גרדיאן
ד-פ-א
ניו יורק טיימס

ארגון השיטור העולמי אינטרפול בחר הבוקר (רביעי) בקים ג'ונג יאנג מדרום קוריאה לתפקיד נשיא הארגון. קים גבר על בכיר במנגנון הביטחון הרוסי, שהתבטא בעבר בתקיפות נגד ארה"ב, בריטניה ומדינות נוספות באירופה. הארגון נאלץ לבחור נשיא חדש לאחר שסין עצרה את הנשיא הקודם של הארגון, אזרח סין, והודיעה על התפטרותו.

קים, ששימש נשיא הארגון בפועל לאחר המעצר של מנג הונגוואי, נבחר לתפקיד בקונגרס השנתי של האינטרפול שהתקיים בדובאי. הוא ישרת בתפקיד עד שנת 2020 כדי להשלים את הקדנציה של קודמו. נשיא האינטרפול הוא תפקיד מינהלי בעיקר: הוא ממונה על ניהול דיוני העצרת של הארגון, ומפקח על ההתאמה בין פעילות הארגון להחלטות המתקבלות בעצרת. משרד נשיא האינטרפול נמצא בליון, צרפת. מי שאחראי לניהול התפעולי של הארגון הוא מזכ"ל הארגון.

גורמים רשמיים בארה"ב ובאירופה ניסו לפעול מאחורי הקלעים כדי להטות את מאזן הקולות נגד המועמד הרוסי, אלכסנדר פרוקופצ'וק, שהואשם בשימוש לרעה בצווי מעצר של מנגנון הביטחון הרוסי כדי לרדוף את אויבי הקרמלין. 

אלכסנדר פרוקופצ'וק בבנגקוק, ב-2015צילום: HANDOUT/רויטרס

ממשלת אוקראינה האנטי-רוסית הפכה את הקמפיין נגד המועמד לציבורי, והכריזה כי מועמדתו של פרוקופצ'וק היא חלק מהתקפה רוסית על הסדר העולמי. במשך שנים, הקרמלין השתמש באינטרפול כדי לדרוש את המעצר של אויביו הפוליטיים שנמלטו למדינות אחרות.

לאינטרפול אין סמכות לחקור פשעים או לעצור חשודים. תחת זאת, הוא משמש כסוג של "אומות מאוחדות" עבור ראשי משטרות מרחבי העולם, ונקודת ריכוז מידע שמסייעת לרשויות מקומיות ללכוד פושעים בינלאומיים. המשטרה יכולה לבקש מהאינטרפול לאשר צווי מעצר בינלאומיים, המכונים "רד נוטיס" (Red Notice).

במשך יותר מעשור, פרוקופצ'וק עבד במחלקה של משרד הפנים של רוסיה שהציפה את האינטרפול בבקשות לצווי מעצר בינלאומיים. האינטרפול דחה שוב ושוב בקשות שהוא ראה כמוטות פוליטית או מזויפות. רוסיה לא נרתעה, וביקשה סוג אחר של צו שמופץ על ידי האינטרפול אך אינו נתון לפיקוח הארגון.

בעוד הביקורת גברה, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את מה שהוא כינה "סוג מסוים של התערבות" בבחירתו של נשיא לארגון בינלאומי, כך לפי כלי תקשורת ברוסיה.

נשיא האינטרפול נבחר על ידי האסיפה הכללית של הארגון, שמורכבת מנציגים של המדינות החברות בו. כל מדינה מקבלת קול אחד, אין אפשרות להטיל וטו, ועל המנצח לגרוף לפחות שני שלישים מהקולות. דיפלומטים מארה"ב ומצפון קוריאה תמכו במינוי קים לתפקיד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ