ממשלת גרמניה אישרה תיקון לחוק מימי הנאצים שאוסר לספק מידע על הפלות

על פי החוק, שהתיקון לו עדיין טעון את אישור הפרלמנט, אסור לרופאים לתת למטופלות מידע על הפלות או לפרסם רשימה של רופאים ומכונים שמבצעים אותן

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מפגינה נגד הפלות במינכן, בשנה שעברה
לוגו גרדיאן

ממשלת גרמניה אישרה היום (רביעי) תיקון לחוק שנוי במחלוקת מימי המשטר הנאצי נגד הפלות. החוק, שיועבר עתה לאישור הפרלמנט, יאפשר לרופאים ולאנשי הצוות הרפואי לספק לנשים יותר מידע על המקום ועל האופן שהן יכולות לבצע הפלות במדינה.

תחת החוק הנוכחי - סעיף 291a בקוד הפלילי של גרמניה - על הרופאים נאסר לקדם שירותי הפלות או לספק מידע על הפלות באתרים שלהם. לפי החוק, מותר לבצע הפלות בגרמניה בשליש הראשון להיריון, אולם החוקים גם עושים שימוש במגוון צעדים, כמו האיסור על פרסום הפלות שנכנס לתוקפו ב-1933, שאמורים להניא נשים מלממש אותם.

מרקל בישיבת הקבינט בברלין, היוםצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס

אם הפרלמנט הגרמני יאשר את התיקון שאושר על ידי הקבינט היום, רופאים יורשו ליידע מטופלות שהם מבצעים הפלות, והאיגוד הרפואי הגרמני יורשה לפרסם רשימה של רופאים ובתי חולים שיכולים לבצע את ההליך. בנוסף, רופאים יוכלו להפנות את הנשים המעוניינות למקורות ומידע נוסף הנוגעים להליך.

הדיון הנוכחי על התיקון לחוק ההפלות קם לתחייה בשנה שעברה אחרי שגניקולוגית בשם כריסטינה הנל נקנסה ב-6,000 אירו משום שפרסמה רשימה של שירותי הפלות באתר שלה וסיפקה מידע על ההליך. ד"ר הנל, שמאז הפכה לאחת ממובילות המאבק בחוק, הבטיחה להילחם באישומים נגדה ולערער עליהם בבית המשפט העליון אם תידרש.

מחוקקים שמרנים ממפלגתה הנוצרית-דמוקרטית של אנגלה מרקל מעוניינים לשמור על הנוסח בספרי החוקים וטוענים כי הדבר סייע בעבר למנוע מנשים מתלבטות לשים קץ להיריון שלהן. אבל המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, כמו גם מפלגת הירוקים ומפלגת השמאל, אמרו כי מדובר בחוק שעבר זמנו וקראו לבטל אותו במלואו.

לפי פשרה שהושגה בין הצדדים, בנוסף לשינויים בנוגע למידע הרפואי שניתן על הפלות, התיקון יעלה את הגיל עבורו חברות הביטוח חייבות לספק אמצעי מניעה בחינם מגיל 20 לגיל 22.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ