יוזמה לשינוי החוקה מעוררת חששות כי תסלול את דרכו של פוטין לכהונה נוספת

בכירי מפלגת השלטון רמזו על כך בפגישה עם נשיא רוסיה. לפי הפרוטוקול, ראש הדומא הציע שמומחים משפטיים יבחנו את האפשרות לשנות את החוקה. במצב הקיים, פוטין לא יוכל להתמודד בבחירות ב-2024

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין במוסקבה, היום. הוא זוכה לתמיכת העם ורבים לא רואים לו מחליף
פוטין במוסקבה, היום. הוא זוכה לתמיכת העם ורבים לא רואים לו מחליףצילום: Alexander Nemenov/אי־פי

יושב ראש הדומא, הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה, אמר כי נשקלים שינויים בחוקת המדינה, שעשויים לסלול את דרכו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לכהונה נוספת, שאסורה על פי החוקה הקיימת. מבקריו של הנשיא העלו את ההשערה כי פוטין מנסה להכין את הקרקע לשינויים בחוקה שיטיבו עמו לפני סיומה של כהונתו הנוכחית, ב-2024.

בבלומברג ציטטו חלקים מפרוטוקול של ישיבה שערכה מפלגת השלטון, שבה אמר ראש הדומא וצ'יסלאב ולודין, כי "החוק, אפילו החוק הבסיסי, איננו דוגמה". הוא הסביר שהחוקה הקיימת נוסחה לפני 25 שנה, תקופה שונה לחלוטין מזו הנוכחית. "זאת היתה תקופה קשה, שבה עמדנו בפני התמוטטות כאומה, שבה האזרחים איבדו אמון ברשויות", אמר ולודין, שהציע שמומחים משפטיים יבחנו את החוקה כדי לראות כיצד "החוקה הקיימת וההתפתחות והקדמה יתאימו אחד לשני".

בפרוטוקול לא נרשמה תגובה מצד פוטין, שנכח בדיון. דובר הקרמלין אמר כי אין לו תגובה על הצעת ולודין אך ציין שכרגע, לא נערכים שינויים בחוקה. במארס אמר פוטין כי הוא לא מתכנן כל שינוי בחוקה "בעת הזאת". כשנשאל באותו האירוע אם הוא מתכנן לרוץ ב-2030, כפי שמותר לו על פי החוקה הנוכחית, הוא אמר: "מה אני הולך לעשות, להשאר עד שאני אהיה בן 100?".

בחודש מארס השנה נבחר פוטין לכהונה רביעית כנשיא רוסיה. אחוזי התמיכה הגבוהים בו - כ-75% - הושפעו כמובן מהעובדה שאנשיו פיקחו על הקלפיות, אך ככל הנראה, הוא היה זוכה גם בלעדיהם. כל הסקרים הצביעו על כך שרוב האזרחים מרוצים בסך הכל מתפקודו של פוטין ולא רואים לו תחליף. גם אם איש האופוזיציה המרכזי, אלכסיי נבאלני, היה מתמודד בבחירות כפי שרצה, קשה מאוד להאמין שהיה מצליח למחוק את הרוב העצום של הנשיא המכהן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ