47 שנה אחרי טבח "יום ראשון הארור": רק חייל בריטי אחד יעמוד למשפט

17 חיילים מגדוד צנחנים פתחו ב-1972 באש לעבר מפגינים קתולים לא חמושים בעיר דרי בצפון אירלנד והרגו 14 מהם. התביעה: לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדת כל החיילים למשפט. משפחות הקורבנות מאוכזבות מההחלטה

אי-פי
רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל בריטי גורר מפגין ב"יום ראשון הארור" בעיר דרי בצפון אירלנד, ב-1972
אי-פי
רויטרס
הארץ

חייל לשעבר בצבא בריטניה יעמוד לדין בקשר לטבח ב-13 מפגינים קתולים שצעדו לפני 47 שנים בעיר בצפון אירלנד באירוע שנודע כ"יום ראשון העקוב מדם" (או יום ראשון הארור - Bloody Sunday) – כך הודיעה היום (חמישי) התביעה הציבורית בצפון אירלנד.

ב-30 בינואר 1972 פתחו חיילים מיחידת צנחנים בריטית באש לעבר גברים ונערים קתולים לא חמושים שצעדו ללא אישור בצעדה לזכויות האזרח שנערכה בעיר דרי. 13 בני אדם נהרגו בירי ו-14 נפצעו. מאוחר יותר הלך אחד הפצועים לעולמו ומניין ההרוגים עלה ל-14.

משפחות קורבנות "יום ראשון העקוב מדם" צועדים בעיר דרי בצפון אירלנד, היוםצילום: Liam McBurney/אי־פי

הנאשם היחיד, שזוהה בשם "החייל פ'", היה אחד מבין 17 חברי גדוד צנחנים שמעשיו באותו אירוע לפני יותר מ-40 שנה נחשבים על ידי התביעה כעבירות פליליות. החייל לשעבר יואשם בשני מקרי רצח של המפגינים ג'יימס ריי ו-ויליאם מקיני, ובארבעה ניסיונות רצח במהלך "יום ראשון העקוב מדם". לפי התביעה הצפון אירית, לא נמצאו ראיות מספיקות כדי להעמיד לדין 16 חיילים נוספים ושני אנשי המחתרת IRA שהשתתפו באירוע..

ההחלטה להעמיד את החייל לשעבר לדין התקבלה לאחר חקירה שנמשכה עשור וקבעה שחיילים בריטים הרגו מפגינים לא חמושים שמחו על מעצרם של לאומנים אירים. ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דיוויד קמרון, התנצל על אירועי יום ראשון הארור בעקבות פרסום הדו"ח.

אירוע "יום ראשון העקוב מדם" בצפון אירלנד, ב-1972צילום: PA/אי־פי
צילום: /אי־פי

משפחות הקורבנות מסרו שהן "מאוכזבות" מכך שלא כל האחראים להרג המפגינים יעמדו למשפט. ממשלת בריטניה התנצלה ב-2010 בפני משפחות 14 ההרוגים, אולם אלה דרשו שייעשה צדק ושהאחראים לטבח בדרי יעמדו לדין. מנגד, תומכי החיילים טענו שוב ושוב שאין זה הוגן להעמידם לדין עשורים רבים לאחר שהאירועים התרחשו.

אחיו של ג'יימס ריי, ליאם, סיפר לרשת BBC שהוא "נעצב מאוד בשביל המשפחות האחרות" של ההרוגים ב"יום ראשון הארור". "בטוח שהלב שלהם נשבר", הוא אמר. "זהו יום עצוב, אבל במשפחת ריי יש הקלה. יש היום הרבה אנשים עצובים ושבורי לב".

"אנחנו רוצים להזכיר לכולם ששום תביעה או אם הדבר לא יגיע לכדי הרשעה אין משמעותם שאין אשמה, אין זה אומר שלא בוצע פשע, אין זה אומר שהחיילים הללו פעלו בדרך מכובדת ונאותה", אמר מיקי מקיני, אחיו של אחד הקורבנות.

ועדת חקירה משפטית שחקרה את אירועי "יום ראשון הארור" קבעה ב-2010 שהקורבנות היו חפים מפשע ולא היוו איום על הצבא. היה זה אירוע הירי הבודד הקשה ביותר בסכסוך בצפון אירלנד שבו נלחם הרוב היוניוניסטי-פרוטסטנטי שרצה לשמור על ההגמוניה שלו והאיחוד עם בריטניה נגד המיעוט הקתולי שדרש שוויון זכויות, וחלק ממנו אף קרא להצטרפות לרפובליקה האירית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ