משטרת לונדון חוקרת טענות לאנטישמיות במפלגת הלייבור

מפקדת המשטרה אישרה כי עשרות התבטאויות נגד חברי המפלגה נבדקות, מאחר שהן עשויות להעיד על פשעים. למרות ריבוי התקריות האנטישמיות שנקשרו בלייבור, אנשי המפלגה אינם נחקרים

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, בחודש שעבר. אנשי המפלגה אינם נחקרים
מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, בחודש שעבר. אנשי המפלגה אינם נחקריםצילום: YVES HERMAN/רויטרס

משטרת לונדון הודיעה היום (שישי) כי פתחה בחקירה פלילית של עשרות התבטאויות אנטישמיות ברשתות החברתיות מצד תומכי מפלגת הלייבור הבריטית. מפקדת המשטרה, קרסידה דיק, אמרה לבי-בי-סי כי ייתכן שההתבטאויות "מעידות על פשע שנעשה", אך לא פירטה באילו התבטאויות מדובר. היא הבהירה כי המפלגה עצמה איננה נחקרת בפרשה.

המפקדת אמרה את הדברים בעקבות פרסום של רדיו LBC, שחשף מסמך של לייבור המכיל 45 התבטאויות אנטישמיות מצד תומכי המפלגה. בין השאר תועדו איומים על חברת פרלמנט שכונתה "ציונית קיצונית ששונאת אנשים מתורבתים" וש"הולכת לחטוף בעיטה טובה". דיק אמרה כי חומרים בנושא הועברו אליה בתחילת ספטמבר והוסיפה כי המשטרה מאפשרת בדרך כלל למפלגות להסדיר את ענייניהן הפנימיים בכוחות עצמן, אך במקרה זה "אם מגיעים אלינו חומרים העלולים להכיל פשע, אסור לנו להתעלם מהם". בהתבטאות נוספת נכתב: "עלינו להיפטר מהיהודים שהם סרטן לכולנו". 

מפגינים מחוץ למטה לייבור בחודש שעבר. מתיחות ממושכת בין המפלגה לבין הקהילה היהודיתצילום: Henry Nicholls/רויטרס

דובר הלייבור מסר בתגובה כי למפלגה יש "מערכת חזקה" לבדיקת תלונות נגד חברי המפלגה. המשנה לראש הלייבור, טום ווטסון, אמר כי הוא אינו מופתע מהממצאים וכי האחראים להתבטאויות צריכים להיענש במלוא חומרת הדין. "הפרסומים יכולים לעשות דבר אחד - להשתיק את קומץ האנשים שעדיין מאמינים שאין אנטישמיות בלייבור או במפלגות אחרות בבריטניה", אמר. "אנשים אלה מקשים את היכולת למגר את האנטישמיות במהירות וביעילות".

אמנדה באומן, סגנית נשיא ועד שליחי הקהילות בבריטניה - הגוף המייצג את הקהילה היהודית בממלכה - אמרה שבחלקים רבים בלייבור "יש תרבות מבוססת של אנטישמיות, ומנהיג המפלגה, ג'רמי קורבין, לא עשה דבר כדי למנוע אותה - עד כדי כך שייתכן כי חצתה את הרף הפלילי".

בשנים האחרונות קיימת מתיחות בין הקהילה היהודית בבריטניה לבין מנהיג הלייבור קורבין עקב תמיכתו באנשים ובגופים שהתבטאו באופן אנטישמי. בספטמבר הסכימה מפלגת הלייבור לאמץ את הגדרת האנטישמיות של הברית הבינלאומית לזכר השואה (IHRA), לאחר שבמשך חודשים סירבה לקבלה במלואה. אף על פי כן, הקהילה היהודית מחתה על הצהרת הלייבור שנלוותה למהלך, ובה נאמר כי באופן כללי יש להגן על חופש הביטוי. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ