מגדל פיזה עדיין נוטה, אבל פחות

הודות לעבודות השימור שבוצעו במגדל השעון בפיזה, ב-20 השנים האחרונות זווית נטייתו פחתה בכארבעה סנטימטרים, כך עולה מהדו"ח האחרון של הארגון האחראי למעקב אחר מצבו

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המגדל הנוטה של פיזה והקתדרלה שלצדו, בשנה שעברה
המגדל הנוטה של פיזה והקתדרלה שלצדו, בשנה שעברהצילום: AFP

המגדל הנטוי של פיזה נוטה על צדו מעט פחות מבעבר הודות לעבודות שנעשו לצורך ייצובו, כך אומרים מומחים. המגדל נוטה על צדו מאז שהחלה בנייתו באיטליה ב-1173, אולם ב-20 השנים האחרונות נטייתו קטנה בכארבעה סנטימטרים. נתון זה עולה מדו"ח של הארגון המנהל את המעקב אחר המבנה, ושמקיים מדי רבעון ישיבה בה הוא מעדכן על מצבו של המגדל.

"מאז שהחלו עבודות השימור המגדל נוטה על צדו כחצי מעלה פחות", אמר נונציאנטה סקווגליה, מרצה לגיאוטכניקה באוניברסיטת פיזה שעובד עם הארגון. "אבל הדבר החשוב הוא היציבות שלו, שמצבו טוב יותר כיום מכפי שצפו שיהיה".

סרטון של ה-BBC המסביר את עבודות השימור שבוצעו במגדל

המגדל, שניזוק קשות במלחמת העולם השנייה, נסגר לציבור משיקולי בטיחות ב-1990 ונפתח מחדש רק ב-2001. באותה שנה הוקם הארגון העוקב אחר מצב המגדל אחרי שמישל ג'מיולקובסקי, מהנדס ממוצא פולני, יזם הקמת ועד בינלאומי להצלתו.

מגדל הפעמון, סמל לעוצמת עיר המדינה פיזה בתקופת ימי הביניים, היה פגום כבר מראשיתו משום שיסודותיו נבנו על אדמת חימר נקבובית. אחרי שהושלמה בניית שלוש קומות, נפסקה הבנייה. היא חודשה כעבור 90 שנה, ופועלים החלו לבנות קומות נוספות באלכסון כדי לאזן את נטיית המגדל. אף על פי כן, העבודות נפסקו פעם נוספת והושלמו לבסוף בשנת 1372 - 199 לאחר שהחלו.

המגדל, השוכן מאחורי הקתדרלה של פיזה, מושך יותר מ-5 מיליון מבקרים בשנה. כדי להגיע לראשו יש לטפס 269 מדרגות.

את פעילות ארגון המעקב אחר מצב המגדל מממנת העמותה אופרה דלה פרימציאלה פיזנה. הארגון פועל לשפר את איכות השימור של המבנה ולקדם את המחקר לגביו.

לכתבה של אנג'לה גיאופרידה בגרדיאן

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ