"המפלגה נחטפה על ידי השמאל הקיצוני" |

בגלל אנטישמיות ומדיניות הברקזיט של קורבין: שבעה מחוקקים פרשו מהלייבור

חברי פרלמנט במפלגת האופוזיציה הבריטית הודיעו על פרישה אחרי שקריאתם ליו"ר הלייבור לתמוך בקמפיין בעד משאל עם שני על הברקזיט לא נענתה. "המפלגה נחטפה על ידי השמאל הקיצוני", אמר אחד הפורשים. מדובר בפיצול הגדול מהלייבור מאז שנות ה-80

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר הפרלמנט הפורש לזלי מכריז על הקבוצה העצמאית, היום בלונדון

שבעה מחוקקים מהלייבור הבריטי הכריזו היום (שני) על פרישתם ממפלגת האופוזיציה בגלל עמדתו של יו"ר המפלגה ג'רמי קורבין לגבי הברקזיט וגילויי האנטישמיות במפלגה. תהיה זאת הפרישה הגדולה ביותר של מחוקקים מהלייבור מאז שנות השמונים, אז פרשו ארבעה נבחרי ציבור כדי להקים את המפלגה הסוציאל דמוקרטית. קורבין מסר בתגובה כי הוא מאוכזב מהחלטתם.

לדברי חבר הפרלמנט הפורש כריס לזלי, "מפלגת הלייבור שאליה הצטרפנו היא כבר לא אותו הדבר ונחטפה על ידי השמאל הקיצוני". גאבין שוקר, חבר פרלמנט פורש נוסף, אמר שהקבוצה העצמאית החדשה "לא חושבת שכל בעיה בעולם נוצרה על ידי המערב".  "ג'רמי קורבין ואלו הסובבים אותו נמצאים בצד הלא נכון של המון סוגיות בינלאומיות", אמר חבר פרלמנט שלישי שפרש מהלייבור, מייק גייפס, וציין כדוגמה את עמדותיו של קורבין בנוגע לרוסיה, המלחמה בסוריה והמשבר בוונצואלה.

חברת הלייבור הפורשת לוסיאנה ברגר אמרה: "אני לא יכולה להישאר במפלגה שהגעתי למסקנה מחליאה שהיא אנטישמית בצורה ממסדית". סגן יו"ר הלייבור לשעבר, מייקל דוגר, אמר גם הוא כי הלייבור היא "מפלגה אנטישמית בצורה ממסדית".

ההכרזה של קבוצת המחוקקים על פרישה והקמת מפלגה חדשה נעשתה אחרי תקופה ארוכה שבמהלכה גורמים בלייבור קראו לקורבין לשנות אסטרטגיה ולהתחיל בקמפיין בעד משאל עם שני על יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי. מקור במפלגה המקורב למחוקקים אמר שעזיבתם עשויה לעורר גל שני של פרישות מהלייבור. מחוקקים רבים במפלגה, לדבריו, מתוסכלים מהגישה של קורבין לשינוי הגדול ביותר שעוברת מדיניות החוץ והסחר הבריטית ב-40 השנים האחרונות בעקבות ההחלטה לעזוב את גוש המדינות האירופי.

לפי שעה, קורבין טוען שמשאל עם שני על הברקזיט הוא אפשרות שנמצאת "על השולחן" אם ממשלתה של תרזה מיי לא תצליח להשיג הסכם עם האיחוד האירופי שגם יעבור בפרלמנט הבריטי. הבחירה הראשונה של יו"ר הלייבור הן בחירות, אולם הוא גם קורא לראשת הממשלה לשנות את "הקווים האדומים" שלה ולאמץ את תוכניתו לאיחוד מכסים קבוע עם האיחוד האירופי, דבר שעד כה מיי סירבה לעשות.

משאל העם בבריטניה ב-2016, שבו 52% מהמצביעים בחרו ביציאה מהאיחוד האירופי, גרם לפילוג גדול בממלכה וכן בתוך המפלגות הגדולות – המפלגה השמרנית השלטת ומפלגת הלייבור, ומנהיגיהן מתקשים לשמור על אחדות השורות.

מאז הפיכתו למנהיג הלייבור ב-2015 הואשם קורבין הפרו-פלסטיני על ידי מחוקקים במפלגתו שהוא אינו מטפל בגילויי האנטישמיות בלייבור. הוא מצדו מכחיש שאפשר את צמיחתה של האנטישמיות במפלגה והבטיח למגר אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ