מדד האושר העולמי: פינלנד שוב בצמרת, ישראל במקום טוב למעלה

המדינות הנורדיות שולטות גם השנה במדד של האו"ם, ואת שאר העשיריה הראשונה משלימות מדינות אירופה העשירות, קנדה וניו זילנד. האושר בארה"ב בירידה, המדינות האומללות ביותר: באפריקה

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירות פיניות בפסטיבל בהלסינקי, בשנה שעברה
לוגו אי-פי

אזרחי פינלנד הם המאושרים ביותר בעולם זו השנה השנייה ברציפות - כך חשף סקר עולמי חדש. מדד האושר העולמי, שנכתב על ידי האו"ם, מדרג מדי שנה 156 מדינות בעולם על פי תחושת האושר שמדווחת על ידי אזרחיהן. הגורמים לאושר שנלקחים בחשבון במדד כוללים בין השאר מצב כלכלי, תוחלת חיים, תמיכה חברתית, חופש בחירה ושחיתות ממשלתית.

המדד העולמי, שפורסם היום (רביעי), מעיד כי המדינות הנורדיות שולטות באושר העולמי: פינלנד תופסת את המקום הראשון, ואחריה דורגו דנמרק, נורווגיה ואיסלנד. את העשירייה הפותחת משלימות הולנד, שוויץ, שוודיה, ניו זילנד, קנדה ואוסטריה. ישראל הגיעה למקום ה-13 בדירוג, ולפניה דורגה קוסטה ריקה - המדינה היחידה מאמריקה הלטינית שהגיעה ל-20 המקומות הראשונים.

משתתפים ב"חווית האושר" בניו יורק, היוםצילום: Stuart Ramson/אי־פי

ארה"ב ירדה בשנה החולפת מהמקום ה-18 למקום ה-19 בדירוג, ובאופן כללי הדו"ח של האו"ם מצביע על ירידה באושר העולמי בשנים האחרונות. מדינות אחרות שצנחו בדירוג הן הודו ומצרים. "הירידה המתמשכת באושר העולמי הממוצע בתקופה שבה העולם ככלל חווה פריחה כלכלית מעידה שאושר לא נקבע על ידי המצב הכלכלי לבדו", הסביר מיק וויקינג, העומד בראש המכון לחקר האושר שיושב בקופנהגן.

וויקינג ציין את הירידה באושר שחשים אזרחי ארה"ב, והסביר כי להבנתו הירידה הזו נובעת בין השאר מהשסע החברתי במדינה: "אמריקאים רבים חשים שאין להם על מי לסמוך בעת משבר". פערים חברתיים הם גורם חשוב במיוחד כשמדובר באושר, מסביר וויקינג. "הפערים בין עשירים לעניים יכולים לפגוע באמון ובתחושת האחדות של האזרחים, שמשפיעים על תחושת הביטחון האישי", אמר המומחה.

פרופ' ג'ין טוונג מאוניברסיטת סן דייגו, הסכימה עם דבריו של ראש המכון. "לפי מרבית החישובים, אמריקאים צריכים להיות מאושרים במיוחד כיום - שיעורי הפשיעה והאבטלה נמוכים, ורמת המחייה עולה כל הזמן", אמרה. פרופ' טוונג טוענת שיש הסבר נוסף לירידה באושר: השימוש הגובר במכשירים אלקטרונים והרשתות החברתיות. היא הסבירה כי ההרגלים החדשים של אזרחי מדינות המערב פוגעים בשינה ומצמצמים אינטרקציות חברתיות.

תושבי קראקס מחפשים אוכל בערימת אשפה, השבועצילום: Natacha Pisarenko/אי־פי

ההידרדרות הגדולה ביותר ברמת האושר בעשר השנים האחרונות נרשמה בוונצואלה, שהמשבר הכלכלי והחברתי בה מגיע למימדים של אסון הומניטארי. את עשרת המקומות האחרונים ברשימה תופסות בעיקר מדינות באפריקה, כשבשני המקומות האחרונים נמצאות דרום סודאן והרפובליקה המרכז אפריקאית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ