חברת הרכבות ההולנדית תפצה ניצולי שואה שהוסעו בקרונותיה למחנות השמדה

החברה הממשלתית הודיעה כי תקים ועדה מיוחדת שתבחן את תשלום כספי הפיצויים לקורבנות הנאצים ולבני משפחותיהם. החברה לקחה חלק בגירוש של כמאה אלף יהודים למחנות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודים במחנה ריכוז וסטרבורק, גבול גרמניה הולנד, במהלך מלחמת העולם השנייה, 1943
עופר אדרת
עופר אדרת

חברת הרכבות ההולנדית הממשלתית הודיעה אתמול (שלישי) שתשלם פיצוי כספי לניצולי שואה ולקרובי משפחתם של קורבנות שהובלו בקרונותיה למחנות המוות הנאציים במלחמת העולם השנייה. גובה הפיצוי ותנאי הזכאות טרם נקבעו ויידונו בידי ועדה ייעודית.

ההחלטה משלימה את ההתנצלות שפרסם מנהל הרכבת בשנת 2005 על חלקה של החברה בפתרון הסופי. "זה כתם שחור בעבר של המדינה ושל החברה שלנו. עבר שאנחנו לא בורחים ממנו", נכתב בהודעת הרכבת.

אנדרה בורס, יושב ראש המרכז לחקר יהדות הולנד, אמר ל"הארץ" כי הוא "מברך על החלטת רכבת הולנד להכיר באחריות גם אם ההחלטה באה באיחור של 73 שנה מאז שחרורה של הולנד מהכיבוש הנאצי". בורס הוסיף כי הוא "מצפה שרכבת הולנד תזרז כעת את ההליכים הנחוצים לפצות את קהילת יהדות הולנד על דורותיה ובפרט למען הדור הראשון שהולך ומצטמצם כדרך הטבע".

להחלטת הרכבת קדם איום בתביעה משפטית מצד אזרח הולנד בן 82, סול מולר, פיזיותרפיסט לשעבר במועדון הכדורגל אייאקס, שהתפרסם בזכות עבודתו עם כוכבי כדורגל בשנות ה-70 וה-80. הוריו של מולר הובלו ברכבת ההולנדית מאמסטרדם למחנה המעבר וסטרבורק, ומשם גורשו אל מותם במחנה אושוויץ. ב-2016 הוא איים לתבוע את הרכבת לאחר שגילה כי הגרמנים שילמו לחברה בעבור גירוש היהודים.

רכבת מהירה ליד העיר אוס, החודשצילום: PIROSCHKA VAN DE WOUW/רויט

בעקבות מגעים שניהל עם הנהלת הרכבת הסיר מולר את איום התביעה, שנתמך בידי עורכת דין מומחית לזכויות אדם. "הסברתי את עומק הסבל של היהודים, ושאי אפשר פשוט לומר, 'זה קרה לפני 75 שנה, תשכחו מזה'. הסבל עדיין כאן, בקרב כל האנשים האלה", אמר לתחנת הרדיו RTL הולנד. את החלטת הרכבת לפצות את קורבנותיה כינה "היסטורית".

הרכבת ההולנדית קיבלה תשלום על גירושם של 102 אלף יהודים למחנות ברחבי אירופה. במונחים של היום, הסכום שווה לכעשרה מיליון שקלים. "אתם קיבלתם את הכסף. או שהיהודים נאלצו לשלם בעצמם או באמצעות רכוש יהודי גנוב", הטיח מולר בהנהלת הרכבת.

החלטה דומה קיבלה ב-2014 חברת הרכבות בצרפת, שהסיעה אל מותם כ-76 אלף יהודים בשואה. רק כמה אלפים מהם שרדו. החלטתה התקבלה בלחץ פוליטיקאים אמריקאים, שאיימו למנוע ממנה לקבל עבודות בארה"ב ובצל איום בתביעות רבות מצד קורבנותיה. במקרה זה גובה קרן הפיצויים כולה עמד על כ-200 מיליון שקלים.

בתקופה האחרונה מתמודדת הולנד ביתר שאת עם עברה ועם חלקה בפשעי הנאצים. מוקדם יותר השנה משרד החוץ ההולנדי התנצל בפני משפחתו של הדיפלומט יאן זווארטנדיק, הידוע בכינוי "שינדלר ההולנדי", שהציל אלפי יהודים בשואה אך ננזף על מעשיו לאחר תום המלחמה. שר החוץ ההולנדי, סטף בלוק, הודה בחודש שעבר כי היחס של משרדו כלפי זווארטנדיק היה "בלתי הולם", הביע את ההערכה של הולנד כלפי מעשיו במלחמת העולם השנייה והעביר התנצלות למשפחתו. 

בחודש מארס האחרון הגיעה לישראל נשיאת הצלב האדום ההולנדי, אינגה ברקמן, כדי לבקש סליחה מניצולי שואה הולנדים על כך שהגוף שבראשו היא עומדת מילא אחר הוראות הנאצים, מעל בתפקידו ולא נקף אצבע כדי לסייע ליהודי המדינה. "אין ספק שקשה להתמודד עם העובדות האלה, אבל אנחנו מוכרחים. עבורנו, זה הזמן להתבוננות עצמית ולבקשת מחילה", אמרה אז.

140 אלף יהודים חיו בהולנד לפני המלחמה. כ–75% מהם נרצחו בשואה. אלפים מקרב היהודים שניסו להסתתר הוסגרו לגרמנים בידי הולנדים. שיתוף הפעולה ההולנדי עם הנאצים, לצד האדישות של הרוב הדומם והיחס המנוכר שהפגינו הרשויות כלפי היהודים במהלך ואחרי המלחמה -  מוכר כבר שנים. לפני חמש שנים, לדוגמה, נחשף כי עיריית אמסטרדם קנסה ניצולי שואה על אי תשלום חשבונות ומסים בזמן המלחמה, כששהו במחנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ