הארץ
רויטרס

קבוצת חברי פרלמנט ממפלגת הלייבור בבריטניה מתכוונת לפרוש מהמפלגה ולהקים מפלגת מרכז, כך דיווח היום (ראשון) השבועון אובזרבר.

לפי העיתון, המהלך מגיע על רקע חוסר שביעות רצון של חברי הפרלמנט מהאופן בו מנהיג המפלגה ג'רמי קורבין פעל בנוגע לברקזיט ולסוגיות נוספות העומדות על סדר היום הבריטי, בין היתר כאלו הנוגעות להגירה, למדיניות חוץ ולאנטישמיות. עד עתה מנהיג המפלגה שומר על עמימות בכל הנוגע לברקזיט, ולא הבהיר אם הוא בעד המהלך או מעדיף לנסות לצאת מהאיחוד עם הסכם או בלעדיו. 

מתנגדים לברקזיט מחוץ לפרלמנט הבריטי בלונדון, לפני כשבועייםצילום: AFP

כמה מקורות ששוחחו עם השבועון דיווחו כי לפחות שישה חברי פרלמנט מתכוונים לעזוב את המפלגה בעתיד הקרוב. כמו כן, דווח כי נערכו דיונים בהשתתפות פוליטיקאים בכירים לגבי האפשרות שקבוצה גדולה יותר של חברי פרלמנט תעזוב את המפלגה אחרי הברקזיט. זאת, אם קורבין לא יצליח לעשות כל שביכולתו כדי להתנגד לתוכנית של ראש הממשלה תרזה מיי לעזוב את האיחוד האירופי.

באובזרבר נכתב כי שלושה חברי פרלמנט שנטען כי מעורבים בתוכנית - אנג'לה סמית, כריס לסלי ולוסיאנה ברגר - סירבו אמש לאשר את הדיווחים והבהירו כי הם מתמקדים בהתנגדות לברקזיט. עם זאת, הם לא הכחישו את האפשרות שהמהלך יתרחש באביב או בתחילת הקיץ.

גורמים במפלגת הלייבור אמרו אתמול לעיתון "סאן" שיותר מ-40 מחוקקים מהמפלגה מתכוונים למרוד ולהצביע בעד הסכם הברקזיט של מיי. "זו רק ההתחלה", אמר אחד הגורמים על ההתקוממות נגד מנהיג המפלגה קורבין. לדבריו, המחוקקים המורדים מהלייבור רוצים לשים מאחור את הברקזיט ולעבור לטפל בענייני מדיניות אחרים.

פוקס עוזב את מעון ראש הממשלה בלונדון, בשבוע שעברצילום: AFP

הממשלה הבריטית ממשיכה במאבקיה להגיע להסכם עם האיחוד האירופי לפני 29 במארס - תאריך העזיבה של בריטניה את גוש המדינות. שר המסחר ליאם פוקס הבהיר היום כי יהיה זה "לא אחראי" מצד האיחוד לסרב לפתוח מחדש את המשא ומתן עם הממלכה בנוגע לעזיבתה. בעוד מיי אמרה שהיא מחפשת לשנות את הסכם העזיבה אליו הגיעה עם בריסל בשנה שעברה כדי שתצליח לאשרו בפרלמנט, באיחוד הבהירו כי לא ניתן לשנותו.

"הם באמת אומרים שהם מעדיפים לא לנהל משא ומתן ולסיים ללא הסכם?" שאל פוקס בריאיון לרשת סקיי, "זה שהאיחוד אומר שהוא לא מוכן לדון על כך מרגיש לי כמו מעשה לא אחראי". בריאיון שפורסם היום בעיתונות הגרמנית הבהיר שר החוץ המקומי הייקו מאס כי האפשרות היחידה של בריטניה היא לעזוב את האיחוד ללא הסכם. "הייתי רוצה שהם יבטלו את תוכניתם לעזוב את האיחוד, אבל זה לא סביר", הודה השר.

מאס דחה את הבקשות הבריטיות לפתוח מחדש את המשא ומתן על הסכם העזיבה. "ההסכם אליו הגענו עם בריטניה מהווה כבר עכשיו פשרה - במיוחד בכל הנוגע לצפון אירלנד", הדגיש מאס. "חייב להיות שם גבול עם פיקוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ