לנשיא צרפת יש סיבה לחייך בסלפי |

עמנואל מקרון ירד אל העם וזה השתלם לו

אחרי השפל בסקרים בסוף 2018 עם פרוץ מחאת "האפודים הצהובים", רושם מקרון עלייה בתמיכה הציבורית. זאת הודות למדיניות תקיפה נגד אלימות המפגינים ומפגשים פנים מול פנים עם אזרחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרון עושה סלפי עם מבקרי היריד החקלאי הבינלאומי בפריז, שלשום

נשיא צרפת עמנואל מקרון רשם עלייה בשיעור התמיכה הציבורית בו ברמה שלא נראתה מאז פרוץ מחאת "האפודים הצהובים" באמצע חודש נובמבר, כל זאת בשעה שתנועת המחאה החברתית מאבדת מומנטום.

לפי סקר דעת קהל שפרסם מכון Odoxa poll, 32% מהצרפתים מגדירים את מקרון נשיא טוב, עלייה של 5% לעומת השפל שאליו הגיע הנשיא בדצמבר אז רשם 27% תמיכה בלבד כשמפגינים השתוללו במרכז פריז ובערים אחרות, ניפצו שמשות והבעירו מכוניות.

מחאת "האפודים הצהובים" הציבה את האתגר הגדול ביותר לנשיאותו של מקרון מאז החל את כהונתו במאי 2017. המחאה פרצה בעקבות תוכנית הממשלה הצרפתית להעלות את המס על הדלק, אולם מהר מאוד היא גדלה משמעותית והפכה לתנועת התנגדות נגד הבנקאי לשעבר בן ה-41 שנתפש כ"נשיא של העשירים".

55% מהנשאלים בסקר של Odoxa poll אמרו כי לדעתם מחאת "האפודים הצהובים" צריכה להיפסק, הפעם הראשונה שבה יש רוב ברור בצרפת נגדה מאז תחילתה בסוף 2018. הסקר של מכון Odoxa poll נערך ב-21-20 בפברואר בקרב אלף בני אדם עבור "פראנס אינטר רדיו" והעיתונים Presse Regionale ו- L'Express.

מפגיני "האפודים הצהובים" ממשיכי למחות מדי שבת ברחבי הערים, זה 15 שבועות ברציפות, אולם מספרם הולך ומצטמצם לעומת השיא שרשמו בדצמבר, והן הפכו גם פחות אלימות. עם זאת, בשבוע שעבר תקפו מפגינים מילולית את הפילוסוף היהודי-צרפתי אלן פינקלקראוט ליד ביתו בפריז כשזה התקרב אליהם. המפגינים צעקו לעברו "ציוני מלוכלך" וכמעט פגעו בו פיזית, אולם שוטרים שהגיעו לאזור חילצו אותו.

הפופולריות של מקרון רשמה התאוששות אחרי שממשלתו הבטיחה תגובה תקיפה לאלימות המפגינים ואחרי שמקרון יצא לשורה של מפגשים בנוסח אסיפות מועצה עירוניות, עם ראשי ערים ועיירות ברחבי צרפת – בייחוד באזורים כפריים – במטרה להיפגש עם אזרחים שחשים נטושים ופגועים מצעדי הממשלה ולענות לשאלותיהם.

מקרון זכה שלשום לקבלת פנים חמה בעת שהגיע ליריד החקלאי השנתי בפריז, הצטלם לסלפי עם אזרחים, שוחח עם חקלאים והסתובב כמה שעות במקום בין מבקרים לבעלי חיים – תמונה שונה לחלוטין ממה שהיה בשנה שעברה, אז ספג הנשיא הצרפתי קריאות בוז באותו יריד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ