סוף עידן

מרקל: לא אתמודד על תפקיד קאנצלרית גרמניה אחרי סיום כהונתי ב-2021

לאחר שמוקדם יותר היום דיווח העיתון הגרמני "בילד" כי מרקל החליטה לא לעמוד לבחירה לראשות מפלגת השלטון, הצהירה הקאנצלרית כי היא לא תמשיך בפוליטיקה אחרי סיום כהונתה

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרקל במטה המפלגה בפברואר
מרקל במטה המפלגה בפברוארצילום: Krisztian Bocsi/Bloomberg
רויטרס
הארץ

אנגלה מרקל הצהירה היום (שני) כי תפרוש מהחיים הפוליטיים אחרי סיום כהונתה כקאנצלרית גרמניה ב-2021. היא הוסיפה כי לא תתמודד פעם נוספת על התפקיד גם אם ייערכו בחירות בתאריך מוקדם יותר. מרקל הוסיפה כי החליטה לא לעמוד לבחירה לראשות מפלגת CDU (הנוצרים-דמוקרטים) בגרמניה, לאחר 18 שנים שעמדה בראשה. "החלטותי נועדו לאפשר לממשלה להתמקד במשימותיה", אמרה.

מוקדם יותר היום פרסם העיתון "בילד" הגרמני כי מרקל הודיעה במפגש חברי מפלגתה על כוונתה לא להתחרות על ראשות המפלגה בקונגרס המפלגה שיתקיים בדצמבר. ההחלטה התקבלה, אמרו מקורות בצמרת המפלגה לעיתון, בעקבות המפלות שנחלה המפלגה ושותפותיה לממשלה בבחירות המקומיות בשבועיים האחרונים. לדברי מרקל, היא תכננה לפרסם את דבר ההחלטה בשבוע הבא.

מקורות במפלגת השלטון הגרמנית מסרו שאנגרט קראמפ-קארנבאואר, מזכ"לית CDU, תתמודד על ראשות המפלגה.

מדובר בוויתור פוליטי גדול מצדה של מרקל, שבמשך שנים התעקשה על כך שהקנצלר צריך להיות גם מנהיג המפלגה שלו. אלא שבעבר היה תקדים של פיצול שני התפקידים.

קודמה של מרקל, גרהרד שרדר, פרש ב-2004 מתפקיד מנהיג הסוציאל-דמוקרטים מהמרכז-שמאל, כשממשלתו סבלה מקשיים, אך נותר קנצלר עד שהפסיד בבחירות 18 חודשים לאחר מכן. הלמוט שמידט, קנצלר מערב גרמניה מ-1974 ועד 1982, מעולם לא עמד בראש הסוציאל-דמוקרטים. "ה-CDU עומדים בפני נקודת מפנה", אמר מיק מורינג, מראשי מפלגת השלטון במזרח גרמניה, לרשת ולט. "אמרתי בימים האחרונים שאנגלה מרקל יודעת הכי טוב מה לעשות ועכשיו היא החליטה. וזה ראוי לכבוד".

מורינג אמר שחשוב להימנע מ"ויכוחים אישיים ארוכים" ולהשיב את אמון הציבור ב-CDU  כמפלגת השלטון.

בבחירות המקומיות במדינת הסן ביום ראשון ספגה המפלגה מכה קשה. הבוחרים במדינה, הנחשבת לסמן חשוב של הפוליטיקה הגרמנית, נטשו בהמוניהם את CDU, שזכתה, לפי מדגמי קלפיות, ב-27% מהקולות. זו התוצאה הגרועה ביותר מאז 1966, ונפילה של 11% מהבחירות הקודמות.

השותפה הקואליציונית של CDU בממשל, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, קרסה ל-20%, לפי המדגמים, ובקושי השיגה את מפלגת הירוקים. זו התוצאה הגרועה ביותר של הסוציאל-דמוקרטים מעולם בהסן, והיא מסכנת את הקואליציה בראשותם. נסיגתן של המפלגות המסורתיות בבחירות המקומיות מסכנת את המשך שותפותן גם בקואליציה של הממשלה הפדרלית בגרמניה - ומאותתת על עתיד שבו המפלגות הקיצוניות יותר, משני הצדדים, יזכו בנתח גדול יותר מהקולות בבחירות הכלליות.

למפלגת CDU יש 420 אלף חברים רשומים, נכון ליוני 2018, לעומת 484 אלף שהיו לה ב-2012. גילם הממוצע של חבריה ב-2012 היה 59. ב-2007 העלה מחקר בגרמניה כי 25% מהחברים במפלגה הם נשים והשאר גברים.

בבוואריה ספגה CSU, המפלגה האחות של CDU, נסיגה ל-37.2% מהקולות - התוצאה הגרועה ביותר עבור המפלגה בבוואריה מאז 1962 - והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), קיבלה 9.7% בלבד. מנגד, המפלגות הקטנות הגיעו להישגים משמעותיים: הירוקים הפכו למפלגה השנייה בגודלה במדינת המחוז, עם 17.5% מהקולות - יותר מכפול ממה שהשיגו לפני חמש שנים. מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) תיכנס לראשונה לפרלמנט המקומי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ