מול האפיפיור, נזירה תקפה את ראשי הכנסייה: "איך יכולתם לטייח את הזוועות?"

ורוניקה אופניבו האשימה בוועידת הבישופים בוותיקאן את מנהיגי הכנסייה בצביעות ובטיוח מקרי התעללות בילדים במשך שנים רבות. קרדינל בכיר הודה: הכנסייה השמידה תיקים על כמרים מתעללים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנזירה ורוניקה אופנידו

נזירה קתולית ועיתונאית יצאו אתמול (שבת) במתקפה חריפה ביותר נגד מנהיגי הכנסייה הקתולית, ועשו זאת על במת הוועדה המיוחדת שיזם האפיפיור פרנסיסקוס בנושא התעללות מינית בידי כמרים. השתיים האשימו את ראשי הכנסייה בצביעות ובטיוח פשעים איומים שבוצעו נגד ילדים.

כ-200 בכירים בכנסייה, כמעט כולם גברים, האזינו לשתי הנשים נושאות את נאומי התוכחה שלהן ביום הלפני אחרון של הוועידה המתקיימת בוותיקאן.

הנזירה שמתחה ביקורת על ראשי הכנסייה

האחות ורוניקה אופניבו, ניגרית שעבדה באפריקה, באירופה ובארה"ב, דיברה ברכות בפני באי הוועידה, אולם הנאום שלה נשא מסר חזק ומהדהד. "הסערה הזאת לא תחלוף", אמרה, והוסיפה שהכנסייה נמצאת במצב של "משבר ובושה". "אנחנו מפארים את עשרת הדיברות ומציגים את עצמנו כשומרים על אמות מידה מוסריות, ערכים והתנהגות טובה בחברה. צבועים לפעמים? כן! מדוע שמרנו על שתיקה במשך תקופה כה ארוכה?", אמרה אופניבו.

הנזירה הניגרית אמרה לאפיפיור, שישב ממש לידה, שהיא מעריכה אותו משום שהוא היה "מספיק ענו בשביל לשנות את דעתו", התנצל ונקט פעולה לאחר שבתחילה הגן על בישוף צ'יליאני שהואשם בטיוח התעללות מינית. לאחר מכן אותו בישוף התפטר מתפקידו. "איך יכלה הפקידות הכנסייתית לשמור על שתיקה, לטייח את הזוועות הללו? השתיקה, שמירת הסודות בלבם של הפושעים, משך ההתעללות וההעברות הקבועות (לתפקידים אחרים) של הפושעים אינם נתפשים", אמרה הנזירה.

אופניבו סיפרה כיצד הזדעזעה כשצפתה בסרט זוכה האוסקר "ספוטלייט", שהראה כיצד העבירו מנהיגי הכנסייה בבוסטון כמרים מתעללים מקהילה דתית אחת לאחרת במקום להדיח אותם מתפקידיהם או להסגיר אותם לרשויות החוק. "עלינו להכיר בכך שהבינוניות, הצביעות והשאננות שלנו הביאו אותנו למקום המחפיר והשערורייתי שבו אנו מוצאים את עצמנו ככנסייה. בואו נעצור להתפלל, אלוהים רחם עלינו!", אמרה אופניבו.

האפיפיור פרנסיסקוס ומשתתפי ועידת הבישופים בוותיקאן, אתמולצילום: VATICAN MEDIA/רויטרס

ולנטינה אלסראקי, מגישת טלוויזיה בת 64 ממקסיקו שסיקרה חמישה אפיפיורים, אמרה לבישופים בוועידה שהיא מדברת אליהם כאשה, כאם וכעיתונאית. "בשביל אמא אין ילדים מדרגה ראשונה או שנייה: יש ילדים חזקים יותר וכאלה שהם פגיעים יותר. גם לכנסייה אין ילדים במעמד גבוה ונמוך", אמרה אלסראקי.

"הילדים לכאורה הם החשובים ביותר לכנסייה. בישופים וקרדינלים כמוכם – אני לא מעזה לומר שהאפיפיור – לא יותר חשובים מכל ילד, ילדה או צעירים אחרים שחוו את הטרגדיה של להיות קורבן של התעללות על ידי כומר", אמרה העיתונאית בדברים שנשאה בספרדית. היא אמרה לבישופים שהם לא יכולים עוד לנהוג כמו יען ולטמון את ראשיהם בחול. "אם לא תחליטו להיות בצד של הילדים, אמהות, משפחות, חברה אזרחית, אתם צודקים שאתם מפחדים מאיתנו משום שאנחנו העיתונאים, שמחפשים את הטוב המשותף, נהיה האויבים הקשים ביותר שלכם".

העיתונאית המקסיקאית, שזכתה לתשואות בעת סיום נאומה, דיברה גם על מקרי שחיתות שבהם מסדרים דתיים וגורמים בכנסייה הסתירו סיפורים של התעללויות בגלל "כסף, פיצוי, מתנות" או פעילות לא חוקית ולא מוסרית.

צעדה בוותיקאן למען "אפס סובלנות" להתעללות של כמרים, אתמולצילום: YARA NARDI/רויטרס

קרדינל בכיר הודה בכנס המיוחד בוותיקאן שהכנסייה הקתולית השמידה תיקים כדי למנוע תיעוד של עשרות שנים של התעללות בילדים. לדבריו, התנהגות לא תקינה זאת הובילה לפגיעה בילדים רבים נוספים. "תיקים שהיו יכולים לתעד את המעשים הנוראיים ושבהם מצוינים שמות האחראים להם הושמדו או שאפילו לא נפתחו", אמר הקרדינל ריינהרד מרקס. "במקום הפושעים היו אלה הקורבנות שאולצו לשתוק. לטענתו, במקום להעמיד כמרים מתעללים לדין, הכנסייה בחרה שלא לעשות זאת וטייחה מקרים רבים של התעללות. "כל האירועים הללו סותרים בצורה חמורה את מה שהכנסייה מאמינה בו", אמר מרקס, שמכהן בתפקיד הארכיבישוף של מינכן ופרייזינג וחבר במועצת הקרדינלים המייעצים לאפיפיור.

משבר ההתעללות בכנסייה הפך את שנת 2018 לאחת הקשות ביותר בשנות כהונתו של פרנסיסקוס מאז שנכנס לתפקיד ב-2013. 34 בישופים בצ'ילה הציעו להתפטר בגלל השערורייה, ביקורו של האפיפיור באירלנד חשף עשורים של התעללות במדינה שהיתה בעבר מעוז הקתוליות, וחבר מושבעים גדול בפנסילבניה חשף שכמרים התעללו מינית בכאלף בני אדם במשך שבעה עשורים בארה"ב לבדה.

האפיפיור נעל היום את ועידת הבישופים בוותיקאן בקריאה ל"מאבק כולל נגד התעללות בקטינים", ואמר שהכנסייה הקתולית תפסיק לטייח את הפשעים של כמרים פדופילים "כפי שהיו רגילים לעשות בעבר". הכנסייה מסרה שהיא תנסח צעדי המשך כדי לוודא שכל הבישופים ישובו לארצותיהם והם יודעים כיצד לטפל במקרים של התעללות.

האפיפיור אמר שהרוב הגדול של התעללויות מיניות מתרחש בתוך משפחות, אולם הוסיף כי מקרי התעללויות עלו לכותרות ויצרו שערורייה כשהתברר שהכנסייה הקתולית מעורבת בהן, דבר שלדבריו אינו עולה בקנה אחד עם סמכותה המוסרית. "אנחנו צריכים להכיר בענווה ובאומץ שאנחנו מתמודדים בפני המסתורין של הרוע, שפוגע בצורה האלימה ביותר באנשים הפגיעים ביותר משום שהם הבבואה של ישו", אמר פרנסיסקוס. "אחים ואחיות, אנחנו מוצאים את עצמנו היום בפני התגלמות של רוע חסר בושה, תוקפני והרסני".

הקורבנות, לדברי האפיפיור, חייבים להיות במרכז הבמה ואילו הכמרים חייבים להמשיך בנתיב של טוהר כשהאל מנחה אותם בבחינת כישלונותיהם.

דברי האפיפיור התקבלו בקרירות בקרב פעילים למען קורבנות התעללות מינית בכנסייה, שכינו את קריאתו "רטוריקה ממוחזרת" והאשימו אותו כי חזר על הבטחות ישנות במקום להכריז על צעדים מעשיים וברורים. אן ברט-דויל, פעילה בקבוצה שמנטרת התעללות מצד אנשי כנסייה, קראה לנאומו "אכזבה מדהימה" שלא התמקדה טוב מספיק באבל ובכעס שיש בקהילת המאמינים הקתולית.

"בזמן שהקתולים ברחבי העולם זועקים לשינוי קונקרטי, האפיפיור מספק הבטחות פושרות שאת כולן שמענו בעבר", אמרה ברט-דויל. לדבריה, בנאומו של האפיפיור בלט התרוץ המוכר לפיו ישנה התעללות בכל שכבות החברה. "היינו צריכים שהוא יציע תוכנית אמיצה והחלטית. במקום זאת הוא נתן לנו רטוריקה ממוחזרת ומתגוננת", אמרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ