על רקע מחאה קטנה, אירלנד החלה להציע הפלות חוקיות

שר הבריאות אמר שיפעל להגבלת הגישה של מפגינים נגד הפלות לקליניקות. פעילים נגד הפלות אומרים כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי: "הם יצרכו להתמודד עם הפגנות כמו בדמוקרטיות אחרות"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיר זיכרון מאולתר לאשה שמתה מסיבוכים בהפלה בדבלין, במאי אשתקד
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אירלנד החלה השבוע להציע שירותי הפלות חוקיות – צעד שמסמן שינוי היסטורי במדינה שבמשך עשורים היתה ידועה בחקיקה המחמירה שלה נגד הפלות. במשאל עם בשנה שעברה, דחו המצביעים את הסעיף בחוקה שהגדיר את ההפלות כלא חוקיות, ובסוף השנה שעברה המדינה אישרה חקיקה שמאפשרת לסיים ללא הגבלות הריונות עד השבוע ה–12.

הפיכת ההפלות לחוקיות עוררה מיד מחאה בקנה מידה קטן. בין היתר, הפגנה קטנה שהתקיימה ביום חמישי בעיר גולוויי במערב אירלנד קיבלה תשומת לב ברחבי המדינה. באותו אירוע, כמה מפגינים נגד הפלות התאספו מחוץ לקליניקה שמאפשרת הפלות, והניפו שלטים שעליהם נכתב: "רופאים אמיתיים לא הורגים את החולים שלהם", ו"אמרו לא להפלות בגולווי".

בעקבות ההפגנות נשמעו באירלנד קריאות לחקיקה נוספת שתגן על נשים שמעוניינות בהפלה ועל הרופאים שמספקים אותן. בין היתר עלה הרעיון להטיל הגבלות על הפגנות בצמוד לקליניקות להפלות. מייריד אנרייט, מרצה בכיר למשפטים באוניברסיטת ברמינגהאם בבריטניה ופעילה למען זכותן של נשים להפיל, אמרה שנחוצה חקיקה כדי להבטיח שנשים ורופאים לא ירגישו מאוימים. "מדובר בהעברת מסר שכעת יש גישה, העברת מסר שכבר לא ניתן לאיים ולהטעות ולהדביק סטיגמות לנשים שמחפשות ייעוץ", היא אמרה.

שר הבריאות של אירלנד, סיימון האריס, התחייב השבוע להגביל את גישתם של מפגינים לקליניקות, ובכוונתו להגיש חוק בנושא בשבועות הקרובים, כך לפי התקשורת באירלנד. פעילים נגד הפלות גינו את דבריו ואמרו שהצעד עלול לפגוע בחופש הביטוי. "מי שמאפשר הפלות יצטרך להתמודד עם הפגנות באירלנד. זה קורה בדמוקרטיות אחרות וזה יקרה כאן וזה יחריף. זוהי זכות דמוקרטית", אמר דקלן גאנלי, איש עסקים ופעיל בולט נגד הפלות באירלנד.

בנוסף, גברים ונשים באירלנד החלו להתארגן בעזרת האינטרנט לאות סולידריות עם נשים שמעוניינות בהפלה, והבטיחו ללוות לקליניקה את מי שמעוניינת בכך. לפי שר הבריאות האריס, 200 רופאים מציעים את שירותי ההפלה ועוד שמות יתווספו לרשימה בשבוע הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ