בית משפט בבריסל הרשיע את המחבל מהמוזיאון היהודי בעיר ב-2014

מהדי נמוש הורשע ברצח לשם טרור וגזר הדין יפורסם בהמשך. במהלך המשפט טענו עורכי דינו כי שולחיו למזימה רימו אותו ואמרו לו שהוא עומד להרוג סוכני מוסד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמוש במהלך משפטו בבריסל, בינואר
נמוש במהלך משפטו בבריסל, בינוארצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט בבלגיה הרשיע אתמול (חמישי) את המחבל מהדי נמוש שרצח בירי ארבעה בני אדם, בהם זוג ישראלי, במוזיאון היהודי בבריסל ב-2014. נמוש הורשע בגין "רצח לשם טרור" אחרי שחזר מסוריה באותה שנה. גזר הדין יפורסם בהמשך.

משפטו של נמוש בן 33, אזרח צרפת, הבליט את האיום הנשקף מפעילים ג'יהאדיסטים החוזרים למולדתם באירופה אחרי שהצטרפו לשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וארגוני טרור נוספים בסוריה. נמוש נותר דומם במהלך רוב המשפט בו העידו קורבנות הפיגוע במוזיאון ושבויים לשעבר של ארגון דאעש. בשלב מסוים הוא קם כדי להעיד בקצרה על כך שרימו אותו. לדברי עורכי דינו הוא שוכנע לקחת חלק במזימה להרוג שני סוכנים של המוסד הישראלי.

סרטון הירי בבריסל

"זה ניצחון הצדק", אמר דיוויד רמט, עורך דינן של בנותיהם של עמנואל ומירה ריבה הישראלים שנהרגו בפיגוע. הבת הבכורה, שיבה, העידה בבית המשפט כי "הטרגדיה תרדוף אחריהן למשך כל חייהן". בפיגוע נהרגו עוד שניים מעובדי המוזיאון, דומיניק סברייר ואלכסנדר סטרנס.

במהלך המשפט גרס עורך דינו של נמוש כי הסרטון שמתעד את רגעי הפיגוע הינו מזויף וכי מרשו מעולם לא ביצע את הירי. ראש הקונגרס היהודי האירופי, משה קנטור, גינה אתמול את "השימוש בטקטיקות מגונות ותיאוריות קונספירציה בידי פרקליטיו של המחבל". עורך דינו של נמוש הבהיר כי הם לא יערערו על פסק הדין. 

הפיגוע שאירע במאי 2014 היה הראשון שבוצע על ידי אזרח אירופאי שחזר מסוריה אחרי שלחם בשורות דאעש. אחריו בוצעה שורה של פיגועים רצחניים בידי לוחמים לשעבר של ארגון הטרור שאומנו והוכוונו לבצע פיגועים על אדמת אירופה, כמו מתקפת הטרור בפריז ב-2015 והפיגוע בשוק חג המולד בברלין ב-2016.

לאחר הירי במוזיאון נמלט נמוש מהמדינה ונעצר רק כשבוע לאחר מכן בעיר מרסיי שבדרום צרפת. במשפט הורשע אדם נוסף, אזרח צרפתי בשם נאסר בנדרר, שסיפק לנמוש את הנשק בו עשה שימוש בפיגוע. השניים הכירו ועברו הקצנה בזמן תקופות מאסר שריצו בכלא בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ