דיווח בבריטניה: 11 שרי ממשלה מתכננים להדיח את מיי

העורך הפוליטי של העיתון "טיימס" ציטט מקור בקבינט שאמר ש"הסוף קרוב. בעוד עשרה ימים מיי לא תהיה כאן. מתנהלים דיונים על עתידה". עמיתיה הביעו חשש למצבה הנפשי ופיזי: "היא בלתי יציבה"

הארץ
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי בבריסל, שלשום
הארץ
רויטרס

11 שרים בממשלת בריטניה פתחו בהליך להדיח את ראשת הממשלה תרזה מיי. כך דיווח היום (ראשון) העורך הפוליטי של העיתון "טיימס" הלונדוני.

"הלילה יצאה לדרך הפיכה להדיח את תרזה מיי מראשות הממשלה", אמר העיתונאי טים שיפמן. הוא ציטט שר בקבינט שאמר "הסוף קרוב. בעוד עשרה ימים היא כבר לא תהיה כאן". "מתנהלים דיונים על עתידה של ראשת הממשלה", אמר מקור בכיר בדאונינג 10 לעיתון "מייל און סאנדיי".

כמיליון בני אדם הפגינו אתמול בלונדון נגד הברקזיטצילום: Tim Ireland/אי־פי

שיפמן הוסיף כי סגנה של מיי, דיוויד לידינגטון, הוא אחד המועמדים לכהן כראש ממשלה זמני במקומה של מיי. מועמדים אחרים לתפקיד, לדבריו, הם השר לאיכות הסביבה מייקל גוב ושר החוץ ג'רמי האנט. לידינגטון אמר בתגובה לדיווח שאין לו שום רצון להחליף את מיי בתפקידה. "אני חושב שהיא עושה עבודה נהדרת", אמר סגן ראשת הממשלה לכתבים. "דבר אחד שעושה העבודה הקרובה לראשת הממשלה הוא לרפא אותך לחלוטין מכל שאיפה לרצות לבצע את המשימה הזאת. יש לי הערכה גדולה לדרך שבה היא עושה אותה".

אם מיי תודח, לא ברור מה יעלה בגורל יציאתה של הממלכה מהאיחוד האירופי. הברקזיט היה אמור לצאת לפועל ב-29 במארס, אולם מיי קיבלה דחייה מראשי האיחוד בכפוף לאישור מתווה ההסכם בפרלמנט בלונדון.

ה"סאנדיי טיימס" דיווח מפי "מקורות בדאונינג סטריט" שמיי עדיין לא הגיעה למסקנה שהיא צריכה להתפטר ושבעלה מעודד אותה להמשיך להילחם על הסכם הברקזיט שהשיגה. אלא ששרים בממשלה, כך מדווחים כלי תקשורת בריטיים, עשויים לנקוט צעדים שונים כדי לשכנע את ראשת הממשלה להתפטר – בין שבאמצעות התפטרות המונית מהממשלה ובין שבאמצעות גינויה בפומבי. לפי "סאנדיי טיימס", שרים בקבינט יתעמתו מחר עם מיי בישיבת הממשלה וידרשו ממנה להתפטר.

11 שרים מתוך 22 שרי קבינט הפנו עורף למיי "בצורה יוצאת דופן", כך דיווח "סאנדיי טיימס" לאחר שפעולותיה בשבוע שעבר הראו ששיקול דעתה "השתבש". עמיתיה של ראשת הממשלה במפלגה השמרנית תיארו אותה כ"רעילה" ו"בלתי יציבה".

"אתה לא יכול להיות חבר בקבינט שפשוט טומן את ראשו בחול", אמר שר בקבינט ל"סאנדיי טיימס".

כמה בכירים במפלגה השמרנית השלטת שתומכים הברקזיט אמרו לרשת BBC שהם הבטיחו להצביע בפרלמנט בעד ההסכם שהשיגה מיי עם האיחוד האירופי אם היא תתפטר או תודיע על מועד לעזיבתה את תפקידה.

"רבים מביעים חששות לגבי החוסן הנפשי ופיזי של מיי", דיווח "סאנדיי טיימס". "גורמים בפרלמנט היו כה מודאגים מבריאותה של מיי עד שהם הכינו פרוטוקול להוציא אותה מבית הנבחרים אם תתמוטט על הדוכן".

אחרי כשלוש שנים, עדיין לא ברור אם, מתי וכיצד הברקזיט יתרחש. מיי רמזה שלשום כי קיים סיכוי שהיא לא תעמיד את ההסכם שאליו הגיעה עם ראשי האיחוד האירופי להצבעה בפרלמנט, לאחר שבפעמיים הקודמות שעשתה זאת דחו אותו המחוקקים.

יותר ממיליון בני אדם מפגינים השתתפו אמש בצעדה במרכז לונדון במחאה על עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. המשתתפים דרשו לערוך משאל עם שני בקרב אזרחי המדינה בשאלה אם יש לעזוב את האיחוד. במקביל, אזרחים בממלכה פרסמו באתר הפרלמנט הבריטי עצומה הקוראת להישאר באיחוד, שעליה חתמו נכון להיום יותר מארבעה מיליון בני אדם. לשם השוואה, במשאל העם לפני כשלוש שנים השתתפו כ-17.5 מיליון מצביעים, שכ-52% מתוכם תמכו בברקזיט.

ראשת הממשלה דחתה את הקריאות לערוך משאל עם נוסף בנושא, וטענה כי הדבר יחריף את הפילוג בין האזרחים ויחתור תחת ההליך הדמוקרטי. התומכים ביציאה מהאיחוד מזהירים שמשאל שכזה עלול ליצור במדינה משבר חוקתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ