יום השואה הבינלאומי: אחד מ-20 מבוגרים בבריטניה לא מאמין שהשואה התרחשה

סקר שערכה קרן ממשלתית מצא כי כמחצית מהנשאלים לא יודעים כמה יהודים נרצחו בשואה. ערב יום השואה הבינלאומי, כחמישית מאזרחי הממלכה מאמינים שפחות משני מיליון יהודים נספו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצולי שואה בבריטניה מלווים למנוחה אחרונה שרידים של קורבנות שאותרו באוסף המוזיאון הלאומי, בשבוע שעבר

אחד מכל 20 מבוגרים בבריטניה אינו מאמין שהשואה התרחשה - כך עולה מסקר שפרסמה היום (ראשון) קרן ממשלתית לרגל יום השואה בינלאומי. הסקר שערכה הקרן, שאמונה על קידום ותמיכה באירועי הזיכרון בממלכה, הקיף כ-2,000 איש המהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית בריטניה.

עוד נמצא כי 8% מהנשאלים מאמינים שמניין הנספים נמוך משישה מיליון. כמחצית מהנשאלים השיבו כי אינם יודעים לומר כמה יהודים נרצחו בשואה - ואחד מחמישה השיבו כי המספר עומד על פחות משני מיליון. מנכ"לית הקרן, אוליביה מרקס-וולדמן, אמרה כי תוצאות הסקר מדאיגות וכי "השואה איימה על מרקם הקיום של הציבילזיציה והשלכותיה נוגעות לכולנו. בורות כה נרחבת לגביה, הגובלת בהכחשה, היא מזעזעת". 

לפי דיווח ב"אובזרבר", הממצאים תואמים לסקר שנערך בנובמבר בשבע מדינות באירופה שהראה כי אחד משלושה מבוגרים ידעו מעט מאוד או שום דבר בכלל על אודות השואה, ו-5% מהנשאלים השיבו כי מעולם לא שמעו על התרחשותה. אותו סקר מצא כי בצרפת לבדה 20% מבני 18 עד 34 אמרו שלא שמעו מעולם על השואה - באוסטריה עמד שיעורה של קבוצה זו על 12%. סקר אחר שנערך בשנה שעברה מצא כי בארה"ב עמד שיעורם על 9%.

מרקס-וולדמן הוסיפה בראיון ל"אובזרבר" כי הממצאים אינם מעידים בהכרח כי המשיבים על הסקר הם מכחישי שואה. אולם לדבריה, "הבורות שהפגינו מראה כי הם נוחים להשפעה של מיתוסים ועיוותי ההיסטוריה". עובדת נוספת של הקרן קראה להגברת המאמצים לחינוך הדורות הבאים בנושא השואה, על מנת להיאבק בבורות ובשנאה. לפי הסקר, 83% מהנשאלים אמרו כי יש בעיניהם חשיבות ללמידה על השואה ו-76% סבורים כי יש להרחיב את הפעולות בתחום החינוך בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ