בחסות שר הפנים הפופוליסט, איטליה מרופפת את חוקי הנשק

שורת צעדי חקיקה שמוביל מתאו סאלוויני תאפשר הקלות באחזקת נשק חם והוספת אקדחי הלם למשטרה. שר הפנים טוען כי "זו מסורת ותרבות", אך מתנגדיו מזהירים כי שיעורי הפשיעה יזנקו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאלוויני בכנס המשטרה, בחודש שעבר
סאלוויני בכנס המשטרה, בחודש שעברצילום: Remo Casilli/רויטרס

שר הפנים האיטלקי מתאו סאלוויני מוביל לאחרונה שינוי בחוקי המדינה, שנועד להקל על החזקת נשק חם. בכינוס של משטרת איטליה בחודש שעבר הצטלם סאלוויני כשהוא אוחז תת־מקלע ומחייך. לפני הבחירות במארס השנה הופיע סאלוויני, הפוליטיקאי החזק ביותר בממשלה הפופוליסטית של איטליה, ביריד נשק וחתם על עצומה להגמשת חוקי הנשק במדינה. "זו מסורת", אמר סאלוויני על העיסוק בציד כשחתם על העצומה. "זו תרבות".

ב-2015 הממשלה הקודמת, שהונהגה בידי המפלגה הדמוקרטית, הציבה מגבלות מחמירות על כמות כלי הנשק ברמה צבאית שאזרחים יכולים להחזיק בהם. על פי אותם חוקים, הוצאת רישיון נשק מתונית בבדיקת רקע וכן באישור רפואי על מצבו הנפשי של המבקש.

ראש ממשלת איטליה קונטה, באוקטוברצילום: Alessandro Bianchi/רויטר�

התרבות האיטלקית, הקשורה בתודעה הלאומית לאמנות, אופנה ואוכל טוב, לא מתחברת במיוחד לרובי סער. אבל בחודש ספטמבר הגמישה הממשלה את חוקי הנשק ואפשרה לאזרחים להחזיק גם רובה מסוג AR—15, רובה הסער ששימש בתקריות רבות של ירי המוני בארה"ב — האחרונה שבהן בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג לפני כשבועיים, שבה נרצחו 11 בני אדם. מתנגדיו של סאלוויני תוהים מדוע הוא רוצה לייבא למדינה את תרבות הנשק החופשי המזוהה כל כך עם ארה"ב. התשובה הפשוטה היא כנראה פוליטיקה.

בתפקידו כשר הפנים וסגן ראש הממשלה, סאלוויני משנה דברים רבים בהתאם לסדר יומו הפופוליסטי. הוא הפעיל יד קשה נגד הגירה, הכריז מלחמה על השימוש בסמים וטיפח תחושה של מצב חירום בכל הנוגע לביטחון הציבור, למרות ששיעורי הפשיעה באיטליה נמצאים כבר שנים במגמת ירידה.

בימים שבהם אירופה נושאת עיניים למנהיגים חזקים, סאלוויני נתפס בעיני רבים כמי שמביא ביטחון רב יותר לאיטליה; ואילו בעיני אחרים, כמי שמלבה פחדים במתכוון. באיטליה אין שדולת נשק חזקה דוגמת ה–NRA בארה"ב. אבל נראה שסאלוויני, המציג את עצמו כטיפוס קשוח המביא חוק וסדר למדינה, מגבש ארגון לובי משלו. הגמשת חוקי הנשק היא רק חלק מהתמונה. סאלוויני מנסה ליצור זיקה ישירה בין הגירה לביטחון, כפי שבא לביטוי גם ב"חוק הביטחון", הכולל תקנות מחמירות נגד מהגרים. החוק שעבר שלשום בסנאט, ויעלה להצבעה בבית התחתון בהמשך החודש, יאפשר גם להגדיל את מספר אקדחי ההלם החשמליים, "טייזר", שיחולקו למשטרה.

שוטרים בודקים מסמכים של מהגר שנכנס לאיטליה מצרפת, באוקטוברצילום: AFP

מתנגדיו של שר הפנים טוענים שהחוק החדש רק יגדיל את שיעורי הפשיעה וידחף מהגרים למחתרת. אך סאלוויני דוחה את הטענה ואומר שהוא רק רוצה לתת לאיטלקים אפשרות להגן על עצמם. נראה שהוא משכנע יותר ויותר אזרחים שזה רעיון טוב. מסקר חדש עולה ש–39% מהאיטלקים מצדדים בהקלות להחזיק נשק להגנה עצמית, לעומת 26% ב–2015. למרות שאין נתונים מהימנים על שיעור מחזיקי הנשק במדינה, במחקר חדש נאמד מספר האיטלקים המחזיקים בביתם נשק ב–4.5 מיליון, מתוך כ–60 מיליון תושבים. בהצבעה המהווה ניצחון לסאלוויני, הקל באחרונה הסנאט על אזרחים שירו בפורצים לבתיהם ופצעו או הרגו אותם לטעון שפעלו במסגרת החוק. "הגנה עצמית היא תמיד לגיטימית", כתב באחרונה סאלוויני בטוויטר.

אך גישה זו של הפוליטיקאי הבולט מדאיגה רבים. "ישנם מושגים שיריבינו לקחו עליהם את הבעלות והם משתמשים בהם כדי לנצל את פחדיהם של אזרחים רבים. אחד מהם הוא הביטחון", אמר דריו נרדלה, ראש עיריית פירנצה וחבר המפלגה הדמוקרטית באיטליה. "הקלנו על האופן שבו ניתן לרכוש אקדחים זו תפיסת ביטחון של 'עשה זאת בעצמך'". פרנצ'סקו מינישי, נשיא אגודת השופטים הלאומית, סבור שהוספת סעיף הגנה עצמית לחוקי הנשק תוביל לשימוש נרחב יותר בנשק. "אנחנו נוטלים סיכונים אדירים", הוסיף.

לקריאת הכתבה המלאה של אמה יוהנינגמאייר ב"ניו יורק טיימס"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ