האפיפיור הסביר מדוע סירב שינשקו את הטבעת שלו: פחדתי להעביר חיידקים

דובר הוותיקאן התייחס לביקורת שנמתחה על פרנסיסקוס לאחר שתועד מושך את ידו ומונע ממאמינים לנשק את הטבעת שלו: "הוא אמר לי שהסיבה להתנהגותו היתה פשוטה מאוד: היגיינה"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעיר מנשק את טבעת האפיפיור בריו דה ז'ניירו, ב-2013
לוגו אי-פי

האפיפיור פרנסיסקוס הבהיר מדוע התחמק שוב ושוב מהניסיונות של מאמינים קתולים לנשק את הטבעת שעל ידו: כי הוא חשש להפיץ חיידקים.

דובר הוותיקאן אלסנדרו גיסוטי אמר היום (חמישי) שפרנסיסקוס קיבל במשך זמן ארוך את פניהם של עשרות מאמינים בעיר לורטו שבאיטליה ובשל דאגתו להיגיינה הוא החל למשוך את ידו הימנית כדי שלא ינשקו את הטבעת שלו.

האפיפיור מתועד מושך את ידו כדי שלא ינשקו את הטבעת שלו

סרטון וידאו שתיעד את המפגש של האפיפיור עם המאמינים הפך לוויראלי והוביל שמרנים שמרבים לבקר את האפיפיור לטעון שהוא הפגין חוסר כבוד למסורת ולמאמינים שנדחו על ידו. גיסוטי אמר שהוא דיבר עם פרנסיסקוס על הסוגיה וזה אמר לו כי לא התכוון להפגין חוסר כבוד לאיש.

"הכס הקדוש אמר לי שהסיבה שלו היתה פשוטה מאוד: היגיינה", אמר דובר הוותיקאן לכתבים. "הוא רצה להימנע מסכנת הידבקות של אנשים, לא שלו".

המסורת של נישוק הטבעת של בישוף או של האפיפיור החלה לפני כמה מאות שנים כאות להבעת כבוד וציות. דובר הוותיקאן אמר שפרנסיסקוס אוהב מאוד לקבל את פניהן של קבוצות קטנות של אנשים שנפגשות עמו ומנשקות את הטבעת שלו, אז הסכנה להידבקות קטנה יותר. "כולכם יודעים שהוא שמח מאוד מהמפגש והחיבוק של אנשים ולהיות מחובק על ידיהם", אמר גיסוטי.

"טבעת הדייג" (The papal ring) היא אחד מהסמלים החשובים של אפיפיור מכהן בדת הנוצרית. כשאפיפיור מכהן נפטר, הטבעת שנמצאת על ידו הימנית מנותצת באמצעות פטיש על מנת לסמל את סיום שלטונו. לנשיקת הטבעת משמעויות סמליות רבות, ובעבר משמעויות אלו אף באו לידי ביטוי במפגשים של אפיפיורים מהעבר עם דמויות פוליטיות בכירות. כך קרה ב-1963, כשנשיא ארה"ב ג'ון פ' קנדי בחר במכוון שלא לנשק את הטבעת של האפיפיור פאולוס השישי, על מנת שלא לספק תחמושת למבקריו על כך שהיותו קתולי תהפוך אותו למשרת של רומא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ