שנה ל-MeToo |

תרבות פופלרית היא סימן לשינוי, ולנו יש דוקטור הו אשה

ג'ודי ויטאקר בכנס קומיק-קון בסן דייגו, ביולי

אולי זו אינה הדוגמה הברורה ביותר מאליה להעצמת נשים, אולם ההחלטה ללהק אשה לתפקיד דוקטור הו  - בסדרת הטלוויזיה המדע בדיונית המצליחה להפליא ששודרה בשעת תה מנחה בבריטניה ב-55 השנים האחרונות – מעידה כאלף עדים על השיח הנוכחי בענייני מגדר בבריטניה.

ג'ודי ויטאקר, דוקטור הו החדשה, ה-13 במספר, נחשפה בפרק חגיגי לכבוד חג המולד בשנה שעברה. זהותה או זהותו של הדוקטור החדש היא עניין גדול בבריטניה מדי כמה שנים. בתגובת הציבור התגלמה הגישה הכוללת לשינוי מגדרו של הדוקטור מגבר לאישה; רוב הציבור הגיב בחיוב, ומיעוטו – בעיקר כותבי טורים מתלהמים בצהובונים ימניים – התמרמר על תקינות פוליטית שיצאה מדעתה.

שנה לאחר שתנועת MeToo פרצה בארה"ב והתפשטה סביב העולם, יש התמקדות עצומה בבריטניה בנושא שוויון מגדרי. בדעת הקהל, קשה להפריד בין שני הדברים.

חטטנותם היתרה של צהובונים בבריטניה מקשה על דמויות ציבוריות להתנער מהאשמות בדבר התנהגות לא נאותה. מיד עם פרוץ MeToo קיבלנו דוגמה לכך בדמותן של שערוריות מין בפרלמנט בווסטמינסטר, שכונו במהירות "פסטמינסטר" (הבריטים אוהבים משחקי מילים, אין ספק). שרשרת של האשמות הועלו נגד פוליטיקאים בריטיים, עם חקירות והשעיות בקרב השמרנים שבשלטון וחברי הלייבור שבאופוזיציה. כמה בכירים, כולל שר ההגנה, התפטרו.

שמונה נשים, מאבק אחד: סולידריות עולמית / מקסיקו ■ היוצרות התהפכו / אוסטרליה ■ ואז הגיעה הכנסייה / פולין ■ איך להפוך רגע לתנועה / הודו ■ לפני הוליווד / אוגנדה ■ המחסום נשבר / עזה ■ גופן של שחורות בסכנה / ארה"ב

האשמות בהתנהגות בלתי נאותה אינן נעלמות בקלות בבריטניה.כמעט בלתי אפשרי לדמיין שאיש ציבור בריטי יצליח להיחלץ מהן באמצעות התנהגות קשוחה כמו זו שנראתה בשימוע של השופט האמריקאי ברט קבאנו בסנאט.

בינואר 2018 התעוררה מהומה סביב מועדון הנשיא (President’s Club), ארגון צדקה של החברה הגבוהה שרבים מחבריו השתתפו בארוחת ערב לגברים בלבד והטרידו מינית ללא מפריע את העובדות בצוות (שכולן התבקשו להתלבש בהלבשה תחתונה שחורה תחת חצאיות המיני השחורות ולחתום על הסכמי השתקה). הזעם הציבורי הוביל לכך שארגון הצדקה עצמו נסגר זמן קצר לאחר מכן.

איכשהו, בבריטניה, הדיון בהטרדה מינית התבצע כחלק מדיון רחב יותר בהעצמה נשית בכלל.

זה לא רק בגלל שיש לנו ראשת ממשלה אשה (השנייה במספר, תודה). אולי התחושה של המומנטום מגיעה מכך שתנועת MeToo נולדה באותה שנה שבה מלאו מאה לזכות ההצבעה לנשים בבריטניה. באפריל 2018, נחשף הפסל הראשון של אשה בכיכר הפרלמנט בבריטניה, שמציג את הסופרג'יסטית מיליסנט פוסט.

באותו החודש יושם חלק מחוק השוויון 2010 שמחייב את כל המעסיקים הגדולים לפרסם נתונים על פערי שכר מגדריים. הנתונים עוררו זעם רב נגד מוסד ציבורי איקוני אחר – רשות השידור הממלכתית BBC, שבה, התברר, שני שליש מהכוכבים שהשתכרו יותר מ-150 אלף ליש"ט בשנה הוא ממין זכר.

לא הכל ורוד בממלכה. בהשוואה למדינות אחרות באיחוד האירופי, בריטניה לא התקדמה כמעט כלל בשיפור השוויון המגדרי בעשור האחרון. רק רבע מיו"ר דירקטוריון, נשיאים ומנכ"לים של חברות בבריטניה הם נשים. אי שוויון מזעזע שורר בכל הנוגע לשירותים לילדים והתקדמות בקריירה של נשים לאחר שהן יולדות.

מספר ההרשעות בתיקים של תקיפה מינית קטן להחריד, ומספר התקריות הבלתי מדווחות עדיין רב. לפי נתוני קבוצת הפעילות החברתיות סיסטרס אנקאט (Sisters Uncut), שתי נשים נרצחות מדי שבוע בידי שותפן הנוכחי או לשעבר באנגליה ובוויילס.

ועדיין נדמה שאורח המחשבה בנושא משתנה מהותית בבריטניה. מחקר חדש של פוסט סוסייטי, ארגון צדקה העוסק בשוויון מגדרי, גילה שינוי מהותי בגישה להטרדה מינית בשנה האחרונה. 53% מהנשאלים אמרו כי רף ההתנהגות הנחשבת לנסבלת השתנה מאז MeToo. כחצי מהנשאלים בני 18-34, כולל 58% מהגברים בגיל זה, אומרים שהסיכויים שישמיעו את קולם נגד הטרדה מינית גדלו.

כל זה מוביל לפעולה. לפי דו"ח משטרת התחבורה, מספר הדיווחים על תקיפות מיניות שהתבצעו ברכבות גדל ב-16%, שינוי שמיוחס ישירות לתנועת MeToo. 

התרבות הפופולרית היא איתות מובהק לשינוי. יש לנו דוקטור הו אשה, למרות שרחוק היום בו תגלם אשה את ג'יימס בונד  - הדמות הבדיונית הגברית האיקונית ביותר. אבל נתנחם בינתיים באמירה שעולה מכך שהאדם המוביל את הפקת סרט ג'יימס בונד הבא הוא גבר שחור.

דניאלה פלד היא עיתונאית בריטית ועורכת בכירה במכון לדיווח על מלחמה ושלום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות