מאות אלפים צועדים בלונדון נגד תנאי היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי

לפי מארגני הצעדה, 700 אלף בני אדם משתתפים בה והיא הגדולה ביותר שהיתה במדינה במחאה על הברקזיט. המפגינים דורשים לקיים משאל עם על תנאי היציאה מהאיחוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצעדה בלונדון, היום
הצעדה בלונדון, היוםצילום: AFP

יותר מחצי מיליון בני אדם, המתנגדים להיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי, צעדו היום (שבת) בלונדון במחאה על תוכנית הברקזיט של הממשלה. מארגני הצעדה טענו כי מדובר בהפגנת הברקזיט הגדולה ביותר עד היום וכי מספר המפגינים עומד על 700 אלף. עם זאת, המשטרה סירבה לאשר את הנתונים או לספק מספר רשמי שלה.

"קצת אחרי 12:00 בצהריים נאלצנו לסגור לא רק את הקצה הדרומי אלא גם את הצפוני של רחוב פארק ליין (שנפרס לאורך הצד המזרחי של הייד פארק) בגלל מספר האנשים. הוא עלה בהרבה על מספר המפגינים שהגיעו למחאה האחרונה ביוני השנה", אמר דובר מטעם המארגנים. "הנתונים האלה הופכים את ההפגנה הזו לשנייה בגודלה במאה הנוכחית אחרי הפגנת המיליון שנערכה במחאה על המלחמה בעיראק ב-2003", הוסיף.

הצעדה נגד הברקזיט, היוםצילום: SIMON DAWSON/רויטרס

המפגינים דורשים מממשלת בריטניה לקיים הצבעה ציבורית על תנאי היציאה מהאיחוד האירופי. הם מניפים את דגלי האיחוד וקוראים לקיים משאל עם נוסף על ההסכם הסופי, שיכריע כיצד תצא בריטניה מהגוש. חלקם נושאים שלטים שקוראים "זמן לסיבוב פרסה", ומניפים שלטי "EU turn", כמשחק מלים.

ההפגנה נערכת על רקע הגברת הלחצים על ראשת הממשלה תרזה מיי באשר לאסטרטגיית המשא ומתן שלה, חמישה חודשים בלבד לפני שהתוכנית אמורה לצאת לפועל. עד כה, לא הושג אף הסכם היפרדות וכמה חברים במפלגתה השמרנית של מיי המתנגדים לתוכנית איימו להפיל כל הסכם אם תצליח להשיג אחד כזה.

ג'יימס מק'גרורי, אחד המארגנים של הצעדה, אמר כי הציבור צריך לקבל את ההזדמנות לשנות את דעתו, משום שההחלטה תשפיע על חייהם של דורות רבים. "אנשים חושבים שהמו"מ על הברקזיט הוא בלגאן אחד גדול, אין להם שום אמון בממשלה שתממש את ההבטחות שנתנה, בין השאר כי היא לא יכולה לממש אותן", אמר.

ראש העיר לונדון סאדיק קאן (במרכז) בצעדה, היוםצילום: Yui Mok/אי־פי
הצעדה בלונדון, היוםצילום: AFP

במשאל העם על הברקזיט שנערך ב-2016 הצביעו 52% מהאזרחים בבריטניה בעד היפרדות המדינה מהאיחוד האירופי. אבל השנתיים שחלפו מאז היו טעונות מבחינה פוליטית שעה שהממשלה נאבקת להסכים על תוכנית המסדירה את היציאה מהאיחוד ועל רקע החששות שבריטניה תעזוב את הגוש ללא הסכם. בסקרי דעת קהל שנערכו באחרונה אף הסתמן שינוי קל לטובת ההישארות באיחוד. ראשת הממשלה דחתה את הרעיון לקיים משאל עם שני, בניגוד למפלגת הלייבור שתומכת בו. תומכי הברקזיט מזהירים כי משאל עם כזה יביא למשבר חוקתי גדול בממלכה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ