איטליה הורתה לעצור ספינת חילוץ פליטים של "רופאים ללא גבולות" בים התיכון

לפי הרשויות באיטליה, צוות הספינה טיפל באופן המנוגד לחוק בבגדים של הפליטים, שייתכן כי זוהמו ב-HIV. פעילים למען חולי HIV: "הטענה הזו היתה מגוחכת בשנות ה–80, ובטח שבשנת 2018"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספינת חילוץ הפליטים אקווריוס במרסיי, באוגוסט
ספינת חילוץ הפליטים אקווריוס במרסיי, באוגוסטצילום: AFP

הרשויות באיטליה הורו לעצור את ספינת חילוץ הפליטים "אקווריוס", בטענה כי ייתכן שבגדים שהפליטים לבשו והושלכו על ידי הצוות נגועים ב–HIV, דלקת קרום המוח ושחפת. התביעה בעיר קטניה במזרח סיציליה טוענת כי הבגדים שעמם הגיעו הפליטים מלוב לאיטליה סומנו על ידי צוות הספינה באופן לא חוקי כ"פסולת מיוחדת", במקום "פסולת רעילה".

את האקווריוס מפעילים ארגוני הסיוע "רופאים ללא גבולות" ואס־או־אס מדיטרניין. הספינה עוגנת כעת במרסיי, צרפת, שם היא נמצאת מחוץ להישג ידן של הרשויות האיטלקיות. על רקע זה הודיעה התביעה בקטניה כי "אם האקווריוס תפליג לאיטליה, היא תיתפס מיד". כמו כן, הרשויות באיטליה הורו לחקור 24 בני אדם בחשד ל"שינוע וטיפול לא חוקי בפסולת", בהם קפטן האקווריוס יבגני טלנין, ומישל טרייניטי, סגן ראש המשלחת של רופאים ללא גבולות לאיטליה. בנוסף, התביעה בסיציליה קנסה את ארגון רופאים ללא גבולות ב–460 אלף אירו, והקפיאה כמה מחשבונות הבנק של הארגון במדינה.

חילוץ פליטים 60 ק"מ מחופי ספרד, בחודש שעברצילום: Javier Fergo/אי־פי

במוקד החקירה של איטליה נמצאים 24 טונות של פסולת, הכוללת שאריות מזון, חומרים רפואיים וביגוד. פעילים בארגוני סיוע מתחו ביקורת על טענות התביעה, לפיהן הבגדים שהושלכו זוהמו בנגיף ה–HIV. "ביגוד אינו, ומעולם לא היה, גורם שממנו נשקפת סכנה להעברת הנגיף", אמרה דברה גולד, מנכ"לית הארגון הבריטי National AIDS Trust. "הטענה הזו מגוחכת בהשוואה למידע השגוי שפורסם בשנות ה–80, ובטח בשנת 2018", הוסיפה גולד. עוד אמרה כי "מהגרים ומבקשי מקלט הותקפו באופן היסטורי בעזרת מיתוסים הנוגעים ל–HIV ולמחלות מידבקות אחרות, ואנחנו מגנים את הדבקת הסטיגמות למהגרים שנמלטים מקשיים, כמו גם לאנשים שבאמת מתמודדים עם HIV".

האקווריוס הפליגה זמן מה עם דגל פנמה, אך הרשויות במדינה שללו ממנה את הדגל בעקבות תלונות של הרשויות באיטליה ומאז תקועה הספינה במרסיי. לאחרונה נראה כי צוות הספינה הגיע להסכם עם מדינה שתאפשר לארגון הסיוע להשתמש בדגל שלה, וכי היא עמדה להפליג מהנמל הצרפתי למים הטריטוריאליים של לוב.

סגן ראש ממשלת איטליה המייצג את הימין הקיצוני, מתאו סאלוויני, בירך על הודעת התביעה האיטלקית, וצייץ: "נראה שעשיתי עבודה טובה כשסגרתי את הנמלים של איטליה בפני ארגוני הסיוע". ספינות הסיוע כמעט ונעלמו ממרכז הים התיכון מאז שסאלוויני הכריז על סגירת הנמלים האיטלקיים בפניהם, מעט לאחר שנכנס לתפקידו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ