לראשונה מאז תום הדיקטטורה, מפלגת ימין קיצוני תיכנס לפרלמנט אזורי בספרד

מפלגת Vox, שמתנגדת להגירה ותומכת בהגבלת הפלות, זכתה ב-12 מושבים בפרלמנט של אנדלוסיה ■ הסוציאליסטים: "הדבר הגרוע ביותר הוא שתופעה שהופיעה בשאר אירופה הגיעה גם לכאן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועמד המפלגה פרנסיסקו סרנו (מימין) עם מנהיג המפלגה סנטיאגו אבסקל בסביליה, אמש
מועמד המפלגה פרנסיסקו סרנו (מימין) עם מנהיג המפלגה סנטיאגו אבסקל בסביליה, אמשצילום: MARCELO DEL POZO/רויטרס

מפלגת ימין קיצוני זכתה אתמול (ראשון) במושבים בפרלמנט מקומי בספרד בפעם הראשונה מאז הוחזרה הדמוקרטיה במדינה אחרי מותו של הדיקטטור פרנסיסקו פרנקו ב-1975. לאחר ספירת 99% מהקולות באנדלוסיה, מפלגת Vox זכתה ב-12 מתוך 109 מושבי הפרלמנט המקומי.

הסוציאליסטים זכו בבחירות אולם קיבלו רק 33 מושבים, לעומת 47 בהם זכו ב-2015. מספרים אלו רחוקים מ-55 המושבים הדרושים כדי למשול בקהילה האוטונומית. משמעות התוצאות היא ש-Vox, המתנגדת להגירה בלתי חוקית ולעצמאות קטלוניה, הצליחה אף יותר מהסקרים הטובים ביותר מבחינתה שנערכו לפני הבחירות וחזו כי תזכה בחמישה מושבים. מצע המפלגה כולל הטלת מגבלות על הפלות וביטול חוקים הנוגעים לאלימות במשפחה.

תומכי המפלגה שרים "להתראות סוסניטה (שם חיבה של הנשיאה)" בכנס המפלגה, אתמול

מאז הקמתה ב-2013, המפלגה מעולם לא החזיקה במושבים בגוף חקיקה כלשהו בספרד. כעת היא תהיה חברה בפרלמנט של הקהילה האוטונומית המאוכלסת ביותר במדינה. "זהו הרגע בו אנו אומרים חזק וברור מי אנחנו ושהגענו כדי להישאר", הכריז אחד ממועמדי מפלגת הימין הקיצוני לפרלמנט, פרנסיסקו סרנו, לקול תשואות תומכיו. "אנחנו אלה שיביאו שינוי, קדמה ומשילות", הוסיף.

הסוציאליסטים שלטו באנדלוסיה במשך 36 שנים, אולם כעת הם עלולים לאבד את השלטון אם מפלגות הימין יאחדו כוחות כדי להפיל את נשיאת אנדלוסיה סוזנה דיאס. עם זאת, הדבר ידרוש חבירה שלהן למפלגת Vox.

"למרות שניצחנו, זהו לילה עצוב עבוד המפלגה הסוציאליסטית", אמרה דיאס. "השמאל נחל הפסד, אולם הדבר הגרוע ביותר הוא שהימין הקיצוני - תופעה שהופיעה בשאר אירופה - הגיע גם לכאן". לדבריה, היא תקרא לשאר המפלגות לבנות "חומת אש" שתגן על ספרד מפני הימין הקיצוני. כעת, היא אמרה, על כל מפלגה להחליט אם היא מתנגדת לימין הקיצוני או אם היא מסתמכת עליו כדי להיכנס לממשלה.

הבחירות באנדלוסיה היו הראשונות בשורת מבחנים העומדים בפני ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס שנכנס לתפקיד ביוני אחרי הצבעת אי אמון נגד ראש הממשלה השמרני מריאנו רחוי. בשנת 2019 צפויים להיערך בחירות מוניציפליות ומחוזיות בספרד, וכן בחירות לפרלמנט האירופי. בחירות כלליות בספרד עומדות גם הן על הפרק, וייתכן כי יתקיימו במאי במקביל לבחירות אחרות במדינה. כל העיניים נשואות כעת אל מפלגת Vox, שתנסה להשתמש באנדלוסיה כקרש קפיצה לבחירות השונות שייערכו בשנה הבאה.   

מאז הקמתה של מפלגת vox ב-2014, היא תויגה כמפלגת ימין קיצוני פופוליסטית שמתנגדת למהגרים ולאיסלאם, אך מנהיגה סנטיאגו אבסקל מאמין שהעלייה הגדולה האחרונה בתמיכה הציבורית במפלגה היא משום שמדיניותה עולה בקנה אחד "עם מה שמיליוני ספרדים חושבים". מנהיגי vox טוענים שהיא מפלגה של "צורך קיצוני" ולא מפלגה קיצונית. עוד הם טוענים שתמיכתה של המפלגה בחברותה של ספרד באיחוד האירופי מבדילה אותה ממפלגות פופוליסטיות וימין קיצוניות רבות אחרות באירופה.

לכתבה בגרדיאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ