בפעם השנייה: הפרלמנט בבריטניה דחה את הסכם היציאה של תרזה מיי מהאיחוד האירופי

דחיית ההסכם עשויה להניע את בריטניה ליציאה מהאיחוד ללא הסכם - צעד שידרדר אותה למשבר פוליטי קשה. אתמול, בניסיון להביא לאישור ההסכם הצליחה תרזה מיי לשכנע את האיחוד האירופי לבצע בו ויתורים

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי המחנה המתנגד לברקזיט מפגינים מחוץ לבניין הפרלמנט בלונדון, היום
גרדיאן
הארץ
  • הפרלמנט בבריטניה דחה היום (שלישי) את הסכם הברקזיט של ראשת הממשלה תרזה מיי ליציאת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי. אישור ההסכם בפרלמנט הינו חיוני למימוש הברקזיט שנקבע באופן רשמי ל-29 במארס. דחייתו משמעה כי בריטניה עשויה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, מה שלדברי פרשנים רבים יוביל למשבר פוליטי קשה במדינה.
  • דחיית ההסכם אושרה ברוב של 391 לעומת 242 שתמכו בו - רוב של 149 מחוקקים.
  • מדובר באותו הסכם שכבר נדחה על ידי המחוקקים לפני חודשיים ועל כן תיערך מחר הצבעה נוספת על יציאת בריטניה מהאיחוד ללא הסכם – גם כן ב-29 במארס.
  • אם גם ההצבעה הזו תידחה, יצביעו המחוקקים ביום חמישי על הארכת תוקף סעיף 50 - הסעיף שהפעילה מיי לפני שנתיים, שמתווה את מנגנון היציאה לכל מדינה שרוצה לעזוב את האיחוד האירופי.
  • אם המחוקקים ידחו גם את ההצעה הזו, תיכנס בריטניה למבוי סתום שעשוי להסתיים בברקזיט ללא הסכם, שיהיה הרסני לממלכה, או במשאל עם נוסף או בבחירות; או אף יאלץ את המחוקקים להצביע בפעם שלישית על הסכם חדש.

כישלון מס' 2

בדברים שנשאה לאחר ההצבעה אמרה מיי כי היא נאבקת עם הברקזיט וכי היא מודעת לצורך לכבד את תוצאות המשאל. עם זאת, היא גם יודעת עד כמה חשוב לממלכה להשיג הסכם. לדבריה, ברירת המחדל של ממשלתה תהיה להמשיך את הברקזיט ללא הסכם, עד אשר יושג הסכם. לדבריה, אם מחר יצביעו המחוקקים בעד עזיבת בריטניה ללא הסכם – זה יהפוך לקו המנחה של הממשלה שלה.

שידור חי מהפרלמנט בלונדון

"אם המחוקקים ידחו את התוכנית תהיה ביום חמישי הצבעה על הארכת תוקף סעיף 50", הסבירה מיי, "אבל הצבעה על הארכת התוקף לא פותרת את הבעיות שהממשלה עומדת בפניהן. האיחוד האירופי ירצה לדעת אם בריטניה רוצה לבטל את הסעיף או שהיא רוצה משאל עם. אלה הבחירות שבית המחוקקים צריך לעמוד מולם כעת".

מיי יוצאת ממעונה בדאונינג 10 בלונדון, היוםצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

מוקדם יותר פנתה מיי בפעם האחרונה להצבעה זו למחוקקים בפרלמנט בלונדון בבקשה שיתמכו בהסכם הברקזיט שלה, אף שתקוותיה שההסכם יאושר נמוגו אחרי שהן המחנה התומך בברקזיט והן המחנה שמתנגד לו אמרו כי הם לא יכולים לתמוך בו בנוסחתו הנוכחית. מיי חזרה ואמרה כי דחיית התוכנית שלה שוב תכניס את המדינה לכאוס ותעמיד אותה בפני הסכנה שהיא תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם או שהברקזיט לא ייצא לפועל כלל.

בינואר דחה הפרלמנט הבריטי את תוכניתה של ראשת הממשלה תרזה מיי לעזיבת האיחוד האירופי ברוב של 432 מתנגדים מול 202 תומכים. זהו היה הכישלון הגדול ביותר אי פעם להצעה שהניח ראש ממשלה בפרלמנט הבריטי. יום למחרת שרדה מיי הצבעת אי אמון בפרלמנט ומיד הכריזה על סבב שיחות נוסף עם מנהיגי האופוזיציה על תוכנית ברקזיט חלופית.

האיחוד האירופי הסכים לבצע ויתורים

אתמול הצליחה מיי לשכנע את האיחוד האירופי לבצע ויתורים בהסכם הברקזיט, בניסיון להביא לאישורו בפרלמנט היום. לפי מיי, השינויים בהסכם יהפכו את הסכם ההחרגה של צפון אירלנד מהברקזיט, המכונה "בקסטופ" (Backstop) לזמני, והצדדים יצטרכו להחליפו ולמצוא לו פתרון אחר עד סוף השנה הבאה.

הבקסטופ, שזכה להתנגדות רבה בקרב המחוקקים הבריטים, אמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין צפון אירלנד, המהווה חלק מהממלכה המאוחדת, לבין אירלנד, החברה באיחוד האירופי. חלק מהתומכים בברקזיט חששו שהיותו של הסכם ההחרגה קבוע תכבול את הממלכה להסכמי סחר עם האיחוד לזמן בלתי מוגבל.

תומכי הברקזיט מפגינים מחוץ לבניין הפרלמנט בלונדון, היוםצילום: Matt Dunham/אי־פי

התובע הכללי נגד ההסכם המתוקן

התובע הכללי הבריטי, ג'ופרי קוקס, פרסם חוות דעת על השינויים בהסכם הברקזיט שהביאה מיי, ולדבריו, ההסכם המתוקן עם האיחוד האירופי לא מעניק לבריטניה אמצעים משפטיים לצאת באופן חד-צדדי מהבקסטופ אם יצוצו "חילוקי דעות שיהיה קשה לפתור אותם". לדבריו, פריצת הדרך שעליה הכריזה מיי לא משנה למעשה את הסיכון המשפטי לפיו בריטניה תיתקע עם הבקסטופ לצמיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ