הילרי קלינטון מפתיעה: אירופה חייבת לרסן את ההגירה כדי לבלום את הימין הפופוליסטי

שרת החוץ לשעבר של ארה"ב אמרה לגרדיאן שמנהיגי היבשת חייבים לשלוח מסר שלא ימשיכו לספק מקלט ותמיכה למהגרים ופליטים: "מעריצה את הנדיבות של מרקל, אבל ההגירה משלהבת מצביעים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילרי קלינטון בבולטימור, בשנה שעברה
הילרי קלינטון בבולטימור, בשנה שעברהצילום: Patrick Semansky/אי־פי

אירופה חייבת להתחיל להבין את סוגיית ההגירה, כדי להילחם באיום ההולך וגובר מצד פופוליסטים מהימין - כך אמרה היום (חמישי) שרת החוץ לשעבר של ארה"ב הילרי קלינטון, בראיון לגרדיאן הבריטי. קלינטון קראה למנהיגי היבשת לשלוח מסר חזק יותר שמראה שהם "לא יוכלו להמשיך לספק מקלט ותמיכה" למהגרים ופליטים.

קלינטון שיבחה את הנדיבות שהפגינה קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שב-2015 התירה ליותר ממיליון מהגרים להיכנס לארצה. אולם לדבריה, ההגירה לאירופה משלהבת מצביעים ותרמה לבחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב -בבחירות מולה לפני שנתיים - וליציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

פליטים מעיראק ומסוריה מצטלמים עם מרקל בברלין, ב-2015צילום: רויטרס

"אני חושבת שאירופה צריכה להבין טוב יותר את ההגירה משום שזה מה שהצית את הבערה", אמרה קלינטון, שהתמודדה מטעם המפלגה הדמוקרטית. הראיון עמה היה חלק משורה של ראיונות שהעניקו פוליטיקאים בכירים בעולם לעיתון הבריטי בנושא עליית הפופוליזם, בייחוד בימין, באירופה וביבשת אמריקה.

"אני מעריצה את הגישות הנדיבות והרחומות שננקטו, בייחוד מצד מנהיגים כמו אנגלה מרקל, אבל חושבת שזה הוגן לומר שאירופה עשתה את חלקה וחייבת לשלוח מסר מאוד ברור: 'לא נוכל להמשיך לספק מקלט ותמיכה', משום שאם לא נתמודד עם בעיית ההגירה היא תמשיך להרגיז את האנשים".

דבריה של קלינטון צפויים להתקבל בביקורת ברחבי אירופה, שנאבקה ליצור חזית אחידה מאז שיותר ממיליון מהגרים ופליטים נכנסו לשטחי האיחוד האירופי ב-2015. בזמן שכמה מדינות שנשאו בנטל, כמו גרמניה, איטליה ויוון, טענו שיש לחלוק בו בצורה שווה, כמה מדינות אחרות במרכז ובמזרח אירופה דחו את הדרישות מהן לקלוט פליטים לשטחיהן.

מספרי המהגרים לאירופה רשמו ירידה חדשה מאז 2015, בעקבות שורה של צעדים שננקטו ביבשת, בהם הקמת סוכנות גבולות אירופית (Frontex) שבה עשרת אלפים חברים ושינוי של הליכי בקשות מקלט באיחוד האירופי.

קלינטון האשימה את טראמפ בניצול סוגיית ההגירה כדי להיבחר לנשיא ארה"ב ובמהלך כהונתו. "יש פתרונות להגירה שאינם דורשים דיכוי של התקשורת ויריביך הפוליטיים, ניסיון להשחית את מערכת המשפט או בקשת עזרה כלכלית ופוליטית מרוסיה שתתמוך במפלגות ובתנועות הפוליטיות שלך", היא אמרה. לדבריה, ההחלטה של הבריטים ב-2016 להצביע בעד הברקזיט נבעה בעיקר בשל שיח על הגירה בימים שקדמו למשאל העם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ