אחרי שמיי כשלה, הפרלמנט הבריטי השתלט על סדר היום בניסיון לקבוע את גורל הברקזיט

בצעד חריג ידנו היום המחוקקים בלונדון באפשרויות שונות ליציאה מהאיחוד האירופי ויתנו אינדיקציה למהלך המועדף עליהם: היפרדות עם המשך הקשרים עם האיחוד, ברקזיט ללא הסכם, משאל עם חדש או ביטול הברקזיט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת הפרלמנט בלונדון, אתמול

הפרלמנט הבריטי החליט אתמול (שני) לקחת מידי ממשלתה של תרזה מיי את השליטה על סדר היום של הברקזיט. הצעד החריג נועד למצוא פתרון למשבר הברקזיט בעקבות כישלונותיה של ראשת הממשלה להעביר בהצבעה את הסכם היציאה מהאיחוד האירופי.

המחוקקים בלונדון יחליטו היום על אפשרויות שונות לברקזיט ובכך יתנו אינדיקציה למהלך שבו הם הכי תומכים: היפרדות מהאיחוד האירופי עם שמירה על קשרים קרובים עם בריסל ("ברקזיט רך"), ברקזיט ללא הסכם ("ברקזיט קשה"), ביטול הברקזיט, משאל עם חדש ועוד. בהתאם להחלטתם היום, יגישו מחר המחוקקים הצעה בניסיון להביא לפתרון המשבר.

מיי בפרלמנט בלונדון, אתמולצילום: House of Commons/אי־פי

קרוב לשלוש שנים לאחר משאל העם שבו הוחלט על הברקזיט וארבעה ימים לפני המועד שבו היתה בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי, 29 במארס, עדיין לא ברור איך, מתי ואם בכלל ייצא לפועל ההליך שיצר פילוג חריף במדינה, בממשלה ובפרלמנט.

דוברה של מיי אמר היום כי חברי הממשלה דנו באריכות כיצד להגיב למהלך. עם זאת, הוא הדגיש כי הם יקדישו את מירב מאמציהם לניסיון לגייס רוב לאישור הסכם היציאה. הדובר הוסיף: "אם נוכל לנצח בהצבעה על ההסכם עוד השבוע, נוכל לעזוב את האיחוד תוך כחודשיים, וזה מה שראשת הממשלה מאמינה שנכון לעשות". 

ההחלטה של הפרלמנט מבטאת את אובדן הסמכות של ראשת הממשלה מיי על שרי ממשלתה וחבריה למפלגה השמרנית. עם זאת, מיי הודיעה כי ממשלתה אינה מחויבת לתוצאות ההחלטה של המחוקקים היום. "הממשלה תמשיך לקרוא לריאליזם - כל אופציה שתישקל חייבת לעבור משא ומתן עם האיחוד האירופי", אמר השר לענייני ברקזיט סטיבן ברקלי. לדבריו, אם הפרלמנט משתלט על הליך הברקזיט, צעד שיקבל כנראה את תמיכת מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, התוצאה שתתקבל עשויה להיות בחירות בזק.

צעדה בלונדון בעד הישארות באיחוד האירופי, בסוף השבועצילום: STEVEN WATT/רויטרס

מיי הבהירה שהיא לא תיישם הצעה שסותרת את הבטחת הבחירות שלה - להשיג הסכם יציאה מהאיחוד האירופי. אולם אם המחוקקים יצביעו ברוב גדול על אחת האפשרויות לברקזיט, יופעל לחץ גדול על ראשת הממשלה לקבל אותה. "שום ממשלה לא יכולה להתחייב על תוצאה מבלי לדעת מהי", אמרה מיי. "אז אינני יכולה להתחייב שהממשלה תוציא לפועל את התוצאה של אחת ההצבעות שיערוך הפרלמנט".

ההחלטה להשתלט על סדר היום של הפרלמנט, שנקבע תמיד על ידי הממשלה, היתה יוזמה של המחוקק אוליבר לטווין, חבר במפלגתה של מיי, ועברה ברוב של 329 קולות מול 302. ביוזמה תמכו כמה עשרות מחוקקים שמרנים ושר בקבינט שכבר הספיק להתפטר מתפקידו.

מיי הודתה אתמול שההסכם שאותו השיגה לאחר שנתיים של משא ומתן עם בריסל איננו זוכה למספיק תמיכה בשביל לעבור. היא לא פסלה את האפשרות להביא את ההסכם שלה להצבעה נוספת, שלישית במספר, וייתכן שתעשה זאת מחר.

"מיי הציעה להתפטר"

העיתון הבריטי "סאן" דיווח שראשת הממשלה הציעה לבכירים במפלגתה להתפטר אם הדבר ישכנע מספיק מחוקקים ספקניים בקרב השמרנים לתמוך בהסכם הברקזיט שלה. כמה מחוקקים כבר קראו למיי לעזוב את תפקידה.

מחר תפגש ראשת הממשלה עם חברי מפלגתה בפרלמנט, ואחד מהם אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ייתכן והיא תציע להם תאריך בו תפרוש מתפקידה. זאת, בניסיון להשיג תמיכה שתוביל לאישור ההסכם.

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין אמר שכל הצעה שתזכה בתמיכה של רוב חברי הפרלמנט צריכה לזכות גם בתמיכת העם הבריטי. "הבית הזה חייב גם לשקול אם כל הסכם צריך לעבור לאישור העם", אמר ראש מפלגת האופוזיציה לחברי הפרלמנט.

האיחוד האירופי הסכים בשבוע שעבר לדחות ל-22 במאי את מועד היציאה של בריטניה בגלל המבוי הסתום שאליו הגיעה מיי. כרגע, בריטניה נדרשת לאשר הסכם ברקזיט עד 12 באפריל – ואם לא, לצאת ללא הסכם. נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק אמר שעד 12 באפריל, כל האפשרויות פתוחות בנוגע ליציאה הבריטית מהאיחוד, בהן פרישה עם הסכם, פרישה ללא הסכם, הארכה משמעותית של מועד הפרישה או אפילו ביטול סעיף 50 שהתניע את הליך הפרישה - כלומר, הישארות באיחוד האירופי.

הסכם הברקזיט שהשיגה מיי ספג מפלה בפרלמנט – פעם ראשונה ב-15 בינואר בפער של 230 קולות ופעם שנייה החודש בפער של 149 קולות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ