רוסיה שידרה בטלוויזיה את חקירות שלושה מהמלחים האוקראינים ששבתה

בשידור נראים המלחים מוסרים הודאות שנראה כי נגבו תחת לחץ. רוסיה פתחה בהליכים משפטיים נגד השבויים – צעד שצפוי להעמיק את המשבר בין מוסקבה לקייב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש ביטחון רוסי מלווה מלח אוקראיני לבית המשפט בחצי האי קרים, אתמול
איש ביטחון רוסי מלווה מלח אוקראיני לבית המשפט בחצי האי קרים, אתמולצילום: PAVEL REBROV/רויטרס

הטלוויזיה הממלכתית ברוסיה שידרה את חקירותיהם של שלושה מהמלחים האוקראינים שנשבו שלשום (ראשון) בעימות ימי ליד חצי האי קרים. בשידור, המלחים מסרו הודאות שנראה כי נגבו תחת לחץ. "אני מכיר בכך שלפעולות של ספינות הצבא היה אופי מתגרה", אמר אחד המלחים, בהתייחסו לעימות שבו צבא רוסיה השתלט על שלוש ספינות אוקראיניות במצר קרץ'. "מילאתי פקודה", הוסיף המלח, שהזדהה כוולדימיר ליסוב.

בנוסף, רוסיה פתחה בהליכים משפטיים נגד המלחים – צעד שצפוי להעמיק את המשבר בין מוסקבה לקייב. בית המשפט בעיר סימפרופול, בחצי האי קרים שסופח על ידי רוסיה ב–2014, הורה לעצור לחודשיים את הראשון מבין 24 המלחים שהופיע בפניו, כך לפי התקשורת ברוסיה. אותו מלח הואשם בכך שחצה את הגבול לרוסיה באופן לא חוקי ובכך שנשקפה ממנו סכנה לסביבה. בגין עבירות אלו עשוי בית המשפט לגזור על המלח עונש של עד שש שנות מאסר.

אוקראינה הכריזה אמש על ממשל צבאי ל-30 יום לבקשתו של הנשיא פטרו פורושנקו. הפרלמנט אישר את צעדי החירום שביקש הנשיא לנקוט, הכוללים אישור לשנע חיילים וחיזוק של מערכות ההגנה האווירית של אוקראינה, כמו גם אוסף צעדים בעלי תיאור מעומעם כמו "חיזוק הלחימה בטרור" וצעדים ל"ביטחון מידע".

רוסיה ואוקראינה מציגות גרסאות שונות להשתלשלות האירועים. אוקראינה טוענת כי שתי ספינות קרב משוריינות וספינת גרר, שהיו בדרכן לנמלים בים אזוב, הקפידו על תקנות השיט הבינלאומיות. שר החוץ של אוקראינה פבלו קלימקין אמר כי יש להתייחס לחיילים שנתפסו כשבויי מלחמה, וכי צעדיה של רוסיה הם "תוקפנות שתוכננה מראש".  

מצד שני, מוסקבה טוענת כי היא לא קיבלה התרעה מראש על מעבר הספינות וכי הן לא נשמעו לקריאות לעצור. משרד החוץ במוסקבה הודיע כי רוסיה תגיב בחריפות לכל צעד שייפגע בביטחונה. עוד נמסר מרוסיה כי כוחותיה פעלו במסגרת החוק הבינלאומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ