שבועיים לתאריך היעד וללא הסכם יציאה, הפרלמנט הבריטי דחה את הברקזיט

המחוקקים הצביעו בעד דחיית הברקזיט בשלושה חודשים לפחות. האיחוד האירופי יידרש לאשר את המהלך

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי ברקזיט מחוץ לפרלמנט, היום
תומכי ברקזיט מחוץ לפרלמנט, היוםצילום: Matt Dunham/אי־פי

הפרלמנט הבריטי החליט הערב (חמישי) לדחות את הברקזיט. לפי ההצעה שאושרה בהצבעה, הברקזיט יידחה עד סוף יוני במידה והפרלמנט יאשר את הסכם הפרישה מהאיחוד עד 20 במארס, או שהברקזיט יידחה לפרק זמן ארוך יותר אם המחוקקים לא יגיעו להסכמה במועד הנקוב. על האיחוד האירופי להסכים לדחייה כדי שתיכנס לתוקף.

412 מחוקקים הצביעו בעד דחיית הברקזיט ו-202 הצביעו נגד.

תרזה מיי בפרלמנט, אמשצילום: HANDOUT/רויטרס

לפי מקורות דילפומטים, על בריטניה להגיש כעת בקשה רשמית להארכת סעיף 50 של אמנת ליסבון, המסדיר את פרישתן של מדינות מהאיחוד האירופי. לפי אותם מקורות, 27 ראשי האיחוד יצרכו להחליט פה אחד בפסגת האיחוד ב-21 במארס אם הם מסכימים לדחייה.

הפרלמנט הבריטי מצביע מזה שלושה ימים ברציפות על הסכם הברקזיט. המחוקקים פסלו אמש את האפשרות לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם - צעד שנודע כ"ברקזיט קשה". יום קודם לכן דחו המחוקקים את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה ראשת הממשלה תרזה מיי עם ראשי האיחוד האירופי. היתה זו הפעם השנייה שמיי כושלת בניסיון לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט.

חרף כישלונותיה וניסיונות להדיחה, מיי מצליחה להיאחז בשלטון. עם זאת, ההצבעות בימים האחרונים הדגישו את חוסר יכולתה לשלוט במפלגה השמרנית המפולגת. 

תאריך היעד של הברקזיט נקבע ל–29 במארס, ולאחר שנתיים של משא ומתן עם האיחוד בריטניה עדיין לא יודעת כיצד תיפרד מהאיחוד. גורמים בכירים באיחוד הדגישו שוב ושוב שהאיחוד לא יתגמש מעבר להסכם שאליו הגיע עם מיי, וחלקם הביעו תמיכה ברעיון לדחות את מועד היציאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ