נוטה לכיוונו של טראמפ: סבלנותה של אירופה לאיראן מתחילה להיגמר

על רקע ניסוי הטילים ומזימות ההתנקשות יותר ויותר מדינות יוניות באירופה מצטרפות לבריטניה ולצרפת בעמדה קשה יותר כלפי טהראן ושוקלות סנקציות חדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיל "עימאד" תוצרת איראן בטקס לציון המהפכה האיסלאמית, ב-2016
טיל "עימאד" תוצרת איראן בטקס לציון המהפכה האיסלאמית, ב-2016צילום: Raheb Homavandi/רויטרס

ב-8 בינואר, בזמן פגישה עם שליחים אירופאים בטהראן, קמו פתאום בעלי התפקידים האיראנים, יצאו מהחדר וטרקו את הדלת אחריהם, מה שנחשב לפגיעה יוצאת דופן בפרוטוקול. קבוצת הדיפלומטים - צרפתי, בריטי, גרמני, דני, הולנדי ובלגי - הרגיזו את הפקידים האיראנים בגלל המסר שנשאו: אירופה לא תסבול עוד ניסויים של טילים בליסטיים באיראן ולא מזימות התנקשות על אדמת אירופה, כך לדברי ארבעה דיפלומטים של האיחוד האירופי. "הדרמה היתה בעיצומה, הם לא אהבו את זה, אבל הרגשנו שעלינו להביע את חששותינו החמורים", אמר אחד הדיפלומטים. "זה מראה על המתיחות הגוברת ביחסים", אמר אחר. למחרת הטיל האיחוד האירופי את הסנקציות הראשונות על איראן מאז חתמו המעצמות על הסכם הגרעין עם טהראן בווינה ב-2015.

הסנקציות היו בעיקרן סמליות, אבל המפגש הסוער סיכם את השינוי הלא-צפוי בדיפלומטיה האירופית מאז סוף השנה שעברה. מדינות קטנות ויוניות יותר הצטרפו לצרפת ולבריטניה בעמדה קשה יותר כלפי טהראן ושוקלות סנקציות כלכליות חדשות. לפי כמה דיפלומטים, הסנקציות האלה עשויות לכלול הקפאת נכסים ואיסור כניסה לאיחוד האירופי של אנשי משמרות המהפכה באיראן ושל מדענים המפתחים את תוכנית הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית. הגישה החדשה מקרבת את אירופה למדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבידוד איראן בעזרת סנקציות, אף שממשלות אירופה עדיין תומכות בהסכם הגרעין שטראמפ פרש ממנו במאי.

אף על פי שבתוך אירופה נקודות המבט חלוקות, השינוי עשוי להשפיע על ממשלתו של הנשיא חסן רוחאני, שמשליכה את יהבה על בירות אירופה כדי להציל את ההסכם. הדבר גם עשוי לחזק את הרגשות האנטי-מערביים באיראן ולהוביל למהלכים תוקפניים יותר של איראן במזרח התיכון, בו היא מעורבת בעקיפין במלחמה נגד יריבתה האזורית הגדולה, סעודיה.

שיגור הטילים לשטח סוריה ב-30 בספטמבר, וניסוי הטילים ושיגור הלוויין החודש הביאו את המעצמות המערביות לבחון ביתר תשומת לב את התנהגותה של איראן. מבחינת אירופה, מזימות ההתנקשות לכאורה של האיראנים על אדמת צרפת ודנמרק ב-2018 היו הקש ששבר את גב הגמל. טהראן מכחישה את המזימות ואומרת שניסוי הטילים הוא לצרכי הגנה. "ההאשמות נגד איראן בחודשים האחרונים עוררו כמה גורמים במדינות באירופה להתנגד לקו קשוח יותר כלפי איראן", אמר דיפלומט מזרח תיכוני הפועל מאירופה.

שר החוץ האיראני ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני בשיחות בשווייץ, ב-2015צילום: רויטרס

ביום בו התקיימה הפגישה, האשימה הולנד בפומבי את איראן במעשי רצח שבוצעו על אדמתה ב-2015 וב-2017. טהראן הכחישה כל מעורבות. ואז, ב-9 בינואר, הגדיר האיחוד האירופי יחידה במודיעין האיראני כארגון טרור, והקפיא את נכסיו . "קחו את ההולנדים לדוגמה. הם שמרו על שקט גמור עד ניסיון הפיגוע בדנמרק, וכעת הם יותר נצים מהצרפתים", אמר הדיפלומט.

אירופה, שנבהלה ממדיניות "אמריקה תחילה" של טראמפ, ראתה בהחלטתו מ–8 במאי לצאת מהסכם הגרעין האיראני תבוסה קשה, אך נראה כי שאיפותיה הבינלאומיות של איראן מאפשרות לבריסל ולוושינגטון לפעול בשיתוף פעולה הדוק יותר. בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי "הולך וגובר קונצנזוס" בנושא האיומים האיראניים.

הדיאלוג הכושל

כשממשל טראמפ האשים אשתקד את איראן בשאיפה להשיג גרעין ובערעור היציבות במזרח התיכון באמצעות תמיכתה בארגונים קיצוניים בסוריה, עיראק, לבנון ותימן, האיחוד האירופי ביקש לקיים דיאלוג עם טהראן. בפגישות שנערכו בשנה שעברה בין דיפלומטים אירופים ואיראנים דרשו בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה שטהראן תעשה מחוות בהקשר למלחמה בסוריה ותסייע לשים קץ למלחמת האזרחים בתימן. אך בשיחות הרב־צדדיות הרבות, שנערכו על תוכנית הטילים הבליסטיים, לא הושגו תוצאות כלשהן.

האייתולה חמינאי נואם בטהראן, אשתקדצילום: AFP

האיחוד האירופי ניסה להוכיח לאיראן כי אם היא תציית לתנאי הסכם הגרעין יהיו לה יתרונות כלכליים, על אף החלטת טראמפ להטיל עליה מחדש סנקציות ולחנוק את ייצוא הנפט האיראני בעזרת לחצים על בעלות בריתה של ארה"ב. "בבריטניה, צרפת, גרמניה ומדינות אחרות שוררת תחושת תסכול אחרי שלב הדיפלומטיה הראשון עם איראן", אמר דיפלומט אירופי בכיר. "חשבנו שנשיג מהאיראנים מאמץ כלשהו בכמה תחומים".

איראן טוענת שאירופה לא תוכל להבטיח את קיומו של הסכם הגרעין, והאשימה בכירים אירופאים בהתמהמהות. עבאס עראקג'י, סגן שר החוץ האיראני וראש המשלחת בשיחות הגרעין, אמר כי נחוצים "צעדים ממשיים" מצד אירופה מאחר שתמיכה פוליטית איננה מספיקה. האייתוללה אחמד ג'נאתי, ראש "מועצת המומחים" רבת העוצמה, אמר ביום חמישי בטלוויזיה הממלכתית האיראנית כי אירופה "לא תעשה דבר למען האינטרסים שלנו". הוא הוסיף: "האירופאים גרועים מהאמריקאים. וגם אם לא, הם לא יותר טובים מהם".

חילוקי הדעות באיחוד האירופי

לפי מסמך שהגיע לידי רויטרס הציעו צרפת, בריטניה וגרמניה במארס אשתקד - במסגרת המאמצים לשכנע את טראמפ לא לפרוש מהסכם הגרעין - להקפיא את הנכסים של משמרות המהפכה וחברות איראניות המפתחות את תוכנית הטילים, ולהטיל איסור נסיעות על חבריהם. כעת מכינות המדינות האלה שורת צעדים דומים, אומרים שלושה דיפלומטים.

"אנחנו מעדיפים לא לנקוט את הצעדים האלה, אבל הם נחוצים כדי למנוע רצח אנשים בשטחנו, ומאחר שבשלוש השנים האחרונות הם תגברו את תוכנית הטילים הבליסטיים שלהם", אמר דיפלומט אירופאי בכיר.

הדיפלומטים ציינו כי יידרש זמן לקבל את הסכמתן של כל 28 חברות הגוש, וכי ממשלות מזרח אירופיות עלולות להרחיק לכת בשאיפתן לרצות את טראמפ בתמורה לערבויות ביטחון נגד רוסיה. לדבריהם, קיימת סכנה כי הוועידה המתוכננת להיערך בוורשה שבפולין בחודש הבא תתמקד במזרח התיכון ובעיקר באיראן, ותביא לפילוג בין מזרח ומערב אירופה. "ברור שיש סיכון בהשתתפות בוועידה", אמר אחד הדיפלומטים. "אמנם איננו חושבים שאיראן תפרוש מהסכם הגרעין, אך אנחנו לא רוצים לדחוף את האיראנים לתהום ולהאיץ את מרוץ החימוש במזרח התיכון".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ