מה קרה היום בגרמניה ומה צפוי עכשיו - מדריך קצר לסוף עידן מרקל

מה המשמעות של הודעת מרקל, מה המניע להכרזה והאם כבר נבחר יורש - כל מה שצריך לדעת על החלטתה של קאנצלרית גרמניה לא להתמודד פעם נוספת לתפקיד

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקאנצלרית אנגלה מרקל בפראג, החודש
הקאנצלרית אנגלה מרקל בפראג, החודשצילום: David W Cerny/רויטרס

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה היום (שני) שהיא מוותרת על הנהגת מפלגתה – צעד קונקרטי ראשון לקראת סיום הקריירה הפוליטית שלה. זה זמן רב שפרשנים חוזים את סוף כהונתה של הקאנצלרית, ואף על פי כן הודעתה היום מסמנת סוף עידן עבור גרמניה והקהילה הבינלאומית כולה.

מדוע עכשיו?

מרקל הכריזה על החלטתה לאחר שמפלגתה, האיחוד הנוצרי־דמוקרטי (CDU), ובעלי בריתה הידרדרו לשפל של כמעט כל הזמנים בבחירות אזוריות בהסן ובבוואריה. לאחר 18 שנה בראש המפלגה ו–13 שנים כקאנצלרית גרמניה, מרקל בת ה–64 אמרה כי היא מבקשת להעניק למפלגתה אפשרות "להתכונן לזמן אחריה" . פרשנים רבים הטילו ספק בכך שמרקל תוכל להמשיך לשלוט במצבה הנוכחי ומשערים כי הבחירות הכלליות יוקדמו.

אנגלה מרקל עם בחירתה למנהיגת האיחוד הנוצרי-דמוקרטי, בשנת 2000 באסןצילום: Wolfgang Rattay/רויטרס

אבל רגע, הבעיות של מרקל לא התחילו עכשיו

זה נכון. לאחר הבחירות הכלליות האחרונות נדרשו למרקל שישה חודשים להרכבת קואליציה, שכמעט התמוטטה פעמיים מאז. אין מדובר בתהליכים מהעת האחרונה – הקואליציה של מרקל סובלת מירידה בסקרים, כשהחלטתה של הקאנצלרית לפתוח את שערי גרמניה לפליטים בספטמבר 2015 מסמלת את אחת מנקודות המפנה הגדולות בתמיכת הציבור בה.

כבר מדברים על יורש אפשרי?

מרקל אמרה כי היא מעוניינת להחזיק בתפקידה כקאנצלרית עד סוף הכהונה, ב–2021. אך בעלת בריתה של מרקל בקואליציה, המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (SPD), שספגה הפסידה גדולים יותר מאלו של המפלגה השמרנית של מרקל, עשויה לפרק את השותפות ולדחוף להקדמת מועד הבחירות.

עם פרישתה של מרקל מהמרוץ הפוליטי החלו לצוף שמות של יורשים אפשריים: בין המועמדים הבולטים נמצאים אנגרט קראמפ־קארנבאור, מזכ"לית המפלגה שהשקיעה רבות בחיזוק הגוש השמרני; ינס שפהן, שר הבריאות של מרקל ואחד ממבקריה החריפים ביותר מימין; וארמין לשט, מושל מדינת המחוז הגרמנית נורדריין-וסטפאליה מאז יוני 2017.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ