חוק חדש ברוסיה: אסור להעליב את המדינה

הבית התחתון של הפרלמנט העביר הצעת חוק שקובעת קנסות ומאסר לכלי תקשורת שיפרסמו ברשת מידע שמפגין חוסר כבוד למדינה, לסמליה ולגופי ממשלה. הצעה אחרת שאושרה אוסרת פרסום פייק ניוז

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין במוסקבה, היום. אסור להעליב את הנשיא הרוסי
לוגו אי-פי

מחוקקים ברוסיה העבירו היום (חמישי) חקיקה שמטילה מגבלות על התקשורת המקוונת וקובעת שהעלבת המדינה היא עבירה פלילית.

הצעת החוק שאושרה כוללת קנסות לכלי תקשורת שיפרסמו ברשת חומרים שמפגינים חוסר כבוד למדינה, לסמליה ולגופי ממשלה. גורמים שיעברו על החוק יותר מפעם אחת עשויים להישלח לכלא ל-15 ימים.

הבית התחתון בפרלמנט, הדומה, אישר את הצעת החוק בקריאה שלישית. הוא גם אישר הצעת חוק אחרת שחוסמת כל אחד מפרסום "חדשות כוזבות" ברשת, שנתפשות כמאיימות על הבריאות והביטחון הציבורי. שתי הצעות החוק צפויות לעבור בקלות בבית העליון לפני שיעברו לחתימת הנשיא ולדימיר פוטין ויהפכו לחוקים. מבקרי הצעות החוק טוענים שמדובר בצעדים של הקרמלין להשתיק ביקורת ולהגביר את השליטה על אמצעי התקשורת.

אלכסיי קוריניי, מחוקק מהמפלגה הקומוניסטית, הזהיר במהלך הדיונים בפרלמנט שהרשויות ינצלו את הצעת החוק על "חדשות כוזבות" כדי להעניש את מבקריהן. ואלרי גארטוג מסיעת "רוסיה הוגנת" גם מתח ביקורת על החקיקה ואמר שהעמימות שלה תפתח פתח לפרשנות סלקטיבית. הצעת החוק אוסרת על הפצת "מידע לא אמין שעשוי לסכן חיים ואת בריאות הציבור" ולפגוע בתשתיות תחבורה וחברה, מתקני אנרגיה ותקשורת.

הצעת החוק על "חדשות כוזבות" מעניקה לכל מי שמפרסמים מידע כזה יום אחד כדי לתקן או להסיר אותו. אם לא יעשו זאת, התביעה במדינה תפעל לחסום אותם.

חברים במפלגת השלטון "רוסיה מאוחדת" טענו שהחקיקה החדשה נועדה כדי להגן על המדינה. "אין דיבור על צנזורה", אמר סרגיי בויירסקי, סגן יו"ר הוועדה למדיניות מידע בדומה. "היא לא אוסרת ביקורת על פקידי ממשל או הבעת עמדות ודעות ששונות מהקו הרשמי", הוא אמר. לדבריו, הצעת החוק שאוסרת להעליב את המדינה נועדה להגן "על החברה כולה" ולא על פקידים או על סוכנויות ממשלה. לטענתו, הצעת החוק נועדה לחסום מידע שעשוי לאיים על ביטחון הציבור, לעורר פניקה וליצור בהלה שתוביל את הציבור לבנקים למשוך את כספיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ