עיתונאי פולני שתיעד ניאו-נאצים במדינה נחשד בהפצת פשיזם: "ניסיון פוליטי להלך אימה על עיתונאים"

פיוטר וצובסקי מערוץ הטלוויזיה TVN, שנחשב למבקר הממשלה השמרנית, התחזה לפעיל ימין קיצוני ותיעד ב-2017 ניאו-נאצים חוגגים יום הולדת להיטלר. שירות הביטחון פשט על ביתו וזימן אותו לחקירה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים במצעד לרגל חגיגות המאה של פולין, בוורשה, ב-11 בנובמבר, בו השתתפו גם לאומנים קיצוניים
משתתפים במצעד לרגל חגיגות המאה של פולין, בוורשה, ב-11 בנובמבר, בו השתתפו גם לאומנים קיצונייםצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

עיתונאי פולני שהתחזה לפעיל ימין קיצוני כדי לתעד פעילות ניאו-נאצית בארצו זומן בסוף השבוע לחקירה בחשד ל"הפצת פשיזם". בעקבות סערה ציבורית שעורר הדיווח על כך בסוף השבוע בפולין, בוטל היום (ראשון) הזימון לחקירה, אך מתנגדי הממשלה הפולנית מאשימים אותה בפגיעה בחופש העיתונות ובהפחדה של עיתונאים.

בחודש ינואר שודרה בערוץ הטלוויזיה הפולני הפרטי TVN, הנמצא בבעלות אמריקאית, כתבה שבה תועדו חברים בקבוצה ניאו-נאצית פולנית חוגגים את יום הולדתו של אדולף היטלר. המסיבה ארעה ב-2017 ביער בפולין, ותיעודה ועורר הדים רבים בפולין. לצד הזעזוע על קיומו של תא ניאו-נאצי בפולין, שמקדש את צלב הקרס וסוגד לצורר הנאצי, היו שהפנו אצבע מאשימה דווקא כלפי העיתונאי, שהתחזה לאחד הפעילים הניאו-נאצים, וטענו כי הוא ביים את הסצינה שנראית בכתבה.

העיתונאי הפולני פיוטר וצובסקי מתחזה לפעיל ימין קיצוני ומצדיע במועל יד

ביום שישי האחרון פשטו סוכנים של שירות הביטחון הפנימי הפולני על ביתו של העיתונאי, פיוטר וצובסקי, כשבידיהם זימון לחקירה. ערוץ הטלוויזיה TVN מסר בסוף השבוע כי הכתבה המדוברת עמדה בכל הסטנדרטים של עיתונות חוקרת, וכי החקירה נגד העיתונאי היא "ניסיון להלך אימים על עיתונאים", שנובע מסיבות פוליטיות, ומהווה פגיעה בחופש העיתונות. היום הודיעו התובעים כי הזימון של העיתונאי לחקירה בוטל.

TVN הוא ערוץ טלוויזיה ביקורתי כלפי הממשלה הפולנית בראשות מפלגת הימין השמרנית "חוק וצדק". לצדו פועלים בפולין ערוצים פרטיים נוספים וכן ערוצי טלוויזיה ציבוריים, כמו למשל TVP, שלטענת מתנגדי הממשלה הפכו לשופר שלה ולכלי תעמולה שעובד בשירותה. רפאל פנקובסקי, שעומד בראש ארגון "לא עוד", שעוקב אחר פעילות של גורמים קיצוניים בפולין, הביע דאגה מהפרשה האחרונה. "זו דוגמה להתמוטטות הערכים הדמוקרטיים", אמר לסוכנות הידיעות אי-פי. "זה מקרה ברור של 'ירי בשליח' וזה מדאיג מאוד", הוסיף.

מתנגדי הממשלה בפולין טוענים כי המקרה הנוכחי הוא צעד נוסף בו נוקט השלטון לטובת הימין הקיצוני הלאומני. קדמה לכך החלטה ממשלתית שנויה במחלוקת שסללה את הדרך להשתתפותם של ארגונים לאומניים וימנים-קיצוניים במצעד החגיגי במלאת מאה לעצמאות פולין, שנערך ב-11 בנובמבר בבירה ורשה. הממשלה, שלא רצתה להפקיר את השטח לידי הקיצוניים, שנוהגים לקיים בו מצעד משלהם מדי שנה, חתמה איתם על הסכם, שהוביל לכך שהמצעד שהתקיים השנה בוורשה התחלק לשניים: בראשו צעדו נשיא פולין וראש הממשלה, כשלצדם אזרחים "מן השורה", אך מאחוריהם צעדו אלפי לאומנים קיצוניים, שנשאו דגלים וסמלים המזוהים עם הימין הקיצוני.

ציוץ על הכתבה בערוץ הפולני שבה תועדו חברים בקבוצה ניאו-נאצית פולנית, החוגגים את יום הולדתו של היטלר

צעד נוסף של הממשלה, אשר זכה מוקדם יותר השנה לביקורת נרחבת בפולין ומחוצה לה, היה חקיקת "חוק השואה", אשר איים לשלוח לכלא את מי שיטען כי האומה הפולנית היתה מעורבת בפשעי הנאצים. החוק רוכך לבסוף והסעיף הפלילי הוצא ממנו, בעקבות הסכם בין ממשלת ישראל וממשלת פולין, אשר הדיונים שקדמו לו חסויים ולא פורסמו מעולם. 

במקביל, החודש הגיש היסטוריון קנדי-פולני, פרופ' יאן גרבובסקי, תביעה נגד "הליגה נגד השמצה" בפולין, על כך שהוציאה דיבתו רעה. גרבובסקי, חוקר שואה ממוצא יהודי, המלמד באוניברסיטת אוטווה, עורר ביקורת נרחבת במולדתו פולין, לאחר שטען כי מספר היהודים שנרצחו בשואה במעורבות של פולנים עשוי להגיע ל-200 אלף בני אדם. "הליגה נגד השמצה" בפולין תקפה אותו בחריפות, בטענה כי פגע בשמה הטוב של המדינה. לצד זאת, קרא הארגון לאוניברסיטה בה עובד גרבובסקי לפטר אותו לאלתר בטענה כי נמצאו פגמים בעבודתו האקדמית. גרבובסקי טוען כי אף קיבל איומים על חייו. בתגובה, הוא תובע כעת את הארגון על כך שפגע בשמו הטוב שלו, כהיסטוריון.

משרדי ערוץ הטלוויזיה הפולני הפרטי TVP בוורשה, ב-2017צילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

בשנתיים האחרונות מרחף האיום במשפט מעל ראשו של היסטוריון פולני נוסף, יאן טומש גרוס, אף הוא חוקר שואה נודע, שחי מחוץ לפולין. נגד גרוס נפתחו הליכים מקדמיים בידי התביעה הכללית בפולין, בחשד שפגע בשמה הטוב של פולין  - עבירה שעונש מאסר בצדה. הבדיקה בעניינו נפתחה בעקבות מאמר בו כתב כי מספר היהודים שנרצחו בידי פולנים במלחמת העולם השנייה היה גבוה ממספר הגרמנים שנהרגו בידי פולנים. בעקבות המאמר דיווחה התביעה הכללית כי התקבלו במשרדיה מכתבי מחאה רבים, שדרשו להעמידו לדין על פגיעה בשמה הטוב של פולין. שנתיים חלפו מאז נפתחו ההליכים, אך הם טרם הגיעו לבית המשפט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ