אירלנד ממשיכה להתרחק מהדת: החליטה לבטל את האיסור על חילול קודש בחוקה

לפי מדגמים, כ-70% מהמצביעים במשאל עם שנערך במדינה, הצביעו בעד הסרת החטא - בגינו הועמד לדין אדם בפעם האחרונה במאה ה-19 - מהחוקה. בבחירות שנערכו במקביל לנשיאות מוביל הנשיא הנוכחי היגינס

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעה בקלפי בדבלין, אתמול
מצביעה בקלפי בדבלין, אתמולצילום: CLODAGH KILCOYNE/רויטרס

אזרחי אירלנד הצביעו ברוב גדול בעד הסרת חטא חילול הקודש מהחוקה במשאל עם שנערך במדינה. לפי המדגם של RTE, רשת הטלוויזיה הלאומית, 71% מהציבור ענו "כן" על השאלה אם להסיר את האיסור החוקתי ורק 26.3% הצביעו "לא". במדגם אחר של הטיימס האירי הצביעו 69% בעד הסרת האיסור ו-31% התנגדו.

לפי החוקה האירית, פרסום או אמירה של "דברי בלע נגד האלוהים, הסתה או אמירות לא מהוגנות" נחשבים לפשע שהעונש עליו ייקבע על פי חוק. כדי להרשיע אדם בעבירת חילול הקודש, על בית המשפט להוכיח שמה שנאמר או פורסם הוא מאוד פוגעני או מעליב וכי האמירה או הפרסום גרמו לזעם או זעזוע בקרב הציבור הדתי. אדם שמורשע בעבירה נקנס בסכום המשתווה ל-22 אלף אירו.

הנשיא היגינס ורעייתו סבינה בקלפי בדבלין, אתמולצילום: CLODAGH KILCOYNE/רויטרס

הפעם האחרונה שבה אדם הועמד לדין בשל חילול קודש באירלנד היתה ב-1855, והפעם האחרונה שאדם הורשע בעבירה זו היתה ב-1703. עם זאת, לפני שלוש שנים נדרשה משטרת אירלנד לחקור הערות שהשמיע הקומיקאי סטיבן פריי בטלוויזיה כשאמר שאלוהים הוא "קפריזי, חמום-מוח ומשוגע גמור". החקירה נסגרה בהמשך אחרי שהמשטרה החליטה שלא מספיק אנשים התקוממו בשל האמירות.

למשאל העם התלוו בחירות גם לנשיאות המדינה. לפי הסקרים, נראה שהמנצח הוא הנשיא הנוכחי, מייקל היגינס בן ה-77, עם כ-58% מהקולות. היגינס צפוי לנצח ברוב גדול שכן המתמודד שהגיע לפי הסקרים למקום השני - פיטר קייסי - קיבל רק כ-20% מהקולות. אם ינצח, היגינס יהיה נשיא אירלנד הראשון שייבחר לשתי קדנציות.

באירלנד יש כ-3.2 מיליון בני אדם בעלי זכות הצבעה, אך לפי ה-BBC, אחוז ההצבעה במשאל העם ובבחירות לנשיאות נמוך במיוחד. אם תוצאות המשאל באשר לזהות הנשיא אכן יתאימו לתוצאות הרשמיות – הקולות נספרים בשעות אלה ברחבי המדינה – יהיה זה סימן נוסף להיחלשות אחיזת הדת במדינה השמרנית. התוצאות הסופיות יפורסמו היום בשעות הערב.

ב-2015 הצביעה אירלנד בעד נישואים חד מיניים במדינה ובמאי השנה כמעט שני שליש מהמצביעים תמכו בביטול האיסור על הפלות במדינה. על כך אמר ראש הממשלה האירי ליאו וראדקר – הומו מוצהר –  שזהו שיאה של מהפכה שנמשכת זה עשר או 20 שנה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ