שר החוץ הגרמני: צריך לדבר גם על הפשעים שביצעו הנאצים נגד הפולנים הלא-יהודים

הייקו מאס קרא לשנות את "תרבות הזיכרון" ולעסוק יותר גם בסבלם של הפולנים הלא-יהודים במלחמת העולם השנייה. שגריר פולין בגרמניה האשים: ברלין מצמצמת את הדיון רק לשואה, אך שוכחת את הקורבנות הפולנים

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר מאס בביקור במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, באוגוסט
עופר אדרת

שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, קרא לשנות את "תרבות הזיכרון" של גרמניה ביחס למלחמת העולם השנייה, כך שתכלול גם את הקורבנות הפולנים הלא-יהודים של פשעי הנאצים. בכינוס של דיפלומטים והיסטוריונים, שנערך ביום חמישי בברלין במלאת מאה שנה לעצמאות פולין, הכיר מאס באחריותה של גרמניה גם כלפי הסבל שגרמה לקבוצות אוכלוסייה אחרות, לצד היהודים, והודה כי בגרמניה יודעים על כך מעט מדי. 

"האמת צריכה להיאמר: עד היום הפשעים שבוצעו נגד פולניות ופולנים לא זכו לתשומת הלב הנדרשת בגרמניה", אמר. "הפשעים הבלתי יאומנו, שביצעו הגרמנים במשך שש שנים נגד פולין ובפולין, מביישים אותנו".

השר מאס (משמאל) מחבק את מקבילו הפולני, יצק ז'פוטוביץ'בפגישה סמוך לאושוויינצ'ים בפולין, באוגוסטצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

כדוגמאות הוא ציין כי בגרמניה לא יודעים מספיק על "השמדתם הכמעט מוחלטת של כפרים פולנים שלמים, כדי לפנות 'מרחב מחיה' למתנחלים גרמנים", על חורבן ורשה בידי הגרמנים לאחר "מרד ורשה" הפולני ב-1944 ועל חטיפתם של ילדים פולנים שנמסרו לאימוץ בידי משפחות גרמניות. 

מאס הוסיף, כי גרמניה ופולין מתכננות לשנות את "תרבות הזיכרון" בנושא ולקיים פרויקטים משותפים לתלמידים גרמנים ופולנים, בהם יעסקו בגורלם של קורבנות פולנים של פשעי המלחמה הגרמנים, לצד קורבנות השואה. דבריו של מאס עולים בקנה אחד עם המדיניות שמובילה ממשלת פולין הנוכחית, אשר שמה דגש על הקורבנות הפולנים של מלחמת העולם השנייה ונאבקת בניסיונות לייחס לעם הפולני חלק בפשעי הנאצים.

את פולין ייצג בכנס שגריר פולין בגרמניה, אנדז'יי פשלבסקי, שטען, כי הגרמנים מצמצמים את הדיון במלחמת העולם השנייה רק לשואת יהודי אירופה, עד כי הקורבנות הפולנים של הכיבוש הגרמני "כמעט לגמרי נשכחים או מופחתים", כדבריו. עוד הוסיף, כי גרמניה מתייחסת לנושא "כאילו אדולף היטלר עסק בעיקר או באופן בלעדי ברצח יהדות אירופה". לדבריו, "פולין היתה המפסידה הגדולה ביותר של מלחמת העולם השנייה באירופה". את המדיניות הגרמנית כלפי פולין במאה השנים האחרונות כינה "קטסטרופה".  דבריו מהכנס צוטטו בפורטל הפולני "wiadomosci", בסוכנות הידיעות אי-פי ובאתר "דויטשה ולה" הגרמני. 

בכנס עסקו בקורבנות הפולנים של מלחמת העולם השנייה, שמספרם, לפי חוקרים פולנים, עומד על כשלושה מיליון בני אדם (בנוסף לשלושה מיליון יהודים-פולנים שנרצחו בידי הנאצים). ההיסטוריון הגרמני פרופ' שטפן לנשטדט, כינה את היחס של הכובשים הגרמנים כלפי האזרחים הפולנים בתחילת המלחמה "אלימות ג'נוסיידית", ואמר כי מיומה הראשון של המלחמה, ב-1 בספטמבר 1939, ניתנה לכוחות מיוחדים גרמנים פקודה להשמיד את האליטה האינטלקטואלית הפולנית. הוא הוסיף, כי עד אביב 1940 נרצחו כך 60 אלף פולנים. 

מדבריו עלה כי בתחילת הכיבוש, התמקד העניין הגרמני הרצחני בשדרת הניהול של המדינה הפולנית והכנסייה הקתולית ולא ביהודים. הוא הדגיש, כי הגרמנים היום לא מודעים לכך, שלא רק יהודים פולנים היו הקורבנות של גרמניה הנאצית, אלא גם פולנים וכן אוקראינים, ליטאים ובלארוסים שחיו בפולין. 

בראיון ל"דויטשה ולה", העריך לנשטדט, כי בפולין חיים היום כ-40 אלף אסירים לשעבר במחנות הגרמנים, אשר רובם לא קיבלו שום פיצוי או רק פיצוי קטן. הוא קרא לתקן את המצב וציין כי זה חוב מוסרי והיסטורי. לדבריו, העובדה שהנושא טרם הוסדר, גם אחרי 70 שנה, היא "שערוריה". ברקע לדבריו עומדת הדרישה הפולנית לקבלת פיצויים מקיפים מגרמניה על הנזקים שגרמה לה במלחמה. דרישה ששבה ועלתה בתקופה האחרונה בשיח הציבורי והפוליטי בפולין.

ההיסטוריון הפולני, פאבל מכצביץ', מנהלו לשעבר של מוזיאון המלחמה השנייה בגדנסק, קרא בכנס להקים בברלין אנדרטה לקורבנות הפולנים של מלחמת העולם השנייה. הוא הוסיף, כי הוא מודע לחשש, שהקמתה תגרור דרישה של עמים אחרים להקמת אנדרטאות דומות, אך ציין כי הדבר מוצדק מבחינה מוסרית וסמלית משום שהיקפו של "רצח העם הפולני" היה כה נרחב. הוא הוסיף, כי הדבר יהיה מחווה מאוד חשובה לקראת פיוס פולני-גרמני. רעיון נוסף שהועלה בכנס היה להקים מוזיאונים ליחסי פולין גרמניה - אחד בברלין והשני בוורשה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ