צבא האהבה השוודי יוצא למלחמה בטרולים ברשת

העיתונאית מינה דנרט הקימה קבוצת פייסבוק, שאלפי חבריה מעודדים בדברי תמיכה מי שנפגע מהשמצות מרושעות ברשת. הפרקטיקה המוצלחת התפשטה גם למדינות כמו גרמניה וסלובקיה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כשצעירה שוודית, שצבע שערותיה ככל צבעי הקשת ושהתפרסמה כעוינת למטרידנים מיניים, זכתה בסוף השנה שעברה בפרס לעריכת דין, התגובות ברשת הגיעו בשני גלים. הגל הראשון היה לא נעים. היה זה שיטפון של השמצות מצד מי שהסתייגו מהמראה החיצוני של לינאה קלייסון, דעותיה הפמיניסטיות, המגדר שלה, גילה הצעיר וחשבון האינסטגרם שלה.

הגל השני היה משמח בהרבה: מטר של מסרים חיוביים — שבחים על אומץ לבה ועל הדוגמה שנתנה על אף ההשמצות נגדה. התמיכה הזאת אורגנה על ידי קבוצת פייסבוק בשם jagärhär# — שבה כ–75,000 חברים, רובם שוודים. לחברי הקבוצה נמאס מהאופי הגס והמעליב של השיח ברשת, ומכך שכמה בעלי פה מלוכלך — או מקלדת מטונפת — יכולים להרוס דיון, והם החליטו לשנות מציאות זו.

פוסט מעמוד האינסטגרם של קלייסון

מטרת הקבוצה היא לעשות בכל יום מה שהממשלה וחברות תקשורת לא עושות: להגן על אנשים המותקפים על ידי טרולים, ולמנוע התפשטות של מידע כוזב. לשם כך מתגייסים חברי הקבוצה ומוסיפים הערות חיוביות לתגובות ולפוסטים מרושעים ושופעי שנאה. הם מאמינים שכך הם מאזנים את השיח באינטרנט ומשבשים את האלגוריתם של פייסבוק.

"ברור שהתקשורת החברתית לא משקפת את כלל האוכלוסייה. אבל כשקוראים תגובות, מקבלים לעתים קרובות את התחושה ש–80% מהציבור חושבים למשל שהומוסקסואליות היא מחלה", אמרה מינה דנרט, מקימת הקבוצה. "אנחנו רוצים שהתגובות יהיו דומות יותר לחברה, ולשם כך יש לאפשר לאנשים לדבר ולהשתתף".

אחרי ש–jagärhär# התערבה בתגובות לקלייסון, השתפר טון השיח בצורה משמעותית. העיתון השוודי אפטונבלאדט התחיל אפילו לפקח על הערות שנכתבו בדף הפייסבוק שלו, ומחק את תגובות שנאה בוטות במיוחד.

אילוסטרציה. חברי הקבוצה מוסיפים הערות חיוביות להשמצות שמפרסמים הטרוליםצילום: Peter Dazeley / Getty Images

דנרט, שהיא עיתונאית, התחילה בפעילותה ב–2016 אחרי שראתה כי מספר ההערות הפוגעניות בתקשורת החברתית הולך וגדל. "ראיתי אנשים, שמהם לא ציפיתי להתנהגות כזאת, מתחילים לפרסם הערות גזעניות נוראיות". לשם כך היא הקימה קבוצת פייסבוק קטנה, שהתחילה לדרוש ממפיצי המידע הכוזב שיביאו הוכחות לדבריהם.

בבוקר שלאחר בחירת טראמפ לנשיא הוצפה דנרט בבקשות של אלפי אנשים להצטרף לקבוצה שהקימה. בחודשים הבאים שינתה הקבוצה את גישתה ותמכה בניטרליות, וברוב המקרים פשוט גייסה תמיכה באנשים שהוטרדו ברשת. דנרט קיבלה כמה פרסים על עבודתה. בין השאר היא קיבלה ב–2017 את פרס אנה לינד היוקרתי על תמיכתה ברעיונות דמוקרטיים וצודקים. להקת הרוק השוודית Kent אף תרמה לקבוצה את ההכנסות ממכירה פומבית של צילום.

אך תשומת הלב הביאה עמה גל חדש ועצום של תגובות קשות. דנרט מקבלת באופן קבוע איומי רצח ואביה אף קיבל קליעי רובה בדואר. טרולים פרסמו פרטים אישיים רגישים עליה ועל בעלה מגנוס דנרט, עיתונאי גם כן.

ככל שההתקפות האישיות עליה גברו, דנרט ראתה ירידה חדה בתמיכה. בתחילה שיתפו איתה פעולה חברות מסחריות רבות, אך זה השתנה. "בשנה הראשונה אהבו אותנו, זכינו בהרבה פרסים וכולם רצו לעבוד איתנו. אבל אחרי שהתחילו ההתקפות, אנשים נבהלו ופחדו".

מתנגדי הקבוצה אומרים שהיא למעשה צנזורה, אך דנרט ומנהלי הקבוצה מדגישים שהם לא אומרים לאנשים מה לומר, אלא רק רוצים להגן על אלה שמותקפים ברשת. רוג'ר ויקלנדר, אחד מ–18 מנהלי jagärhär#, אומר שהקבוצה מדברת נגד שנאה ומידע כוזב ומעניקה לאחרים את האומץ לעשות כמוה. לדבריו, בתגובה למאמר שעודד אנשים לתרום בגדים לפליטים, כתב אדם אחד: "חחח זבל לזבל!". והערות כאלה מדרבנות אותו לפעול.

מאז 2016 התפשט צבא האהבה השוודי ברשת למדינות נוספות באירופה. קבוצות דומות הוקמו ופועלות כיום במדינות כמו גרמניה וסלובקיה, שבקבוצות שלהן יש 45,000 ו–6,000 חברים, בהתאמה. הקבוצות פועלות בדרך כלל ללא תלות זו בזו.

לקריאת כתבתם של מקאנה איירי ומרטין גויאנדו ב"גרדיאן"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ