ויקטור אורבן מעודד את ההונגריות ללדת: "זה עדיף מלהכניס מהגרים מוסלמים למדינה"

על רקע המחסור בידיים עובדות ודילול האוכלוסייה, ראש הממשלה הפופוליסטי נשא נאום על מצב האומה והכריז על צעדים לעידוד הילודה, בהם פטור ממס הכנסה לנשים עם יותר מארבעה ילדים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורבן בנאום על מצב האומה ההונגרית בבודפשט, היום
אורבן בנאום על מצב האומה ההונגרית בבודפשט, היוםצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

ראש ממשלת הונגריה הפופוליסטי, ויקטור אורבן, הבטיח שנשים עם ארבעה ילדים או יותר לעולם לא ישלמו עוד מס הכנסה – צעד שנועד לעודד ילודה במדינה.

אורבן, אחד הקולות הבולטים באירופה נגד הגירה, אמר שעדיף לגרום למשפחות הונגריות להביא לעולם יותר ילדים מאשר לאפשר למהגרים ממדינות מוסלמיות להיכנס. "בכל אירופה יש פחות ופחות ילדים והתשובה של המערב היא הגירה", אמר היום (ראשון) אורבן בנאום השנתי על מצב האומה.

מפגינים בבודפשט נגד ממשלתו של אורבן, היוםצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

"הם רוצים שכמה שיותר מהגרים ייכנסו כי יש מחסור בילדים והם רוצים שהמספרים יעלו. לנו ההונגרים יש דרך חשיבה אחרת. במקום רק מספרים, אנחנו רוצים ילדים הונגרים. הגירה היא כניעה מבחינתנו", אמר ראש הממשלה מהימין הקיצוני.

"מפלגת האזרחים ההונגרית" (פידס) ניצחה בשנה שעברה בבחירות הכלליות בהונגריה בפעם השלישית ברציפות לאחר שניהלה קמפיין נגד מהגרים. ראש המפלגה אורבן לא נושא נאום מבלי לטעון שהשנים הקרובות הן קרב של "למות או לחיות" על עתידה של אירופה. המנהיג ההונגרי הביע בנאומו תקווה שאחרי הבחירות הקרובות בפרלמנט האירופי בחודש מאי יהיו כל המוסדות האירופיים בשליטה של "כוחות אנטי-הגירה".

אורבן חוזר שוב ושוב על טענתו שהמיליארד האמריקאי ממוצא הונגרי ג'ורג' סורוס עומד בראש קנוניה שנועד להרוס את אירופה באמצעות קידום ההגירה ליבשת. "אנשי אירופה הגיע לצומת היסטורי", אמר אורבן ומתח ביקורת על "מדינות עם אוכלוסיות מעורבות" שנוצרו בגלל שאפשרו הגירה. הוא הוסיף שמדינות נוצריות עוברות תהליך מהיר שבו נוצרים הופכים למיעוט והביע חשש שיחזה בכך בתקופת חייו. "אין כרטיס חזרה", הוא אמר.

הבעיה הדמוגרפית היא מנת חלקן של חברות רבות במרכז ובמזרח אירופה. מיליוני בני אדם ממדינות כמו הונגריה, פולין, רומניה ובולגריה עזבו אותן בשנים שלאחר הצטרפותן לאיחוד האירופי כדי לחפש עבודות מכניסות יותר במערב היבשת. זה, בשילוב שיעורי ילודה נמוכים, תרם לדלדול אוכלוסיות ותדלק חשש ממותן של קהילות ברחבי האזור.

במקום להסתכל על הגירה כפיתרון למחסור בידיים עובדות ולבעיה של התכווצות אוכלוסייה, ממשלות פופוליסטיות החליטו לצאת נגד כניסת זרים אליהן. אורבן, למשל, בנה חומה בגבול הדרומי של ארצו כדי למנוע את כניסת המהגרים בזמן משבר הפליטים החריף ב-2015. במקביל, התקשורת הנשלטת על ידי הממשלה עושה לרוב קישור בין הגירה לבין מוסר ירוד וטרור במערב אירופה.

בשעה שאורבן נשא את הנאום על מצב האומה, מתנגדים לממשלתו הפגינו בבודפשט כחלק מהמחאה הציבורית שהחלה בדצמבר. המחאה פרצה אחרי שהפרלמנט המקומי העביר "חוק עבדים" שמאפשר למעסיקים לדרוש מעובדיהם לעבוד יותר שעות נוספות. החוק נתפש כתוצאה נוספת של הבעיות הדמוגרפיות של המדינה כשמחסור בידיים עובדות משמעותו שלא ניתן למלא משרות פנויות בעובדים.

עם זאת, האופוזיציה הפוליטית לאורבן מפולגת והמחאה הציבורית נגד ממשלתו הפופוליסטית לא תופסת תאוצה.

אורבן אמר בנאומו שבכהונתו הנוכחית יתמקד במצב הדמוגרפי, והכריז על כמה צעדים כדי לתמוך במשפחות גדולות, בהם פטור ממס הכנסה לנשים עם יותר מארבעה ילדים. הוא גם הבטיח תנאי משכנתה טובים יותר למשפחות מרובות ילדים וסיוע ברכישת רכב למשפחות עם שלושה ילדים או יותר. הטבה נוספת שהבטיח ראש הממשלה ההונגרי היא מימון מעונות יום וגנים למשפחות מרובות ילדים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ