לוגו גרדיאן
גרדיאן

קברו של ההוגה והפילוסוף קרל מרקס בבית הקברות הייגייט שבלונדון הושחת במה שנראה כתקיפה מכוונת. במרוצת השנים הוכנסה חלקת הקבר לרשימת המבנים מדרגה 1 באנגליה שהינם בעלי אופי היסטורי או אדריכלי יוצא מן הכלל ולדברי הרשויות, "הוא לא ייראה יותר כפי שהיה". במעשה הוונדליזם נפגעה לוחית שיש שנלקחה מקברו המקורי של מרקס ב-1883 ושולבה במונומנט שהוקם לזכרו ב-1954.

לפי התמונות של מצבת הזיכרון שניזוקה, ושמושכת מדי שנה עשרות אלפי מבקרים, נראה שההשחתה בוצעה בידי פטיש ופגעה באותיות שמרכיבות את שמו של מרקס. איאן דונגבל, ראש קרן הידידות של בית הקברות הייגייט, כינה את המעשה "המחריד", ואמר כי מדובר ב"סוג של אמירה פוליטית מגומגמת" והבהיר שיהיה קשה מאוד לתקן את הנזק. לדבריו, אף אחד מהקברים האחרים במתחם לא נפגע.

"אנחנו חושבים שזה היה מכוון נגד קרל מרקס. זה לא היה ארעי. אפשר לראות מהתמונה שמי שעשה את זה התאמץ לפגוע בשמו של מרקס", אמר דונגבל לגרדיאן. "למרות כל מה שחושבים על הפילוסופיה של מרקס, אני חושב שזה מחריד לעשות דבר כזה. זה גם הקבר של אשתו ושל אנשים אחרים מהמשפחה שלו". המשטרה מסרה כי היא פתחה בחקירה.

עדיין לא ברור מתי בוצע המעשה. הנזק התגלה לראשונה אתמול (שני) אחר הצהריים, אולם לפי דונגבל, תמונות שפורסמו ברשתות החברתיות מלמדות שייתכן שזה בוצע כבר בתחילת השבוע שעבר או קודם לכן.

מבקרת מצלמת את קברו של מרקס, היוםצילום: PETER NICHOLLS/רויטרס

מחיר הנזק טרם נאמד. "אני מקווה שנוכל למצוא מומחה בתחום שימור אבנים ואם נוכל לאחות את הסדק ולהחזיר את האותיות שהועפו משם, ייתכן שאף אחד לא ישים לב שזה קרה", אמר דונגבל. הנהלת בית הקברות שוקלת עתה להתקין מצלמות אבטחה במתחם הקבר, במיוחד נוכח העובדה שזו לא פעם ראשונה שחלקת הקבר הזו משמשת יעד למעשים מעין אלה.

"הקבר עורר הרבה זעם במהלך השנים. מרחו עליו צבע, אנשים צעקו לעברו, השחיתו חלקים ממנו ואפילו פוצצו מטען צינור לידו בינואר 1970 שהשחית את החזית של המונומנט", אמר דונגבל, "לפחות זו הנחמה היחידה – שמאז אף אחד לא שכח אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ