פרשנות

מיי לא מסוגלת להגשים את הברקזיט, מתנגדיה לא מסוגלים להחליף אותה

72 ימים לפני הפרישה מאירופה, הפרלמנט הבריטי הפך את הסיכוי לביטולה לממשי. ראשת הממשלה צפויה לצלוח את הצבעת האי אמון, אך תתקשה להשיג הסכם משופר מול מנהיגי האיחוד

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגינים בלונדון התומכים באיחוד האירופי לאחר החלטת הפרמנט הבריטי, הערב
מפגינים בלונדון התומכים באיחוד האירופי לאחר החלטת הפרמנט הבריטי, הערבצילום: AFP
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ספגה אמש (שלישי) מפלה מוחצת בהצבעה בפרלמנט על ההסכם שהשיגה להיפרדות מהאיחוד האירופי. 202 חברי פרלמנט הצביעו בעד התוכנית ו–432 הצביעו נגד. זהו ההפסד הגדול ביותר של ראש ממשלה בתולדות הממלכה המאוחדת, גדול יותר מזה של רמזי מקדונלד, שהפסיד ב–1924 הצבעה בפרלמנט בהפרש של 166 קולות.

לאחר ההצבעה אמרה מיי בתגובה כי "ברור שהבית אינו מעוניין בהסכם. אבל לא ברור מה הבית הזה כן רוצה". יו"ר מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין הודיע לאחר ההצבעה שיגיש הצעת אי אמון, ומיי אמרה שהפרלמנט ידון בהצעתו היום.

מיי בפרלמנט הבריטי, הערב
מיי בפרלמנט הבריטי, הערבצילום: AFP

בעקבות הכשלון המוחלט של מיי בהעברת ההסכם שלה, סביר מאוד שתאריך היעד לפרישת בריטניה מהאיחוד — 29 במארס, יידחה. מלבד הגרעין הקשה של האירו־סקפטים הקיצוניים ביותר, איש אינו מעוניין שבריטניה תתרסק החוצה ללא הסכם, כשאין לה דרך לרכוש מזון ותרופות, וטייסים אינם יודעים אם הם יכולים אפילו לטוס מבריטניה.

האירוניה בהצבעה היא שרבים מחברי הפרלמנט הצביעו בניגוד לנטיית לבם. חברי פרלמנט רבים שמאמינים כי על בריטניה לעזוב את האיחוד הצביעו נגד הסכם הפרישה, מכיוון שלטענתם הוא אינו מרחיק לכת מספיק ומשאיר את בריטניה תחת שליטת בריסל בכל הנוגע לכללי הסחר העתידיים. מנגד, מרבית המצביעים בעד ההסכם היו מעדיפים שבריטניה תישאר חברה באיחוד, אבל תמכו בהצעה של מיי מכיוון שהגיעו למסקנה שמדובר בפשרה הפחות מזיקה.

הפרלמנט הבריטי, הערב
הפרלמנט הבריטי, הערבצילום: AFP

אבל אם אין רוב בפרלמנט להסכם שהשיגה מיי עם האירופים ואין רוב לפרישה ללא הסכם, ומהצד השני של המתרס הפוליטי, מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין לא מתכוון להציג חלופה ברורה משלו, ברור שמנהיגי שתי המפלגות הגדולות כשלו ולא הצליחו להציג לציבור הבריטי אפשרות לפרישה שרוב הפרלמנט יכול להסכים לגביו. בעקבות זאת גובר הסיכוי לשיתוף פעולה בין־מפלגתי, כשחברים רבים בפרלמנט, אולי אפילו רובם, יפנו עורף לתכתיבי מיי וקורבין ויחפשו נוסחה גואלת לברקזיט. במקרה הזה, עולים הסיכויים לברקזיט "רך" בהרבה, כזה שמשמעותו פרישה מינימלית ממוסדות האיחוד, ואולי אפילו הצבעה בעד משאל חוזר על ברקזיט.

שנתיים וחצי לאחר המשאל, שהיה אמור להיות סופי וגורלי, ו-72 ימים לפני קו הסיום, הברקזיט נמצא בסכנה. הסיכוי שיתרחש במועד קטנים והאפשרות שיתקיים משאל שני, שאם להסתמך על הסקרים, הפעם צפוי מחנה ההישארות לגבור, הופך לסביר. אפשרות כזאת לא סותמת לגמרי את הגולל. גם ביוני 2016, הסקרים ניבאו שהרוב יצביעו להישאר, ו-52% הצביעו לעזוב. ואפילו אם הפעם התוצאה תהיה הפוכה, יטענו חברי המיעוט הגדול של מצדדי העזיבה שמדובר ב"בגידה בדמוקרטיה" ושרצון העם המקורי נכזב. בריטניה קורעת את עצמה כבר ארבעים שנה, יש שיאמרו ארבע מאות, על מזבח יחסיה עם היבשת האירופית, וכל התוצאה אמש והשלכותיה בימים הקרובים לא ישנו את העובדה הזאת.

צופים בפאב בלונדון בהצבעה על הברקזיט, הערב
צופים בפאב בלונדון בהצבעה על הברקזיט, הערבצילום: AFP

מיי הצהירה לאחר התבוסה שספגה שתהיה מוכנה לעמוד מול הצבעת אמון של האופוזיציה. היא יודעת שסביר שתצלח הצבעה כזאת, שכן היא אמנם אחת מראשי הממשלה הפחות פופולאריים בתולדות הממלכה, קורבין פופולארי אפילו פחות, גם בקרוב חברי הפרלמנט של מפלגתו. מדובר במכה נוספת למיי, אבל המצב נותר על כנו. היא לא מסוגלת להגשים את הברקזיט והאופוזיציה — לא הלייבור, ולא מתנגדיה הפנימיים בתוך מפלגתה השמרנית — לא מסוגלת להחליפה.

בשבועות הקרובים, מיי תשוב לבריסל ולבירות אירופה האחרות כדי לשפר את ההסכם. קשה לראות כיצד מנהיגי האיחוד יתנו לה יותר מהפשרה שכבר השיגה. פשרה שנדחתה אתמול ברוב עצום של 230 חברי פרלמנט. אם אי אפשר להגיע לברקזיט בהסכם, הסיכוי שלא יהיה ניתן להגיע לברקזיט בכלל הפך עתה למוחשי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ