ברוכים הבאים למדינת צפון מקדוניה: הפרלמנט אישר לפתוח בהליכים לשינוי שמה

שיעור ההצבעה הנמוך במשאל העם על שינוי השם - שהיווה בסיס למחלוקת ארוכת שנים מול יוון - הותיר את ההכרעה בנושא בידי הפרלמנט. ההצבעה אתמול מהווה צעד חשוב בדרך לכניסת המדינה לאיחוד האירופי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי פרלמנט בסקופיה מצביעים, אתמול
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הפרלמנט במקדוניה אישר אתמול (שישי) לפתוח בתהליך שינוי שמה של המדינה לצפון מקדוניה, צעד משמעותי בדרך ליישוב מחלוקת שנמשכה עשרות שנים עם יוון ולכניסתה של המדינה לנאט"ו ולאיחוד האירופי. 80 מתוך 120 חברי הפרלמנט בסקופיה הצביעו בעד שינוי השם – "הרפובליקה של צפון מקדוניה" – והבטיחו רוב של שני שליש, הדרוש להוצאתו לפועל של השינוי.

ההצבעה פותחת דלת לצירופה של צפון מקדוניה לנאט"ו ולאיחוד האירופי – תהליך שנחסם בידי יוון שטענה כי השם מקדוניה מרמז על דרישות טריטוריאליות של המדינה על מחוז בצפון יוון בעל אותו שם. שתי המדינות הגיעו להסכם על שינוי השם בחודש יוני, אולם עדיין נותרו משוכות רבות שעליהן לעבור לפני שהשינוי ייכנס לתוקפו.

ראש הממשלה זאאב במסיבת עיתונאים בפרלמנט, אתמולצילום: AFP

במשאל עם שנערך על שינוי השם במקדוניה לפני כמה שבועות לא הושג אישור של הציבור למהלך שכן שיעור ההצבעה הכולל לא חצה את סף 50% - ולכן ההכרעה הושארה לפרלמנט עצמו. גם בפרלמנט התהליך ידרוש להשלים כמה שינויים חוקתיים והוא צפוי להיות ארוך ולכלול כמה סבבי הצבעה – ההצבעה אתמול היתה רק הראשונה. ועדיין, תהליך שינוי השם צפוי להיות מושלם לכל המאוחר בחודש ינואר.

"היום הוא יום היסטורי למדינה", אמר ראש הממשלה זוראן זאאב, "מקדוניה תהיה חלק מהמשפחה האירופית, החלומות והחזון שלנו לחיים טובים יותר במדינה טובה יותר יתממשו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ