כשלקחה על עצמה את יישום הברקזיט, מיי הסכימה גם לכוס התרעלה שבצדו

מבקרי ההסכם שהשיגה ראשת הממשלה הבריטית צדקו בכל דבר, מלבד אחד: גם הם לא היו רוצים לעמוד שם במקומה, ולכן, למרות השנאה כלפיה, מיי תשרוד כל הצבעת אי-אמון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי במסיבת עיתונאים בדאונינג 10, אתמול
מיי במסיבת עיתונאים בדאונינג 10, אתמולצילום: בלומברג

הפנים של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי לא הסגירו במאום את הסערה הפוליטית הרוחשת סביבה. כשהודיעה לפרלמנט אתמול על הסכם הגירושין שהשיגה בריטניה עם האיחוד האירופי, לא ידעה עדיין כמה משריה היא מאבדת באותם רגעים. במשך קרוב לשלוש שעות הסבירה והגנה על ההסכם אל מול שאלות האופוזיציה, בלי לאבד את שלוות רוחה. לא רק שמיי סירבה להחצין התרגשות על הרשימה המתארכת של שרים, חברי קבינט ושרים זוטרים שנוטשים את ממשלתה ומהמספר הגדל של חברי פרלמנט שמרנים הקוראים להחלפתה ומשגרים מכתבים ליושב ראש הסיעה בפרלמנט בקריאה להחליפה, היא גם הציגה הסכם שהיא ידעה שיגרום נזק עמוק לכלכלת בריטניה ולמעמדה הבינלאומי כפתרון הטוב ביותר.

לפני שנתיים, לפני משאל העם על הברקזיט, שרת הפנים מיי תמכה בהישארות בריטניה באיחוד האירופי. אבל מהרגע שנכנסה לבית ברחוב דאונינג 10, לקחה על עצמה את כוס התרעלה של השגת הסכם ויישומו. בדבר אחד מיי צודקת, הצוות שלה השיג את ההסכם היחיד האפשרי - הסכם שיאפשר לבריטניה להמשיך לסחור עם היבשת השכנה אבל למעשה ייטול ממנה כל השתתפות בקביעת תנאי התחרות והסחר. מבקרי ההסכם מימין ומשמאל צדקו כמעט בכל נקודות הביקורת שלהם, מלבד אחת - גם הם, לו היו במקומה של מיי, לא היו מצליחים לחלץ מבריסל תנאים עדיפים.

מהרגע ש-52% מהמצביעים במשאל העם הצביעו בעד פרישה מהאיחוד, לכל מי שעוסק ברצינות בהסכמי סחר לא היה ספק שבריטניה תשלם מחיר גדול על ה"עצמאות" שלה מאירופה - בניגוד להבטחות הפוליטיקאים שהבטיחו שבריטניה תצא מחוזקת. לכן, איש מתומכי הברקזיט הנלהבים במפלגה השמרנית, אפילו לא בוריס ג'ונסון שר החוץ לשעבר, שהתפטרותו לפני חמישה חודשים זעזעה את הממשלה, אינם מציעים את עצמם כמנהיגי המפלגה במקום מיי. מי רוצה שכתם המשבר הכלכלי המתרחש על בריטניה ידבק בו? שבת הכומר המוכנה תמיד לשרת תספוג את חצי הרעל בשבילם.

לא ניתן לחזות את הכאוס

קשה מאוד לראות כיצד תשיג מיי רוב בפרלמנט לתוכנית. לשמרנים ממילא אין רוב, ועשרות מחברי המפלגה כבר הודיעו שיצביעו נגד. כך גם חברי המפלגה הצפון-אירית שתמכה עד כה בממשלה מבחוץ. וברגע שהפרלמנט ידחה את התוכנית, לא יהיה משהו אחר על השולחן. באיחוד האירופי מתעקשים שיותר מזה בריטניה לא תקבל ובינתיים השעון מתקתק עד תאריך הפרישה הסופי ב-29 במארס, בעוד ארבעה חודשים וחצי. פרישה ללא הסכם, או "ברקזיט קשה" כפי שהוא מתואר, מתחילה להיראות כתרחיש סביר. רשתות השיווק כבר אוגרות מזון, בתי החולים מצטיידים במלאי תרופות, המשטרה מכינה תוכנית חירום למהומות ברחוב, חברות התעופה אינן יודעות אם יוכלו להמשיך לנחות באירופה - איש אינו יכול לצפות את הכאוס של המשך החיים הסדירים ללא הסכמי סחר והגירה.

יש כמובן פתרון ביניים: הגשת בקשה לאיחוד להשעיית התהליך של סעיף 50 בחוקת אירופה וקיום משאל עם. הפעם, בניגוד ל-2016, אזרחי בריטניה יוכלו להצביע על הסכם ברקזיט כשהם יודעים בדיוק מהן השלכות הפרישה. אולי ימשיכו להאמין שכדאי לסבול בשביל שחרור מתכתיבי הביורוקרטים בבריסל. אולי יימלכו בדעתם. חברי פרלמנט רבים, מכל המפלגות, תומכים בפומבי במשאל עם חוזר, ובחדרי חדרים מספר התומכים גדול אף יותר ועומד על מאות, וייתכן מאוד שמדובר ברוב הפרלמנט.

אבל מנהיגי שתי המפלגות הגדולות עומדים בסירובם. מיי התחייבה עם כניסתה לתפקיד שהיא תמלא אחרי החלטת העם במשאל המקורי. מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין, שבאופן רשמי, ערב המשאל, התנגד לפרישה אבל סירב להצטרף לקמפיין ההישארות, מתקשה להסתיר את ההתנגדות שתמיד היתה לו לאיחוד האירופי, שהוא לשיטתו מועדון קפיטליסטי שלא משרת את מעמד הפועלים. הוא ישמח שבריטניה תפרוש ועוד יותר שיריבתו מיי תשלם את המחיר הפוליטי שאולי יכשיר את דרכו לשלטון אחרי הברקזיט.

מיי בפרלמנט, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

לכן קורבין ממשיך להתנגד לכל קריאה למשאל עם שני, אף שבקרב חברי מפלגתו, כולל כמה מתומכיו המובהקים, יש ללא ספק רוב לעניין. ולמרות זאת, ככל שהכאוס מתקרב ומעמדם של שני המנהיגים הולך ומתערער, הסיכוי למרד פרלמנטרי, חוצה מפלגות, הולך וגובר. תומכי הברקזיט הנלהבים בקרב השמרנים משוכנעים גם שבסתר לבה, מיי מקווה שהדבר ייכפה עליה. אולי היא רמזה על כך בפרלמנט, כשהזהירה שאם ההסכם שהשיגה לא יתקבל יש סיכון שלא יהיה ברקזיט - ולא פירשה.

מקומה של בריטניה בתוך אירופה מסעיר את הפוליטיקה הבריטית כבר שלושים שנה. הוויכוח שחוצה את המפלגה השמרנית כבר הוביל להפלתם של שני ראשי ממשלה - מרגרט תאצ'ר ודייוויד קמרון, ומירר את חייו של ראש ממשלה שמרני שלישי, ג'ון מייג'ור, שנאלץ ברוב שנות כהונתו להתמודד עם סיעה אירו-סקפטית קשוחה שהצרה את צעדיו. קמרון, האיש שניסה לאחד את מפלגתו באמצעות המשאל והבטיח כי זה יישב את פולמוס אירופה אחת ולתמיד, הביא על עצמו את סופו הפוליטי וגרר עוד מנהיגה של מפלגתו אל הביצה הטובענית.

אבל גם אם יצטברו אצל ראש הסיעה השמרנית 48 המכתבים, שהם 15% הדרושים מחברי פרלמנט למען הצבעת אי-אמון במנהיגה, מיי צפויה לזכות בהצבעת האמון. בעת הזאת, אין מי שרוצה להחליף אותה במלאכה כפוית הטובה של סיפוק תאוות הפרישה ההרסנית מאירופה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ