מפקד משטרת פריז הודח בעקבות ההסלמה במחאת האפודים הצהובים

ראש הממשלה הודיע כי הרשויות יאסרו על קיום מחאה באזורים שנפגעו קשה במהומות ואם פעילים אלימים יזוהו בין המפגינים. בשבת האחרונה הציתו מפגינים בתי קפה ובנק בלב העיר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת אפודים צהובים בפריז
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת צרפת אמר אמש (שני) כי מפקד משטרת פריז הודח מתפקידו וכי הממשלה תאסור על קיום הפגנות אפודים צהובים אם הרשויות יזהו קבוצות אלימות בין המפגינים. לפי הודעת ראש הממשלה אדואר פיליפ, את מפקד המשטרה בפריז מישל דלפוץ' יחליף מחר דידיר לאלמן, מפקד חבל אקיטן החדשה בדרום-מערב צרפת. כמו כן אמר ראש הממשלה כי השוטרים בשטח יקבלו יותר מרחב לקבל החלטות באופן עצמי כמו גם ציוד נוסף להתמודדות עם ההפגנות.

הנשיא עמנואל מקרון וממשלתו נדחקו למגננה לאחר שמפגינים פשטו על בוטיקים יוקרתיים והציתו בתי קפה ובנק בשבת, בסבב ההפגנות האחרון נגד הרפורמות של הנשיא.

הפגנות בפריז, בסוף השבוע

פיליפ התייחס לנושא בנאום ששודר בטלוויזיה: "משבת הבאה נאסור על קיום הפגנות אפודים צהובים בשכונות שנפגעו באופן החמור ביותר, ברגע שנראה סימנים לנוכחות של קבוצות קיצוניות שבכוונתן לגרום נזקים", אמר.

כעשרת אלפים בני אדם השתתפו בהפגנות בשבת בפריז, כך לפי הערכות המשטרה. לפי פיליפ, כ-1,500, לפי הערכות, נקשרו במעשי ביזה, השמדת רכוש וגרימת פציעות - כולל כמה מהחנויות הידועות בשאנז אליזה, והצתת בית. "אלו פשעים. על תגובת הממשלה להיות חזקה", אמר פיליפ.

חלון ראווה של אחת החנויות בפריז שנופץ בהפגנות בשבתצילום: Christophe Ena/אי־פי

בהפגנות בסוף השבוע ירתה המשטרה גז מדמיע ועצרה עשרות בני אדם. עבור המפגינים היה זה ניסיון לתת זריקת מרץ לתנועת המחאה שהחלה לפני כארבעה חודשים. המפגינים השליכו אבנים אל עבר כוחות משטרה ליד שער הניצחון בפריז ולפחות מכונית אחת הוצתה ברחובות הסמוכים.

שר הפנים של צרפת, כריסטוף קסטנר, התייחס להפגנות ואמר כי בריונים שמחפשים צרות הציתו את המהומות. השר הורה להגיב בתקיפות להתקפות והוסיף: "שלא יהיה ספק - הם רוצים אלימות והם רוצים כאוס בפריז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ