סקר: כרבע מהאירופאים מחזיקים בדעות אנטישמיות, כשליש לא יודעים דבר או יודעים מעט על השואה

סקר CNN, שכלל למעלה מ-7,000 בני אדם בשבע מדינות אירופה, מצא כי רק 54% מאמינים בזכות קיום לישראל כמדינה יהודית. כ-20% מצעירי צרפת לא שמעו מעולם על השואה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו, בברלין
האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו, בברליןצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס

כ-25% מתושבי אירופה מחזיקים בדעות אנטישמיות וכשליש יודעים מעט או לא יודעים דבר על השואה, כך עולה מסקר שערכה רשת הטלוויזיה CNN. לפי הסקר, שכלל למעלה מ-7,000 בני אדם המתגוררים ביבשת, 1 מכל 4 מאמין שליהודים יש יותר מדי כוח במלחמות ועימותים ברחבי העולם, ו-1 מכל 5 מאמין שליהודים יש יותר מדי השפעה בתקשורת ובפוליטיקה העולמית. 

כ-5% מהנשאלים הודו שמעולם לא שמעו על השואה. המצב חמור במיוחד בקרב צעירים: בצרפת כ-20% מבין המשתתפים בגילים 18 עד 34 טענו שלא שמעו על השואה בחייהם, ובאוסטריה עמד הנתון על כ-12%. כ-40% מהנשאלים האוסטרים מעל גיל 18 אמרו שהם יודעים "רק מעט" על השואה. כ-50% מבין כל הנשאלים משבע המדינות שהשתתפו בסקר אמרו שהם "יודעים די הרבה" על השואה בעוד 1 מ-5 אמרו שהם יודעים "הרבה".

סקר CNN

הסקר, שערכה CNN בשיתוף חברת ComRes, כלל למעלה מ-7,000 בני אדם מאוסטריה, צרפת, גרמניה, בריטניה, הונגריה, פולין ושבדיה. בערוץ ציינו כי הסקר נערך לפני רציחתם של 11 מתפללים בבית הכנסת בפיסטבורג, שהיה המתקפה הקטלנית ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב אי פעם. 

למרות תוצאות הסקר, אירופאים רבים מאמינים כי חשוב ללמוד על השואה ולזכור את הקורבנות. כשני שליש מהנשאלים אמרו שהם חושבים שזיכרון השואה יעזור למניעת דבר דומה בעתיד, וכמחצית מהם טענו שלימוד על השואה והרחבת העיסוק בנושא מסייעת למניעת אנטישמיות כיום. במקביל, שליש מהנשאלים אמרו שיהודים משתמשים בשואה כדי לקדם את האינטרסים והמטרות שלהם – ומספר דומה טענו את הטענה ההפוכה.

המשתתפים נשאלו גם על הקשר בין ישראל לאנטישמיות וליהדות אירופה. כ-54% אמרו שלישראל יש זכות קיום כמדינה יהודית, וכשליש אמרו שהביקורת על ישראל באירופה נובעת מאנטישמיות. עם זאת, למעלה מ-30% טענו שישראל משתמשת בשואה כדי להצדיק את פעולותיה – כ-50% מהמשיבים בפולין הסכימו עם הטענה הזו – ורק 20% התנגדו לה. כ-28% אמרו שהאנטישמיות במדינתם היא תוצאה של פעולות ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ