האפיפיור הודיע על פתיחת הארכיון של הוותיקאן מתקופת השואה

ההחלטה של פרנסיסקוס עשויה לחשוף את חלקו של האפיפיור פיוס ה-12 במהלך המלחמה: בעבר הואשם שלא גינה את השמדת העם היהודי, בעוד בוותיקאן טענו כי שתק כדי להציל יהודים בסתר

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור פיוס ה-12
עופר אדרת

האפיפיור פרנסיסקוס הודיע היום (שני) כי החליט לפתוח את הארכיון הגנוז של הוותיקאן העוסק בתקופת מלחמת העולם השנייה. ההחלטה הדרמטית עשויה לחשוף, בפעם הראשונה, את מעורבותו של האפיפיור פיוס ה-12 במהלך המלחמה. במשך השנים הואשם פיוס בכך שלא גינה את השמדת היהודים בשואה, ומנגד טענו בוותיקאן כי שמר על שתיקה כדי לפעול מאחורי הקלעים להצלת יהודים. משרד החוץ הישראלי בירך על ההחלטה ומסר כי הוא "מקווה שתתאפשר גישה חופשית לארכיונים הרלוונטיים".

בנאום שנשא בפני חברי הארכיון הסודי של הוותיקאן, אמר האפיפיור כי הוא ייפתח ב-2 במארס 2020. הוא אמר ש"הכנסייה לא מפחדת מההיסטוריה" והוסיף שהמורשת של פיוס ה-12 מטופלת ב"קצת דעה קדומה והגזמה".

יד ושם הודיע כי הוא מברך על ההחלטה: "זה שנים קורא יד ושם לפתיחת הארכיון, שתאפשר מחקר אובייקטיבי ופתוח וכן שיח מחקרי מעמיק ומקיף בסוגיות הקשורות להתנהלות הוותיקאן והכנסייה הקתולית בכלל בתקופת השואה. אנו מקווים שהחלטה זו תאפשר לחוקרים נגישות מלאה לכלל המסמכים השמורים בארכיון זה". גם הוועד היהודי-אמריקאי, אחד הארגונים היהודיים הגדולים בעולם, בירך על הצעד של מנהיג הכנסייה הקתולית. "במשך יותר מ-30 שנה קראנו לפתיחה מלאה של הארכיון הסודי של הכס הקדוש מתקופת מלחמת העולם השנייה", מסר הרב דוד רוזן, ראש האגף ליחסים בין-דתיים בארגון.

דמותו של פיוס נותרה עניין שנוי במחלוקת בין החוקרים וההיסטוריונים. מבקריו הזכירו כי מתחילת מלחמת העולם השנייה שמר הוותיקאן על מדיניות ניטרלית וכי האפיפיור נמנע ב-1942 מחתימה על הצהרת בעלות הברית שגינתה את השמדת היהודים. מנגד, בנאום שנשא ברדיו ב-24 בדצמבר 1942 התייחס פיוס ל"מאות אלפי אנשים אשר על לא עוול בכפם, לעתים רק בשל לאומיותם או מוצאם האתני, נידונו למוות או לדעיכה אטית". עם זאת, גם בנאום זה היהודים לא נזכרו במפורש. כאשר שולחו יהודי רומא למחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ, נמנע הכס הקדוש מלהביע מחאה פומבית. מצד אחר, בשני מקרים נפרדים, בהונגריה ובסלובקיה, פנה הכס הקדוש לשליטי המדינות והתערב לטובת היהודים. 

האפיפיור פרנסיסקוס במיסה בפאתי רומא, אתמולצילום: YARA NARDI/רויטרס

מבקריו של האפיפיור טענו כי ההחלטה להימנע במשך השנים מגינוי רצח היהודים היא כישלון מוסרי, וכי היעדר הנחיה ברורה מצדו אפשר לרבים לשתף פעולה עם גרמניה הנאצית בלי שהדבר ייחשב למעשה המנוגד לעקרונות המוסר של הכנסייה הקתולית. "מצב זה הותיר את היוזמה להצלת יהודים בידי אנשי כמורה ואנשים מן השורה", כפי שנכתב באתר יד ושם. תומכיו, מנגד, אומרים שניטרליות זו מנעה נקיטת צעדים חריפים יותר נגד הוותיקאן ומוסדות הכנסייה ברחבי אירופה ואפשרה לדרגים שונים של הכנסייה ליזום מספר לא מבוטל של פעולות הצלה חשאיות. יתרה מזו, הם מצביעים על מקרים שבהם הביע האפיפיור פיוס ה-12 תמיכה בפעולות להצלת יהודים.

"הארכיון הזה ניצב במרכזו של שיח מחקרי ער ורווי מתחים, בגלל הקונטרוברסליות של דמותו של פיוס ה-12 ושל ופועלו של הוותיקאן", אמרה ל"הארץ" ד"ר יעל אורבייטו נידם, מנהלת המכון הבין-לאומי לחקר השואה ביד ושם. מסיבה זו, לדבריה, ההודעה על פתיחת הארכיון היא "חגיגה להיסטוריונים", משום ש"לא מדובר בסתם עוד ארכיון, אלא בכזה שרבים מחכים לעיין בו". אורבייטו נידם הדגישה, עם זאת, כי יש לצנן את ההתלהבות ולראות באילו תנאים ייפתח החומר לציבור, האם כולו ייפתח ומי יוכל לעיין בו: "צריך להיות זהירים בבואנו לבחון את הדברים, ולהמתין לעבודה בשטח, הלכה למעשה". 

החוקרת העריכה כי השאלה המרכזית שתעניין את חוקרי יד ושם בבואם לעיין בארכיון הוותיקאן תהיה "מה היתה התגובה של הוותיקאן, הן כישות פוליטית והן כישות דתית" נוכח השואה. לדבריה, "השאלה הזו, לצד רבות אחרות, עד היום לא הובהרה". בהקשר זה הוסיפה אורבייטו נידם: "אנחנו יודעים, בצורה ברורה ופתוחה, שפיוס ה-12 לא גינה באופן ישיר ובמונחים ברורים וחד משמעיים את השמדת היהודים בידי הנאצים. היו לו התבטאויות, אבל הוא לא קרא ליהודים ולנאצים בשמם". כעת, היא אומרת, החוקרים ינסו להעריך מה עמד מאחורי התנהלות זו. 

לאורך השנים פורסמו מסמכים שונים מתוך הארכיון, אך רובו נותר סגור ובלתי נגיש. "אתה לא יכול לבנות פאזל אם שלושה רבעים מהחתיכות לא נמצאים בידיך", אמרה אורבייטו נידם, "אתה מבין מהחתיכות האלה שיש הרבה מאוד שאלות שלא מובנות לך". בכירים יהודים דרשו לאורך השנים מהוותיקאן לחשוף את הארכיון שלו, כדי לאפשר ללמוד יותר על חלקם של הוותיקאן ושל פיוס ברדיפת יהודים בשואה או בהצלתם. סירובו של הוותיקאן לפתוח את המסמכים תרם לכך שדמותו של פיוס היתה שנויה במחלוקת - ואחדים אף קראו לו במשך השנים "האפיפיור של היטלר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ