לא מתקפלת

למרות המחאה נגדה, תרזה מיי הודיעה: נחושה להעביר את הסכם הברקזיט שהצגתי

אחרי ששרים בממשלתה התפטרו ומחוקקים במפלגתה קראו להדחתה בגלל הסכם הברקזיט שהציגה, קיימה ראש הממשלה הבריטית מסיבת עיתונאים מיוחדת: "ההסכם שהשגנו הוא הטוב ביותר לבריטים"

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי במעונה הרשמי בדאונינג 10 בלונדון, היום
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי במעונה הרשמי בדאונינג 10 בלונדון, היוםצילום: AFP
גרדיאן
הארץ

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה הערב (חמישי) במסיבת עיתונאים מיוחדת שהסכם הברקזיט שהציגה הוא ההסכם הטוב ביותר שהשיגה עבור הבריטים. "אני נחושה להעביר את ההסכם הזה", היא אמרה בהתייחסה להסכם הפרישה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי.

מיי אמרה שהשירות במשרה בכירה הוא כבוד וזכות גדולה, אבל גם אחריות כבדה. היא אמרה שהמשא ומתן על הברקזיט הוא סוגיה בעלת השלכות גדולות. "הוא נוגע בכל תחום של החיים הלאומיים שלנו", אמרה ראש הממשלה הבריטית. לדבריה, הגישה שלה היתה לשים את האינטרס הלאומי במקום הראשון.

דומיניק ראב, שר הברקזיט שהתפטר בדאונינג 10, אתמול
דומיניק ראב, שר הברקזיט שהתפטר בדאונינג 10, אתמולצילום: HENRY NICHOLLS/רויטרס

מיי אמרה שהיא מצטערת על התפטרותם מהממשלה של כמה מעמיתיה, והוסיפה שהיא מאמינה שהיא עושה את הדבר הנכון. "אני יודעת מה צריך לעשות: לתת בריטניה שליטה על החוקים, הכסף והגבולות שלה. ההסכם הזה ישיג את הדברים הללו". היא אמרה שההסכם שאותו היא מציעה לא יציב גבול פיזי בין צפון אירלנד, חלק מהממלכה המאוחדת, לבין אירלנד, מדינה החברה באיחוד האירופ.

"זה ברקזיט שעונה על הצרכים של העם הבריטי", היא אמרה במסיבת העיתונאים. לדבריה, ההסכם שהציגה לקבינט ושיובא לאישור הפרלמנט יגן על שרשראות האספקה, על הביטחון ועל שלמותה של בריטניה. החלטות קשות, לדבריה, היו חייבות להתקבל. "אבל ההסכם מביא את מה שהאנשים הצביעו עליו", היא אמרה בהתייחסה למשאל העם שנערך בממלכה לפני שנתיים שבו תמכו רוב המצביעים בהיפרדות מהאיחוד האירופי. "אנחנו יכולים להבטיח את זה רק נהיה מאוחדים מאחורי מה שהקבינט תמך בו".

"העם הבריטי רק רוצה שנמשיך עם זה. הם רוצים שהמפלגה השמרנית תספק את הסחורה", אמרה מיי. "האם אני הולכת לראות את ההסכם הזה עובר? כן", היא אמרה בתשובה לשאלה בנושא.

מחאת מתנגדי הברקזיט בלונדון, היום
מחאת מתנגדי הברקזיט בלונדון, היוםצילום: AFP

במהלך היום התמודדה מיי עם קריאה להדיחה מצד חברי פרלמנט ממפלגתה ועם התפטרותם של שני שרים בממשלתה ושני תתי-שרים – כל זאת כחלק ממחאתם על החלטת הקבינט הבריטי אמש לקבל את הטיוטה של ראש הממשלה להסכם הברקזיט.

גורמים במפלגה השמרנית טוענים כי ההסכם שמתכוונת מיי להביא בפני אישור הפרלמנט הוא גרסה מרוככת יותר לגרסת הברקזיט שהם דרשו ממנה.

שר הברקזיט, דומיניק ראב, התפטר ראשון הבוקר. אחריו התפטרה שרת העבודה והפנסיות, אסתר מקוויי. בנוסף להם הגישו את התפטרותם גם שני תתי-שרים - סואלה ברוורמן, סגניתו של ראב וכן שאילש וארה, המחזיק בתיק צפון אירלנד.

חבר הפרלמנט ג'ייקוב ריס-מוג, מנהיג הקבוצה השמרנית המכונה "קבוצת המחקר האירופית בעד הברקזיט", קרא היום למפלגה השמרנית להדיח את מיי. במסיבת עיתונאים שערך, אמר ריס-מוג כי בריטניה צריכה להודיעה לאיחוד האירופי כי בכוונתה לצאת מהאיחוד ללא הסכם, וכי המסחר ביניהן יתנהל על פי תנאי ארגון הסחר העולמי.

ההסכם שהציגה מיי לקבינט שומר על קשרים כלכליים הדוקים בין בריטניה לבין האיחוד האירופי, ולכן הוא מעורר את התנגדותם של המצדדים בעזיבת האיחוד. 11 שרים בקבינט הביעו את התנגדותם להסכם.

ההסכם שהוצג לשרים הוא טיוטה, המתווה את מסגרת העבודה ליציאה מהאיחוד. היא איננה כוללת פרטים על הסכם הסחר הצפוי ותנאים חשובים אחרים. הטיוטה מתמקדת בתקופת מעבר שבה בריטניה עדיין תהיה כפופה לרגולציה אירופית, וקובעת כי בריטניה והאיחוד יצטרכו להסכים במשותף מתי לסיים את תקופת המעבר.

בכל מקרה, ב-29 במארס 2019 אמורה בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי, עם או בלי הסכם. כרגע הסיכויים להסכם לא נראים טובים, נוכח המריבות הפנימיות בממשלה בלונדון, וההתנגדות הרבה מהאופוזיציה.

הליש"ט צנחה ב-1.8% מול הדולר, ונפלה ב-2% מול היורו על רקע התגברות החששות ליציבות ממשלתה של מיי בצל תהליך הברקזיט. בעקבות מסיבת העיתונאים של מיי חלה התמתנות בירידת המטבע הבריטי.

שר הסביבה מייקל גוב הודיע מוקדם יותר היום שהוא מוכן להחליף את ראב בתפקיד שר הברקזיט רק בתנאי שיוכל לנהל משא ומתן חדש על ההסכם, ובתנאי שהפסגה המתוכננת בבריסל ב-25 בנובמבר כדי לאשר את טיוטת ההסכם הנוכחית תתבטל. העיתון "דיילי טלגרף" דיווח שגוב עדיין שוקל אם להישאר בקבינט של מיי או להתפטר ממנו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ