הפתרון הדני למהגרים ולזרים לא רצויים: לשכן אותם באי נידח שקשה לצאת ממנו

ממשלת הימין מתכננת להעביר זרים שהורשעו בפלילים ומבקשי מקלט שסורבו לאי לינדהולם, ושירות המעבורות לאי יצומצם. "הם לא רצויים בדנמרק והם ירגישו את זה", אמרה שרת ההגירה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

דנמרק מתכננת לשכן את הזרים הכי לא רצויים במקום הכי לא מאיר פנים שיש - אי קטן ונידח שהגישה אליו קשה ושמשמש כיום בית למעבדות, אורוות ומשרפה של מרכז לחקר מחלות בעלי חיים מדבקות.

וכדי להעביר את המסר בצורה ברורה יותר, כך נראה, אחת המעבורות שמשרתות את האי נקראת "הווירוס". "הם לא רצויים בדנמרק והם ירגישו את זה", כתבה שרת ההגירה הדנית אינגר סטויברג בפייסבוק שלה.

המשטרה מפרידה בין מפגינים שמתנגדים להגירה לבין תומכי הגירה בעיר קרוסה, ב-2016צילום: אי־אף־פי
האי הדני לינדהולם

ממשלת המרכז-ימין ומפלגת הימין הקיצוני האירו-סקפטית, "מפלגת העם הדנית", הכריזו על הסכם במסגרתו יאוכלס האי לינדהולם בכמאה בני אדם, אזרחים זרים שהורשעו בפשעים ומבקשי מקלט שבקשותיהם נדחו, אך אינם יכולים לשוב לארצות הולדתם.

האי הלא-מאוכלס בים הבלטי נמצא במרחק כשני ק"מ מהחוף הקרוב ביותר, ושירות המעבורות אליו פועל בתדירות נמוכה. זרים שיועברו לאי, לפי ההסכם, יידרשו להתייצב מדי יום במרכז מיוחד שבו ידווחו נוכחות. אם לא יעשו זאת יסתכנו בעונש מאסר.

"אנחנו עומדים לצמצם ככל האפשר את יציאות המעבורות", אמר מרטין אנריקסן, דובר מפלגת העם הדנית בנושא הגירה, לערוץ טלוויזיה מקומי. "אנחנו נהפוך את זה למסורבל וליקר ככל האפשר", הוא הוסיף.

בדיקת נוסעים ב תחנת הרכבת של נמל התעופה הבינלאומי בקופנהאגן, ב-2016צילום: אי־פי

115 מיליון דולר הוקצו לארבע השנים הקרובות שבמהלכן ייבנו באי לינדהולם מתקנים למהגרים. מתקנים אלה צפויים להיפתח ב-2021. שר האוצר הדני כריסטיאן ינסן, שהוביל את המשא ומתן על הסכם יישובם של הזרים הלא רצויים, אמר שהאי איננו בית סוהר. אולם הוא הוסיף שכל מי שישוכן באי יחויב לישון בו.

לואיס הולק, מנכ"לית המכון הדני לזכויות אדם, מסרה שארגונה יעקוב "מקרוב" אחרי המצב בלינדהולם כדי לוודא שדנמרק לא מפרה את התחייבויותיה הבינלאומיות.

ההסכם ליישוב אזרחים זרים באי הבודד היה חלק משיחות המשא וממתן על תקציב המדינה. מדי שנה דורשת המפלגה השמרנית הדנית להטיל מגבלות על מהגרים ופליטים בתמורה לתמיכתה בתקציב.

בדנמרק, בדומה לרוב אירופה, הזינוק בהגירה מהמזרח התיכון ומאפריקה ב-2015 וב-2016 הוביל להתחזקות מפלגות וכוחות לאומניים ופופוליסטיים. הממשלה הדנית הבטיחה לקדם חוק שיצמצם את ההגירה למדינה, אך כזה שלא יפר את אמנות זכויות האדם שעליהן חתומה המדינה. מומחים משפטיים אמרו שמוקדם מדי לומר אם הפרויקט החדש באי לינדהולם יפר אמנות אלה ויהווה בפועל מתקן כליאה לא חוקי. לדבריהם, הפרויקט הדני דומה לפרויקט של ממשלת איטליה שבוטל בסופו של דבר בשנת 1980 בעקבות הוראה של בית הדין לזכויות אדם.

התוכנית ליישוב זרים באי לינדהולם נועדה בין היתר להמריץ מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה לעזוב את המדינה באמצעות הפיכת חייהם לבלתי נסבלים. מבקשי מקלט עם רישום פלילי אינם רשאים לעבור בדנמרק. מבקשי מקלט שבקשותיהם נדחו, אך לא ניתן לגרש אותם למדינותיהם, מקבלים מגורים, מזון וקצבה יומית בסכום של 1.2 דולר שתבוטל אם לא ישתפו פעולה עם הרשויות.

שרת ההגירה לשעבר בירתה רון הורנבך אמרה שהפרויקט המתוכנן באי לינדהולם הוא "בדיחה", והוסיפה שהוא דומה לשחקן כדורגל שמבקיע שער עצמי. "שום דבר לא ייצא מההצעה הזאת", היא כתבה בטור דעה בעיתון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ