ביהמ"ש בספרד זיכה מאונס חמישה גברים שתיעדו את עצמם תוקפים בת 18

חמשת הגברים, שכינו עצמם "להקת הזאבים", הורשעו בתקיפה מינית אחרי שהתביעה הציגה התכתבויות שבהן צחקו על התקרית. לפי החוק בספרד אדם יכול להיות מורשע באונס רק אם הוכח שנקט אלימות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים51
פסטיבל הריצה עם השוורים בפמפלונה ב-2009
פסטיבל הריצה עם השוורים בפמפלונה ב-2009צילום: REUTERS
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט בספרד אישר את זיכויים מאונס של חמישה גברים שתקפו מינית בת 18 בפסטיבל ריצת השוורים בפמפלונה ב-2016. פסיקה זו הביאה לסופו משפט מתוקשר שהסעיר את ספרד ועורר דיון ציבורי רחב על תרבות שוביניסטית המעודדת תקיפות מיניות במדינה. חמשת הגברים הורשעו בתקיפה מינית ונשלחו לתשע שנות מאסר.

בית המשפט במחוז נווארה אישר היום (רביעי) פסיקה קודמת שזיכתה את הגברים, שכינו את עצמם "להקת הזאבים" וצחקו על התקרית בקבוצת ווטסאפ משותפת, מאונס הצעירה.  הגברים קיימו יחסי מין בלתי מוגנים עם האשה, אחד אחרי השני, צילמו את עצמם, וכשסיימו גנבו את תיקה והותירו אותה עירומה למחצה בפתח בית מגורים. השופטים כתבו שמכיוון שלא הוכח שהגברים איימו על האשה באלימות פיזית - כפי שנדרש בספרד על מנת להרשיע באונס - לא היה ניתן להרשיעם בעבירה.

כתבה שמתעדת את ההפגנות בספרד לאחר הפסיקה המקורית, לפני שבעה חודשים

התוקפים, בהם שוטר לשעבר וחייל לשעבר, השתחררו בערבות בחודש יוני השנה. החוק בספרד קובע שלא ניתן להחזיק אדם במעצר למעלה משנתיים בלי פסק דין. 

"הפסיקה היא מבוכה שמוכיחה ששוביניזם נטוע היטב ברשות השופטת", אמר ראש מפלגת השמאל הקיצוני בספרד, פבלו איגלסיאס, "אנחנו מוכרחים לנקוט צעדים כדי לחנך את השופטים, כי נשים לא יכולות להמשיך לחיות בפחד בספרד". החלטת בית המשפט לוותה בהפגנות בפמפלונה וברחבי המדינה. המפגינות החזיקו שלטים וצעקו ססמאות דוגמת "אני מאמינה לך, אחות" וגם "שיכורה ולבד, אני רק רוצה להגיע הביתה".

פסטיבל ריצת השוורים בפמפלונה מפורסם ברחבי העולם מזה שנים רבות, אך לאחרונה נקשרו בו מספר תקריות של תקיפות והטרדות מיניות. דיווחים על אווירה אלימה בפסטיבל מגיעים על רקע תנועת Metoo העולמית וכן דיון רחב יותר על יחס בלתי שוויוני לנשים בספרד כולה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ