תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מתפקידה אם הסכם הברקזיט שניסחה יאושר

התחייבותה להתפטר עשויה לשכנע את מתנגדיה של מיי לתמוך בהסכם בתמורה לעזיבתה. ראשת הממשלה אמרה לחברי מפלגתה שהיא "מוכנה לעזוב את התפקיד כדי לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה שלנו"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי בפרלמנט, לפני שבועיים
לוגו אי-פי

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה הערב (רביעי) כי תתפטר מתפקידה אם הפרלמנט יאשר את ההסכם הברקזיט שניסחה. "אני שומעת היטב את הרצונות של המפלגה. אני יודעת שיש רצון בגישה חדשה - הנהגה חדשה - בשלב השני של המשא ומתן לגבי הברקזיט, ואני לא אמנע את מימוש הרצון הזה", אמרה מיי לחברי מפלגתה.

"אני יודעת שיש אנשים שחושבים שאם יצביעו בעד הסכם הברקזיט שלי, זה ייתן לי מנדט להמשיך במשא ומתן בלי הדיון שנוסף הנדרש לנושא", אמרה ראשת הממשלה, כך לפי פרוטוקול הישיבה שפורסם הערב. "אני לא אעשה זאת. אני שומעת את מה שאתם אומרים. אבל אנחנו חייבים לאשר את ההסכם ולהתקדם עם הברקזיט". בסיום דבריה, אמרה מיי: "אני מוכנה לעזוב את התפקיד מוקדם משתיכננתי כדי לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה שלנו ועבור המפלגה שלנו".

מיי במכונית מחוץ לבניין הפרלמנט בלונדון, הערבצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

מחוקקים שמרנים שנכחו בפגישה עם מיי אמרו כי היא תעזוב את תפקידה "בהקדם", אף שלא נקבה בתאריך. לפי אחד המחוקקים, מיי אמרה שהיא תעביר את המשא ומתן הסופי מול האיחוד האירופי, לאחר אישור הסכם ברקזיט, למי שיירש אותה בתפקיד. משא ומתן זה יכלול את פרטי מערכת היחסים העתידית בין בריטניה לאיחוד והסכמי סחר ביניהם. רבים מחברי המפלגה השמרנית שמתנגדים למיי עשויים כעת לתמוך בהסכם בתמורה להתחייבותה לעזוב.

מיי כבר אמרה בעבר שהיא עומדת לפרוש מהתפקיד עוד לפני הבחירות הבאות בממלכה, ב-2022. מתן התחייבות קונקרטית יותר למועד עזיבה עשויה להגביר את הסיכוי לאישור הסכם הברקזיט לפני המועד הסופי של האיחוד האירופי, ב-12 באפריל. ההצבעה הבאה בפרלמנט על ההסכם נקבעה ליום שישי הקרוב.

מפגינים נגד הברקזיט מחוץ לבניין הפרלמנט, אתמולצילום: Frank Augstein/אי־פי

לפי הסכם הברקזיט שניסחה מיי, בריטניה תעזוב את השוק האירופי המשותף ואת איחוד המכסים האירופי, כמו גם את הגופים הפוליטיים באיחוד. עם זאת, ההסכם מותיר על כנו חלק מהחוקים האירופים בבריטניה, וזאת על מנת לוודא שלא יוקם בעתיד גבול פיזי בין אירלנד, החברה באיחוד האירופי, לבין צפון אירלנד, שהיא חלק מבריטניה.

מחוקקים שמרנים רבים התנגדו לחלק זה בהסכם של מיי. לטענתם, ההסכם כפי שהוא כיום יקשור את בריטניה לאיחוד לשנים רבות. עם זאת, ייתכן כי החשש מיציאה מהאיחוד ללא הסכם כלל או מביטולו של הברקזיט עקב חשש כזה יגרום לשמרנים רבים לתמוך בהסכם הקיים בהצבעה הקרבה.

חלק ממתנגדיה של מיי כבר הודיעו שיתמכו באישור הסכם הברקזיט כפי שהוא, בטענה כי מדובר ברע במיעוטו. ההסכם כבר נדחה פעמיים בפרלמנט: לפני שבועיים ובאמצע חודש ינואר

במקביל לנאומה של מיי מול חברי מפלגתה, חברים אחרים בפרלמנט דנו הערב באפשרויות אחרות לביצוע הברקזיט. בין ההצעות שנידונו היו עזיבה מיידית ללא הסכם וגם קיום משאל עם נוסף. חברי הפרלמנט יצביעו על ההצעות השונות הערב, ואם אחת מהן תאושר, היא תעבור לעיונה של מיי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ