תרזה מיי שרדה את הצבעת האי-אמון בפרלמנט; תציג תוכנית ברקזיט חדשה בשני

325 מחוקקים תמכו בהישארותה של מיי בתפקיד ו-306 דרשו את התפטרותה. בשבוע הבא היא תציג תוכנית ברקזיט חדשה לפרלמנט, לאחר סבב שיחות נוסף עם האופוזיציה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי בפרלמנט, היום
מיי בפרלמנט, היוםצילום: AFP

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי שרדה את הצבעת האי-אמון בפרלמנט, שנערכה יממה לאחר שהצעת הברקזיט שלה ספגה את התבוסה הקשה ביותר בתולדות הממשל הבריטי. 325 מחוקקים הצביעו בעד מיי ואילו 306 הצביעו נגדה. מיד לאחר היוודע תוצאות הצבעת האי-אמון, אמרה מיי כי היא מרוצה מהתוצאות וכי היא מתכננת להתחיל בסבב שיחות נוסף עם מנהיגי האופוזיציה על תוכנית ברקזיט חלופית.

על אף שאיש לא ציפה שהסכם הברקזיט של מיי יעבור בהצבעה אמש, ההפרש הגדול בו הפסידה - 432 מול 202 - הפתיע רבים. מגיש הצבעת האי-אמון, יושב ראש האופוזיציה ג'רמי קורבין, אמר היום כי הפרלמנט צריך "לפסוק בעצמו על חוסר היכולת של הממשלה". בדיון המקדים בפרלמנט אמר קורבין כי הממשלה "צריכה לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר". הוא הוסיף: "אם הממשלה לא יכולה להעביר את החקיקה שלה בפרלמנט, היא צריכה להחזיר את המנדט שקיבלה מהעם".

מיי תציג לפרלמנט תוכנית ברקזיט חדשה ביום שני. במקרה שלא תאושר אף תוכנית עד 29 במארס, מסתמן שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, במה שמכונה "ברקזיט קשה". מהלך כזה עלול להוביל למשבר כלכלי ולכאוס כללי.

בפוליטיקה הפנימית של בריטניה, ראשת הממשלה ניצבת בפני כמה חזיתות. ראשית, ישנו קורבין ומפלגתו. מצדה השני של המפה הפוליטית, אנשי האגף הימני של המפלגה השמרנית – מפלגתה של מיי – הסבורים שההסכם שהשיגה עם בריסל רך מדי, וכי אפילו ברקזיט קשה עדיף עליו. עיקר התנגדותם נוגע לסעיף המכונה "בקסטופ" (Backstop), שאמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין צפון אירלנד, המהווה חלק מהממלכה המאוחדת, לבין אירלנד, החברה באיחוד האירופי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ