יד ראשונה ממדען: כיסא הגלגלים של סטיבן הוקינג יועמד למכירה פומבית

בין החפצים הנוספים שיימכרו: הדוקטורט של המדען, שנחתם בידו הרועדת מפאת מחלת ה-ALS, ותסריט של פרק במשפחת סימפסון שבו השתתף. הוקינג הלך לעולמו השנה בגיל 76

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוקינג ב-2012
צילום: Matt Dunham/אי־פי

סטיבן הוקינג היה איש חזון קוסמי, דמות מעוררת השראה וידוען גלובלי. מעמדו הייחודי בא לידי ביטוי במכירה פומבית של כמה מחפציו שתיערך בקרוב. בין החפצים: מאמרים מדעיים מסובכים, אחד מכיסאות הגלגלים המפורסמים בעולם ותסריט של פרק של "משפחת סימפסון".

על המכירה המקוונת הודיע אתמול (שני) בית המכירות "כריסטי'ס", והיא כוללת 22 פריטים שהיו שייכים להוקינג, בהם תזת הדוקטורט שלו על מקורות היקום. כמה מהפרסים הרבים שבהם זכה המדען יועמדו גם הם למכירה, לצד מאמרים מדעיים דוגמת "ספקטרום של חורים שחורים" ו"התפרקות יסודית של הפיזיקה בקריסה כבידתית".

עותק של "קיצור תולדות הזמן" חתום בטביעת אצבעו של הוקינג, בשבוע שעברצילום: Frank Augstein/אי־פי

תומס ונינג, העומד בראש מחלקת הספרים וכתבי היד של "כריסטי'ס", אמר שהמאמרים "עוקבים אחרי ההתפתחות בחשיבתו ובשכלו המבריק והמחשמל של הוקינג". לדבריו, "אפשר לראות איך היתה התקדמות כל פעם שהמדען פרסם מאמר והציג אותו לקהילה המדעית".

פרסומו של הוקינג, כמובן, מתבסס לא רק על מעמדו המדעי - בהיותו האסטרופיזיקאי שהעלה את החורים השחורים על המפה. הוקינג אובחן כלוקה בטרשת אמיוטרופית צידית (ALS) בגיל 22. אף שאז נאמר לו שנותרו לו שנים ספורות לחיות, הוא הלך לעולמו בחודש מארס השנה בגיל 76.

במכירה הפומבית יוצע למכירה אחד מחמשת העותקים הקיימים של "תכונות של יקומים מתפשטים" - תזת הדוקטורט של הוקינג מאוניברסיטת קיימברידג' משנת 1965. מחירה מוערך במאה אלף עד 150,000 ליש"ט. ונינג אמר שהתזה, שעליה מתנוססת חתימתו של הוקינג בכתב ידו הרועד מפאת מחלתו, היא מסמך מפתח בהתפתחות המדעית שלו וגם חלון לסיפורו האישי.

"הוקינג אובחן כחולה ALS בדיוק כשהגיע לקיימברידג' להתחיל בדוקטורט", סיפר ונינג. "הוא עזב את לימודיו לזמן מה מפני שהיה מדוכא מאוד. התזה היא תוצאה של חזרתו והתרכזותו בעבודה המדעית. הוקינג שמר עליה לצדו עד סוף ימיו".

כתבים של הוקינג שיועמדו למכירה פומבית, בשבוע שעברצילום: Frank Augstein/אי־פי
כתב יד של הוקינג העומד למכירה פומבית, בשבוע שעברצילום: Frank Augstein/אי־פי

המחלה שיתקה את הוקינג כמעט לגמרי. הוא תקשר באמצעות מחשב ונע בסדרה של כיסאות גלגלים משוכללים. אחד מהם יימכר כעת, ומחירו מוערך ב-15,000-10,000 ליש"ט. הרווחים ממכירתו יימסרו לשני מוסדות צדקה: קרן סטיבן הוקינג ואגודת ALS. ונינג אמר שכיסא הנכים הפך לסמל לא רק בשל נכותו של הוקינג, אלא גם בשל "חוש ההומור המשעשע שלו". פעם אחת הוא דרס את רגלו של הנסיך הבריטי צ'רלס, והתלוצץ באומרו כי היה מקווה לדרוס באותו אופן את ראשת הממשלה לשעבר מרגרט תאצ'ר. בנוסף, המדען הופיע במערכון של חבורת מונטי פייטון במסגרתו דרס את הפיזיקאי בראיין קוקס.

ונינג אמר שהוקינג ראה בעצמו "קודם כל מדען ורק אחר כך איש תקשורת פופולרי", אולם קיבל את פרסומו ונהנה ממנו. הוא הופיע פעמים אחדות ב"משפחת סימפסון" ובמשרדו החזיק בבובה בדמותו מהסדרה. עוד פריטים המוצעים למכירה הם תסריט של אחת מהופעותיו בסדרה זו, עותק של רב המכר שלו "קיצור תולדות הזמן" חתום בטביעת אגודלו ומעיל טייסים מיוחד שלבש בסרט תיעודי.

לדברי בתו של הוקינג, לוסי, "המכירה נותנת למעריצי עבודתו את ההזדמנות לרכוש מזכרת מחייו היחידים במינם של אבא שלנו באמצעות מבחר קטן של פריטי זיכרון מפעימים". ילדיו של הוקינג מקווים שהארכיון המדעי שלו יישאר בבריטניה. כריסטי'ס מנהלת משא ומתן כדי להעבירו לרשויות הבריטיות במקום לשלם מס ירושה.

פריטיו של הוקינג, שיועמדו למכירה פומבית יחד עם כתבי יד של מדענים דוגמת אייזיק ניוטון, צ'רלס דרווין ואלברט איינשטיין, יוצגו בלונדון החל מ-30 באוקטובר. הצעות מחיר עליהם יתקבלו בתאריכים 31 באוקטובר עד 8 בנובמבר.

לכתב של ג'יל לואולס באי-פי

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ