האו"ם: עלייה בשיעור הפליטים שנהרגו בניסיון לחצות את הים התיכון ב-2018

על כל 51 פליטים שהצליחו להגיע לאירופה אחד מת בדרכו ליבשת, זאת בהשוואה לגל ההגירה הגדול ב-2015, אז מתו אחד מכל 269 במהלך המסע. מחברי הדו"ח תולים את האשם בצמצום מבצעי החילוץ והסיוע בים התיכון

הארץ
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלץ אוחז בתינוק שחוץ מסירת פליטים בים התיכון, בחודש שעבר
הארץ
אי-פי
רויטרס

סוכנות האו"ם לפליטים פרסמה נתונים חדשים המצביעים על עלייה בשיעור הפליטים שמתים בדרכם לחופיה הדרומיים של אירופה. לפי הסוכנות, 2,275 בני אדם מתו בים התיכון ב-2018 – אחד מכל 51 פליטים שהצליחו להגיע ליבשת בשנה שעברה. לשם השוואה, ב-2015 עמד מספר הפליטים שמתו בניסיונם לחצות את הים התיכון על הרוג אחד לכל 269 אנשים שהצליחו להגיע.

בדו"ח הסוכנות, שפורסם אתמול (שלישי) נאמר כי מניין ההרוגים הגבוה הוא בחלקו כתוצאה מצמצום מבצעי החילוץ והאיתור של הפליטים בים התיכון. בנוסף הוא מצביע על המבוי הסתום בין כמה מהמדינות שנושאות בנטל הסיוע לפליטים המגיעים לחופי היבשת כמו איטליה, ספרד ויוון.

פליטים עולים על סירת חילוץ בים התיכון, החודשצילום: Doug Kuntz/אי־פי
פליטות על סירת חילוץ בדרכן לספרד, בחודש שעברצילום: Olmo Calvo/אי־פי

רשת CNN דיווחה כי לפי הדו"ח, בגלל היעדר ההסכמה והתיאום באזור בכל מה שקשור לחילוץ הפליטים בים ולעגינתם בחופים, פעולות החילוץ של הארגונים המתנדבים ושל אחרים ימשיכו לצאת לפועל אד הוק, כל מקרה לגופו. כתוצאה מכך, נכתב בדו"ח, יהיו יותר מקרים בהם אנשים שחוו טראומה קשה ימשיכו לשוט בים במשך כמה ימים עד שממשלות האזור יחליטו היכן יורשה להם לעגון. "מספר ההרוגים ככל הנראה יוסיף לטפס, בהתחשב הצמצום בפעולות החילוץ והאיתור", נכתב.

בחודשים האחרונים מונעות מדינות שונות, לרוב איטליה, מארגונים לא ממשלתיים ששלחו ספינות לים התיכון לעגון בנמליהן. לכן, יותר פליטים ומהגרים מנסים להגיע לספרד במקום. לפי הדו"ח, מספר הפליטים והמהגרים שהגיעו לספרד ב-2018 גדל ב-131%, בעוד שמספרם באיטליה ירד ב-80%.

בתוך כך בג'יבוטי התגלו כבר 38 גופות של פליטים אחרי שדווח כי 130 מהגרים ופליטים לפחות נעדרים בהתהפכות שתי סירות במים סוערים. ארגון ההגירה של האו"ם אמר היום כי 16 ניצולים נמשו מהמים וכי משמר החופים של המדינה הקטנה ממשיך לחפש אחר הנעדרים.

החיפושים אחר ניצולים בחוף בג'יבוטי, אתמולצילום: AFP

לפי עדי ראייה גלים גבוהים הם שגרמו להתהפכות הסירות כחצי שעה אחרי שיצאו לדרכן מג'יבוטי. מדי יום מנסים אלפי מהגרים לצאת מאזור קרן אפריקה ולחצות את מצרי באב אל-מנדב בתקווה למצוא עבודה בחצי האי ערב ובמדינות המפרץ העשירות. רוב המהגרים מגיעים מאתיופיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ